جلد 2016 -                   جلد 2016 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Amir Azarpazhooh, Herenia P Lawrence, Prakeshkumar S Shah. Xylitol for preventing acute otitis media in children up to 12 years of age. 3. 2016; 2016
URL: http://cochrane.ir/article-1-946-fa.html
پیشینه
اوتیت مدیای حاد (AOM) شایع‌ترین عفونت باکتریایی در میان کودکان جوان در ایالات متحده است. محدودیت‌ها و نگرانی‌هایی درباره درمان این بیماری با آنتی‌بیوتیک و جراحی وجود دارد. بنابراین اقدامات پیشگیری‌کننده موثر، جذاب هستند. یک اقدام بالقوه پیشگیری‌کننده، زایلیتول (Xylitol) است. این ماده جایگزین طبیعی شکر است که باعث کاهش خطر پوسیدگی دندان می‌شود. زایلیتول می‌تواند چسبندگی استرپتوکوکوک پنومونیا (S pneumoniae) و هموفیلوس آنفلوآنزا (H influenzae) را به سلول‌های نازوفارنژیال در آزمایشگاه کاهش دهد. این مطالعه مروری، به‌روز‌رسانی یک مطالعه مروری است که اولین‌بار در سال 2011 منتشر شده است.
اهداف
ارزیابی اثربخشی و ایمنی زایلیتول در پیشگیری از AOM در کودکان تا سن 12 سالگی.
روش های جستجو
ما پایگاه‌های اطلاعاتی زیر را جست‌وجو کردیم: CENTRAL (شماره 12؛ 2015)؛ MEDLINE (از 1950 تا ژانویه 2016)؛ Embase (از 1974 تا ژانویه 2016)؛ CINAHL (از 1981 تا ژانویه 2016)؛ LILACS (از 1982 تا ژانویه 2016)؛ Web of Science (از 2011 تا ژانویه 2016)؛ خلاصه مقالات دارویی بین‌المللی (International Pharmaceutical Abstracts) (از 2000 تا ژانویه 2016).
معیارهای انتخاب
معیار انتخاب ما کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده یا شبه‌تصادفی‌سازی با شرکت‌کنندگان کودک 12 سال یا جوان‌تر بود. در این کارآزمایی‌ها مکمل زایلیتول با پلاسبو یا هیچ درمانی، برای جلوگیری از AOM مقایسه شده بود.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
دو نویسنده مطالع مروری مستقل از یکدیگر کارآزمایی‌های مربوط را از نتایج جست‌وجو انتخاب کرده و کیفیت مطالعات را ارزیابی و سپس درجه‌بندی کردند. آن‌ها داده‌های مربوط را برای ورود به این بررسی استخراج کردند. ما با نویسندگان کارآزمایی‌ها برای گرفتن داده‌های گم‌شده تماس گرفتیم. ما به هر نوع عارضه جانبی مربوط به زایلیتول توجه کردیم. ما داده‌ها را براساس پیامدهای مربوط استخراج کردیم و اندازه اثر (effect size) را با محاسبه خطر نسبی (RR)، خطر تفاوت (risk difference) و 95% فاصله اطمینان (CI) برآورد کردیم.
نتایج اصلی
ما 5 کارآزمایی بالینی را با 3405 کودک برای ورود به این مطالعه مروری انتخاب کردیم. برای این به‌روز‌رسانی 2016، یک مطالعه جدید را نیز شناسایی و در بررسی وارد کردیم. این مطالعه یک مطالعه مروری سیستماتیک بود اما به‌دلیل چند عامل ناهمگونی، در متاآنالیز (meta-analysis) آن را وارد نکردیم. 4 کارآزمایی باقیمانده، کیفیت روش‌شناسی مطلوب و کافی داشتند. سه RCT شامل 1826 کودک سالم فنلاندی بود که مهدکودک می‌رفتند. در این سه RCT با کیفیت شواهد متوسط مشخص شد که زایلیتول (در هر شکلی) می‌تواند خطر AOM را از 30 درصد تا حدود 22 درصد در مقایسه با گروه کنترل کاهش دهد (RR: 0.75؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.65 تا 0.88). در میان دلایل خروج از مطالعه، تفاوت معناداری در ناراحتی‌های شکمی و راش بین گروه زایلیتول و گروه کنترل وجود نداشت. زایلیتول در کاهش AOM در میان کودکان سالم در جریان عفونت تنفسی (RR: 1.13؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.83 تا 1.53؛ کیفیت شواهد متوسط) یا در میان کودکان سالم اما مستعد به اوتیت
(RR: 0.90؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.67 تا 1.21؛ کیفیت شواهد پائین)، موثر نبود.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان
شواهدی با کیفیت متوسط وجود دارد مبنی بر اینکه تجویز پروفیلاکتیک زایلیتول در میان کودکان سالم در مهدکودک‌ها می‌تواند رخداد AOM را کاهش دهد. در زمینه اثربخشی زایلیتول در جلوگیری از AOM در میان کودکان مبتلا به عفونت تنفسی یا کودکان مستعد به اوتیت، شواهد غیرقطعی است. متاآنالیز به‌دلیل داده‌های حاصل از تعداد اندکی از مطالعات، محدود بود. اکثر داده‌ها نیز از همان گروه تحقیقی بود.
خلاصه به زبان ساده
مکمل شکر زایلیتول در پیشگیری از عفونت گوش میانی در کودکان تا 12 سال
سوال مطالعه مروری
ما شواهد مربوط به اثربخشی و ایمنی زایلیتول را در جلوگیری از عفونت حاد گوش میانی (AOM ؛acute otitis media) در کودکان تا 12 سال سن بررسی کردیم.

