جلد 2017 -                   جلد 2017 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sam Lepine, Junyoung Jo, Mostafa Metwally, Ying C Cheong. Ovarian surgery for symptom relief in women with polycystic ovary syndrome. 3. 2017; 2017
URL: http://cochrane.ir/article-1-2140-fa.html
پیشینه
سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS ؛polycystic ovary syndrome) یک بیماری آندوکرین (غدد درون‌ریز) معمول است، که تقریبا 1 زن از هر 10 زن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. PCOS با دو ویژگی از سه ویژگی زیر تعریف شده است: اولیگو – یا انوولاسیون (oligo- or anovulation)، هیپرآندروژنیسم بالینی یا بیوشیمیایی (clinical or biochemical hyperandrogenism) یا هر دو، یا تخمدان‌های پلی‌کیستیک.
زنان مبتلا به PCOS ممکن است دچار طیف گسترده‌ای از مشکلات سلامت از جمله پریودهای کم و نامنظم، رشد موهای زائد و آکنه و باروری غیرطبیعی شوند. نگرانی‌های بهداشتی در دراز مدت عبارت بودند از افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت و توسعه بیماری پیش سرطانی رحم.
اهداف
ارزیابی اثربخشی و آسیب‌های جراحی تخمدان به عنوان درمانی برای تسکین علائم هیرسوتیسم (رشد بیش از حد مو در صورت و اندام) (hirsutism)، آکنه و ‌قاعدگی نامنظم در PCOS.
روش های جستجو
ما پایگاه ثبت تخصصی گروه زنان و باروری در کاکرین؛ CENTRAL؛ MEDLINE؛ Embase و PsycINFO را (از ابتدا تا 17 اکتبر 2016) جست‌وجو کردیم. ما فهرست استنادی، ثبت کارآزمایی‌های در حال انجام و مجموعه مقالات کنفرانس را به صورت دستی جست‌وجو کردیم.
معیارهای انتخاب
ما کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده (RCTs ؛randomised controlled trails) را درباره زنان تحت دریل شدن تخمدان در مقایسه با عدم درمان، درمان دارویی یا سایر درمان‌های جراحی برای علائم PCOS انتخاب کردیم.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
ما از روش‌های استاندارد روش‌شناسی توصیه شده توسط کاکرین استفاده کردیم. معیارهای پیامد اولیه عبارت بودند از بهبودی در نظم قاعدگی و علائم آندروژنیک PCOS (هیرسوتیسم، آکنه)؛ معیارهای پیامد ثانویه عبارت بودند از آسیب‌ها، تغییر شاخص توده بدنی (BMI)، دور کمر، سطوح آندروژن، معیارهای متابولیک و کیفیت زندگی. ما کیفیت شواهد را با استفاده از سیستم GRADE (نظام درجه‌بندی کیفیت شواهد و قدرت توصیه‌ها) ارزیابی کردیم.
نتایج اصلی
ما 22 RCT (2278 زن تجزیه‌و‌تحلیل شدند) را درباره شرکت‌کنندگان مبتلا به PCOS و علائم آکنه، هیرسوتیسم یا سیکل‌های نامنظم قاعدگی، که در همه آنها دریل کردن لاپاروسکوپیک تخمدان (LOD) به عنوان یک مداخله در نظر گرفته شده بود، انتخاب کردیم.
دو مطالعه منبع حمایت مالی خود را گزارش کردند (Farquhar 2002 - بخشی از آن توسط بنیاد تحقیقات پزشکی اوکلند (Auckland Medical Research Foundation) حمایت شد؛ Sarouri 2015 - نویسندگان از معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای تأمین مالی این پروژه تشکر می‌کنند).
کیفیت شواهد از کیفیت بسیار پایین تا متوسط رتبه‌بندی شد. محدودیت‌های اصلی عبارت بود از عدم دقت ناشی از تعداد کم مطالعات، تناقض و خطر سوگیری (bias) ناشی از عدم توانایی در کورسازی شرکت‌کنندگان. مطالعات اندکی برای ارزیابی خطر سوگیری انتشار وجود داشت.
