جلد 2016 -                   جلد 2016 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Slimane Allali, Martin Chalumeau, Odile Launay, Samir K Ballas, Mariane de Montalembert. ConjugateHaemophilus influenzaetype b vaccines for sickle cell disease. 3. 2016; 2016
URL: http://cochrane.ir/article-1-95-fa.html
پیشینه
افراد درگیر با بیماری سیکل‌سل در خطر بالاتر عفونت با هموفیلوس آنفولانزای تیپ B قرار دارند. قبل از اجرای واکسیناسیون هموفیلوس آنفولانزای تیپ B کنژوگه در کشورهای ثروتمند، این عفونت عامل بسیاری از مرگ‌های اطفال زیر پنج سال بود. در کشورهای آفریقایی، که پوشش این واکسن هنوز بسیار پایین است، هموفیلوس آنفولانزای تیپ B هنوز یکی از شایع‌ترین علل باکتریمی در کودکان مبتلا به بیماری سیکل‌سل است. افزایش استفاده از این واکسن کونژوگه می‌تواند میزان بقای کودکان مبتلا به بیماری سیکل‌سل را ارتقا دهد.
اهداف
هدف اولیه این بود که مشخص شود واکسن کونژوگه هموفیلوس آنفولانزای تیپ B باعث کاهش مرگ و میر و عوارض در کودکان و بزرگسالان مبتلا به بیماری سیکل‌سل خواهد شد.
اهداف ثانویه عبارت بودند از پیگیری کودکان و بزرگسالان مبتلا به بیماری سیکل‌سل، پاسخ ایمنی که واکسن کونژوگه هموفیلوس آنفولانزای تیپ B ایجاد می‌کند، ایمنی این واکسن‌ها، و هر تغییری که در تاثیرات واکسن ناشی از تیپ واکسن، شیوه تجویز آن (به صورت مستقل یا همراه با واکسن‌های دیگر)، تعداد دوزها و سن زمان اولین تزریق، رخ دهد.
روش های جستجو
مرکز ثبت کارآزمایی‌های همگلوبینوپاتی گروه فیبروز سیستیک و اختلالات ژنتیکی در کاکرین (Cochrane Cystic Fibrosis and Genetic Disorders Group's Haemoglobinopathies Trials Register)، گردآوری شده از جست‌وجوهای پایگاه‌های اطلاعاتی الکترونیکی و جست‌وجوی دستی ژورنال‌ها و کتاب‌های خلاصه مقالات کنفرانس‌ها را جست‌وجو کردیم. همچنین با شرکت‌های داروسازی مرتبط برای یافتن کارآزمایی‌های چاپ نشده تماس گرفتیم.
تاریخ آخرین جست‌وجو، 23 نوامبر 2015 می‌باشد.
معیارهای انتخاب
تمام کارآزمایی‌های تصادفی و شبه‌تصادفی‌سازی و کنترل‌شده که واکسن‌های کونژوگه هموفیلوس آنفولانزا B را با پلاسبو یا بدون هیچ درمانی مقایسه کرده بودند، یا اینکه تیپ‌های گوناگون واکسن‌های کونژوگه هموفیلوس آنفولانزا B را با هم در افراد با بیماری سیکل‌سل مقایسه کرده بودند.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
هیچ کارآزمایی در مورد واکسن‌های کونژوگه هموفیلوس آنفولانز B در افراد مبتلا به بیماری سیکل‌سل پیدا نشد.
نتایج اصلی
شواهدی از مطالعات تصادفی‌سازی و کنترل شده مرتبط با موضوع این مطالعه مروری به دست نیامد.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان
در حالا حاضر کاهش مشهودی در میزان بروز عفونت هموفیلوس آنفولانزا B تهاجمی در افراد مبتلا به بیماری سیکل‌سل در مقطع پس از انجام واکسیناسیون عمومی در کشورهای ثروتمند دیده می‌شود. بنابراین، با وجود نبود شواهد از کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل شده، انتظار این است که واکسن‌های کونژوگه هموفیلوس آنفولانزا B برای کودکان مبتلا به بیماری سیکل‌سل مفید باشد، به خصوص در کشورهای آفریقایی که شیوع بالایی از بیماری وجود دارد. اجرای برنامه واکسیناسیون کودکان، از جمله واکسیناسیون عمومی با واکسن کونژوگه هموفیلوس آنفولانزا تیپ B، ممکن است به طور اساسی میزان بقای کودکان مبتلا به بیماری سیکل‌سل را که در کشورهای فقیر و توسعه‌نیافته زندگی می‌کنند، افزایش دهد. ما در حال حاضر فاقد داده‌های لازم برای بررسی تاثیرات قوی واکسیناسیون هموفیلوس آنفولانزای تیپ B در افراد بزرگسال مبتلا به بیماری سیکل‌سل که واکسن دریافت نکرده‌اند، هستیم. مطالعات بیشتر باید برنامه بهینه واکسیناسیون هموفیلوس آنفولانزای تیپ B را در کودکان و بزرگسالان مبتلا به بیماری سیکل‌سل بررسی کنند.
خلاصه به زبان ساده
واکسن برای جلوگیری از عفونت شدید هموفیلوس آنفولانزا تیپ Hib) b) در افراد مبتلا به بیماری سیکل‌سل
سوال مطالعه مروری
شواهد در دسترس را از کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل شده درباره میزان تاثیر و ایمنی واکسن‌های کونژوگه Hib در افراد مبتلا به بیماری سیکل‌سل بررسی کردیم.