پیشینه
اوتیت مدیای حاد (AOM) شایع‌ترین عفونت یاکتریایی در میان کودکان جوان در ایالات متحده است. عوارض جدی این بیماری نادر است، ولی این بیماری شایع در میان کودکان، تاثیر زیادی بر سیستم بهداشتی درمانی دارد. در ایالات متحده، این بیماری تقریبا مسئول 20 میلیون ویزیت پزشک در سال است. درمان آنتی‌بیوتیکی AOM گران است و موجب نگرانی‌هایی نیز درباره ایجاد باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک می‌شود. جراحی نیز تهاجمی و گران است. به‌دلیل این عوامل اقدامات اثربخش در جلوگیری از AOM مطلوب است. یک درمان آلترناتیو، زایلیتول یا شکر birch است. زایلیتول دهه‌ها به عنوان یک شیرین‌کننده طبیعی غیرشکری عمدتا در صمغ‌های جویدنی (آدامس)، در صنعت قنادی، در خمیردندان و در پزشکی استفاده می‌شده است. زایلیتول خطر پوسیدگی دندان را کاهش می‌دهد.

تاریخ جست‌وجو
ما متون مربوط را تا ژانویه 2016 جست‌وجو کردیم. این مطالعه مروری، به‌روزرسانی مطالعه مروری است که آخرین‌بار در سال 2011 منتشر شده بود.

ویژگی‌های مطالعه
ما 5 کارآزمایی بالینی را با 3405 کودک شناسایی کردیم. اکثرا از همان گروه تحقیق بود. 4 کارآزمایی در فنلاند انجام شده بود و شامل کودکان سالم (سه مطالعه) یا کودکان مبتلا به عفونت تنفسی حاد (یک کارآزمایی) بود. کارآزمایی پنجم در آمریکا انجام شده و شامل کودکان مستعد به اوتیت بود که از ویزیت‌های پزشکی عمومی انتخاب شدند.

منابع مالی مطالعه
هر 5 مطالعه از منابع مالی دولتی استفاده کردند. بررسی‌کنندگان مطالعه فنلاندی یک پتنت از آمریکا برای استفاده از زایلیتول در درمان عفونت تنفسی داشتند.

نتایج اصلی
زایلیتول، تجویز‌شده به صورت آدامس، قرص یا شربت می‌تواند رخداد AOM را در میان کودکان سالم بدون عفونت حاد مجاری تنفسی فوقانی از 30 درصد تا 22 درصد کاهش دهد. تفاوتی در عوارض جانبی (عمدتا درد و ناراحتی شکمی و راش) بین گروه کنترل و گروه زایلیتول وجود ندارد. براساس این نتایج، ما انتظار خواهیم داشت که از 1000 کودک تا 12 سال سن که 299 نفر از آن‌ها بدون زایلیتول به AOM مبتلا می‌شوند، اگر آدامس‌های زایلیتولی مصرف کنند، بین 194 تا 263 نفر به AOM مبتلا شوند. اثر پیشگیری‌کننده زایلیتول در میان کودکان مبتلا به عفونت تنفسی یا کودکان مستعد به اوتیت نامشخص و غیرقطعی بود.

کیفیت شواهد
کیفیت شواهد برای کودکان سالم و کودکان مبتلا به عفونت تننفسی متوسط و برای کودکان مستعد به اوتیت پائین بود.

(1563 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (69 دریافت)    

پذیرش: 1394/11/8 | انتشار: 1395/5/13