نظم قاعدگی
دو مطالعه LOD را در مقابل متفورمین مقایسه کردند (226 = n) اما از آنها در مورد نظم قاعدگی نمی‌توان نتیجه‌گیری کرد، زیرا یافته‌های آنها متناقض بوده و برای ترکیب مناسب نبودند. به نظر می‌رسد که تفاوت اندکی در نرخ زنان گزارش شده با بهبود در نظم قاعدگی هنگام مقایسه LOD با درمان دارویی از جمله متفورمین (metformin) + کلومیفن (clomiphene) (OR: 1.02؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.64 تا 1.64؛ 2 مطالعه؛ 332 زن؛ 13% = I2؛ شواهد با کیفیت پایین)، لتروزول (letrozole) (OR: 1.08؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.64 تا 1.84؛ 1 مطالعه؛ 260 زن؛ شواهد با کیفیت پایین)، متفورمین + لتروزول (OR: 0.95؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.49 تا 1.81؛ 1 مطالعه؛ 146 زن؛ شواهد با کیفیت پایین) وجود داشت یا تفاوتی وجود نداشت. با این حال، یک مطالعه نشان داد که LOD نسبت به گونادوتروپین (gonadotrophin) بهتر بود (OR: 19.2؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 3.17 تا 116.45؛ 1 مطالعه؛ 35 زن؛ شواهد با کیفیت بسیار پایین).
به نظر می‌رسد که هنگام مقایسه LOD تک‌قطبی دوطرفه (bilateral unipolar LOD) با LOD یک‌طرفه (OR: 1.51؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.62 تا 3.71؛ 2 مطالعه؛ 104 زن؛ 0% = I2؛ شواهد با کیفیت متوسط)، LOD تحت هدایت سونوگرافی ترانس‌واژینال (OR: 1.23؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.64 تا 2.37؛ 1مطالعه؛ 147 زن؛ شواهد با کیفیت پایین)، LOD با استفاده از دوز تنظیم شده گرمایی مطابق با حجم تخمدان (OR: 0.42؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.16 تا 1.14؛ 1مطالعه؛ 115 زن؛ شواهد با کیفیت پایین) یا LOD دوقطبی (OR: 1.00؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.05 تا 18.57؛ 1 مطالعه؛ 18 زن؛ شواهد با کیفیت پایین) تفاوت اندکی در نرخ زنان گزارش‌دهنده بهبودی در نظم قاعدگی وجود داشت یا تفاوتی وجود نداشت.
چهار تا پنج سوراخ در هر تخمدان ممکن است نرخ زنان گزارش‌دهنده نظم قاعدگی را در مقایسه با دو سوراخ یا کمتر بهبود ببخشد (OR: 16.04؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 4.19 تا 61.34؛ 2 مطالعه؛ 73 زن؛ 0% = I2؛ شواهد با کیفیت پایین).
علائم آندروژنیک
هنگام مقایسه LOD با متفورمین یا گونادوتروپین؛ احتمالا تفاوت اندکی در بهبود علائم آندروژنیک (OR: 1.00؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.42 تا 2.37؛ 1 مطالعه؛ 126 زن؛ شواهد با کیفیت متوسط)، آکنه (OR: 3.20؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.33 تا 30.94؛ 1 مطالعه؛ 25 زن؛ شواهد با کیفیت پایین)، هیرسوتیسم (OR: 2.31؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.22 تا 23.89؛ 1 مطالعه؛ 25 زن؛ شواهد با کیفیت پایین) وجود داشت یا تفاوتی وجود نداشت.
هنگام مقایسه LOD با LOD تحت هدایت سونوگرافی ترانس‌واژینال، با توجه به هیرسوتیسم (OR: 1.09؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.30 تا 3.91؛ 1 مطالعه؛ 39 زن؛ شواهد با کیفیت پایین) یا آکنه (OR: 0.84؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.20 تا 3.50؛ 1 مطالعه؛ 31 زن؛ شواهد با کیفیت پایین) به نظر می‌رسد تفاوت اندکی در بهبود علائم آندروژنیک وجود داشته یا تفاوتی وجود نداشته باشد.
