جلد 2016 -                   جلد 2016 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Marina Vincent, Peggy Edwards. Disposable surgical face masks for preventing surgical wound infection in clean surgery. 3. 2016; 2016
URL: http://cochrane.ir/article-1-487-fa.html
پیشینه
ماسک صورت جراحی، در اصل برای مهار و فیلتر کردن قطرات حاوی میکروارگانیسم‌هایی توسعه داده شده که از دهان و حلق و بینی کارکنان بهداشتی درمانی در حین عمل جراحی خارج می‌شود، و در نتیجه برای بیمار حفاظت فراهم می‌کند. با این حال، راه‌های مختلفی وجود دارد که در آن ماسک‌های صورت جراحی به طور بالقوه ممکن است باعث آلودگی زخم جراحی شود، به عنوان مثال توسط پوشیدن نادرست لباس یا با نشت هوا از کنار ماسک به علت بافت ضعیف رشته‌ها.
اهداف
تعیین اینکه آیا پوشیدن ماسک صورت جراحی یک‌بار مصرف توسط تیم جراحی در حین عمل جراحی تمیز، عفونت زخم جراحی پس از عمل را کاهش می‌دهد یا خیر.
روش های جستجو
در دسامبر سال 2015، برای این هفتمین به‌روزرسانی، ما منابع زیر را جستجو کردیم: ثبت تخصصی زخم در کاکرین (Cochrane Wounds Specialised Register)؛ پایگاه کارآزمایی‌های بالینی ثبت‌شده کاکرین (Cochrane Central Register of Controlled Trials)؛ Ovid MEDLINE؛ Ovid MEDLINE؛ (In-Process & Other Non-Indexed Citations)؛ OVID EMBASE و EBSCO CINAHL. ما همچنین فهرست منابع همه انتشارات بازیابی شده و مرتبط را جست‌وجوکردیم. هیچ محدودیتی در زبان، تاریخ انتشار و یا وضعیت مطالعه وجود نداشت.
معیارهای انتخاب
کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده (RCT ؛Randomised Controlled Trials) و کارآزمایی‌های شبه‌تصادفی‌سازی و کنترل‌شده که به مقایسه استفاده از ماسک‌های جراحی یک‌بار مصرف با عدم استفاده از هیچ ماسکی پرداخته باشند.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
دو نویسنده این مطالعه مروری، داده‌ها را به طور جداگانه استخراج کردند.
نتایج اصلی
ما سه کارآزمایی را انتخاب کردیم که در مجموع شامل 2106 شرکت‌کننده بود. از لحاظ آماری، تفاوت معنی‌داری در میزان عفونت بین گروهی که از ماسک استفاده کردند و گروهی که از ماسک استفاده نکردند، در هیچ یک از کارآزمایی‌ها وجود نداشت. ما هیچ کارآزمایی جدیدی برای این آخرین به‌روزرسانی نیافتیم.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان
بر اساس نتایج محدود به دست آمده، معلوم نیست که آیا پوشیدن ماسک صورت جراحی توسط اعضای تیم جراحی، تاثیری بر میزان رخداد عفونت زخم جراحی برای بیماران تحت عمل جراحی تمیز دارد یا خیر.
خلاصه به زبان ساده
ماسک صورت جراحی یکبار مصرف برای پیشگیری از عفونت زخم جراحی در جراحی تمیز
پیشینه
جراحان و پرستارانی که عمل جراحی تمیز انجام می‌دهند، به هنگام جراحی ماسک صورت یک‌بار مصرف می‌پوشند. تصور می‌شود هدف از ماسک‌های صورت دو برابر کردن نرخ جلوگیری از عبور از میکروب‌ها از بینی و دهان جراح به زخم بیمار و محافظت از صورت جراح در برابر اسپری و پاشیدن مواد بدن بیمار است. تصور می‌شود استفاده از ماسک‌های صورت منجر به کاهش عفونت زخم بعد از عمل جراحی می‌شوند. با این حال، ممکن است پوشیدن نادرست ماسک، احتمال آلوده شدن زخم با میکروب را افزایش دهد. ما می‌خواستیم بدانیم آیا پوشیدن ماسک صورت در حین عمل جراحی باعث افزایش احتمال ابتلا به عفونت زخم بعد از عمل می‌شود یا خیر.