پیشینه
افراد مبتلا به بیماری سیکل‌سل در خطر بیشتر ابتلا به عفونت Hib هستند که قبل از اینکه واکسیناسیون با واکسن کونژوگه Hib در کشورهای ثروتمند اجرا شود، مسئول نرخ بالایی از مرگ و میر در کودکان زیر 5 سال شناخته می‌شد. در کشورهای آفریقایی که پوشش این واکسن بسیار کم است، Hib یکی از علل اصلی باکتریمی (وجود
باکتری در خون) در کودکان مبتلا به بیماری سیکل‌سل است. یک مطالعه مروری دیگر کاکرین روی واکسن‌ کونژوگه برای جلوگیری از عفونت Hib در کودکان زیر پنج سال نشان داده که واکسن‌های کونژوگه Hib ایمن و موثر هستند اما بررسی صرفا روی کودکان مبتلا به بیماری سیکل‌سل، که در معرض خطر بیشتر ابتلا به عفونت هستند، متمرکز نبود.

تاریخ جست‌وجو
شواهد تا 23 نوامبر 2015 به‌روز هستند.

ویژگی‌های مطالعه
هیچ کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل شده را نیافتیم که واکسن‌های کونژوگه Hib را با پلاسبو (dummy treatment) یا عدم انجام هیچ درمان در افراد مبتلا به بیماری سیکل‌سل مقایسه کند.

نتایج کلیدی و کیفیت شواهد
هیچ کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل شده از تاثیر این واکسن در افراد مبتلا به بیماری سیکل‌سل وجود ندارد. به‌ هرحال، کاهش محسوسی در وقوع عفونت شدید هموفیلوس آنفولانزای B در کودکان مبتلا به بیماری سیکل‌سل پس از اینکه این واکسن در برنامه ایمن‌سازی کودکان در کشورهای ثروتمند جای گرفت، دیده شد. بنابراین، واکسیناسیون عمومی با واکسن‌های کونژوگه هموفیلوس آنفولانزای B در کشورهای با درآمد پایین ممکن است به بقای بیشتر کودکان مبتلا به بیماری سیکل‌سل بیانجامد. شواهد کافی برای اینکه تاثیرات واکسیناسیون را با واکسن‌های کونژوگه هموفیلوس آنفولانزای B بر بزرگسالان مبتلا به بیماری سیکل‌سل بررسی کنیم، در دسترس نبود. کارآزمایی‌های آینده باید ایمن‌سازی ایده‌ال را علیه هموفیلوس آنفولانزای B در کودکان و بالغین مبتلا به بیماری سیکل‌سل بررسی کنند.

(2794 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (69 دریافت)    

پذیرش: 1394/11/8 | انتشار: 1394/11/27