سوال مطالعه مروری
هدف این مطالعه مروری پی بردن به این نکته بود که آیا پوشیدن ماسک صورت یک‌بار مصرف، تعداد موارد عفونت زخم بعد از عمل جراحی تمیز را کاهش یا افزایش می‌دهد.

ویژگی‌های مطالعه
ما برای یافتن همه مطالعات انجام شده در گذشته که با این موضوع مرتبط بودند، جست‌وجو انجام دادیم. مطالعاتی در تجزیه و تحلیل‌های ما انتخاب شدند که به دنبال استفاده از ماسک‌های صورت در جراحی ِ«تمیز» در بزرگسالان و کودکان بودند. جراحی تمیز زمانی است که جراحی روی ارگان‌هایی که ممکن است حاوی مواد زائد باشند، مانند ریه، روده، اندام‌های تناسلی و مثانه، انجام نمی‌شود. عفونت‌های زخم در مقایسه با جراحی ناپاک (غیرتمیز) با احتمال کمتری، بعد از عمل جراحی تمیز رخ می‌دهند. ما تصمیم گرفتیم این نوع عمل جراحی را بررسی کنیم، زیرا عفونت بعد از عمل جراحی تمیز با احتمال بیشتری به دلیل استفاده از ماسک صورت رخ خواهد داد، و نه به خاطر ماهیت عمل. ما همچنین فقط یک نوع خاص مطالعه را در نظر گرفتیم، مطالعه تصادفی‌سازی و کنترل‌شده (RCT)، که در آن افراد درگیر (شرکت‌کنندگان) به طور تصادفی به یکی از دو گروه اختصاص داده می‌شوند: یک گروه که در آن تیم جراحی در حین عمل از ماسک صورت استفاده کرد و یک گروه که در آن تیم جراحی از ماسک استفاده نکرد. ما تعداد موارد عفونت زخم بعد از عمل جراحی را در دو گروه با یکدیگر مقایسه کردیم.

نتایج اصلی
به طور کلی، ما مطالعات بسیار کمی را یافتیم و هیچ کارآزمایی جدیدی برای این آخرین به‌روزرسانی شناسایی نکردیم. ما در مجموع، 2106 شرکت‌کننده را از سه مطالعه انتخاب شده تجزیه و تحلیل کردیم. هر سه مطالعه نشان داد که پوشیدن ماسک صورت در طول عمل جراحی، تعداد عفونت زخم پس از جراحی را نه افزایش و نه کاهش می‌دهد. ما نتیجه‌گیری کردیم که هیچ شواهد روشنی وجود ندارد که نشان دهد با پوشیدن ماسک صورت یکبار مصرف بر احتمال عفونت زخم بعد از عمل جراحی تاثیرگذار است.

کیفیت شواهد
یافته‌های حاصل از این مطالعه مروری را به چند دلیل نمی‌توان عمومیت داد: مطالعات فقط عمل جراحی پاک را بررسی کردند، در برخی از مطالعات، مشخص نکردند که از چه نوع ماسک صورت استفاده کرده‌اند و یکی از مطالعات از تعداد شرکت‌کنندگان کمی استفاده کرده بود و در نتیجه نتیجه‌گیری را نامعتبر ساخت. کیفیت مطالعات انتخاب شده در این مطالعه مروری، به طور کلی پائین بود. روش انتخاب شرکت‌کنندگان در مطالعات همیشه کاملا تصادفی نبود، که به این معنی است که قضاوت نویسندگان می‌توانست بر نتایج تاثیر بگذارد. قبل از نتیجه‌گیری بیشتر در مورد استفاده از ماسک‌های صورت در جراحی، نیاز به نجام تحقیقات بیشتری در این زمینه وجود دارد.
این خلاصه به زبان ساده تا 22 دسامبر 2015 به‌روز است.

(1350 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (50 دریافت)    

پذیرش: 1394/10/1 | انتشار: 1395/2/7