آسیب‌ها
LOD با اثرات جانبی گوارشی کمتری نسبت به متفورمین به همراه کلومیفن همراه بود (OR: 0.05؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.01 تا 0.36؛ 2 مطالعه؛ 332 زن؛ 0% = I2؛ شواهد با کیفیت متوسط). یک مطالعه تفاوت اندکی را در نرخ سندرم تحریک بیش از حد تخمدان بین LOD و گونادوتروپین‌ها نشان داد یا تفاوتی را نشان نداد (OR: 0.08؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.00 تا 1.61؛ 1 مطالعه؛ 33 زن؛ شواهد با کیفیت پایین).
چسبندگی کم‌تری با هیدرولاپاروسکوپی (hydrolaparoscopy) ترانس‌واژینال در مقایسه با LOD وجود داشت (OR: 0.10؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.05 تا 0.18؛ 1 مطالعه؛ 246 زن؛ شواهد با کیفیت متوسط). به نظر می‌رسد تفاوت اندکی در چسبندگی (adhesions)، زمانی که انرژی متغیرLOD با LOD استاندارد مقایسه شد، وجود داشته یا تفاوتی وجود نداشت (OR: 0.96؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.32 تا 2.88؛ 1 مطالعه؛ 64 زن؛ شواهد با کیفیت پایین). مطالعه دیگری (44 زن) گزارش کرد که هیچ‌کدام از زنانی که پس از LOD مرسوم یا یک‌طرفه به جراحی روی آوردند، دچار چسبندگی نشدند.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان
شواهد روشنی وجود نداشت که نشان دهد LOD نظم قاعدگی یا علائم آندروژنی PCOS را در مقایسه با بسیاری از درمان‌های دارویی مورد استفاده در مطالعات انتخاب شده بهبود می‌بخشد. LOD با اثرات جانبی گوارشی کم‌تری نسبت به متفورمین و کلومیفن همراه بود.
همچنین هیچ شواهد بارزی از تفاوت در اثربخشی بین انواع LOD وجود نداشت، به جز اینکه LOD با 4 تا 5 سوراخ در هر تخمدان ممکن است موثرتر از دو سوراخ یا کمتر باشد. شواهد اندکی درباره مقایسه LOD با انواع مختلف جراحی وجود داشت، اگر چه یک مطالعه به این نتیجه رسید که هیدرولاپاروسکوپی ترانس‌واژینال دارای خطر چسبندگی کم‌تری نسبت به LOD است.
شواهدی از یک مطالعه کوچک در مورد منفعت استفاده از LOD در مقایسه با گونادوتروپین برای تنظیم قاعدگی وجود داشت. با این حال، گونادوتروپین‌ها به ندرت برای این نشانه استفاده می‌شوند.
خلاصه به زبان ساده
جراحی تخمدان برای تسکین علائم در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک
سوال مطالعه مروری
 
محققان کاکرین شواهد مربوط به اثر جراحی تخمدان را بر علائم سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) بررسی کردند. ما 22 مطالعه را یافتیم که به مقایسه آن (جراحی تخمدان) با درمان‌های جراحی و غیرجراحی، و تغییرات تکنیک جراحی پرداختند. پیامدهای اصلی اندازه‌گیری شده عبارت بودند از بهبود در نظم دوره‌ها و کاهش رشد موهای زائد و آکنه (علائم آندروژیک). ما هم‌چنین آسیب‌های ناشی از درمان، تغییر در وزن بدن، تغییر در سطح تستوسترون، تغییرات در معیارهای متابولیک و کیفیت زندگی را بررسی کردیم.

پیشینه
زنان مبتلا به PCOS ممکن است دچار طیف گسترده‌ای از مشکلات سلامت از جمله دوره‌های قاعدگی کم و نامنظم، رشد موی زائد و آکنه و باروری غیرطبیعی باشند. نگرانی‌های مربوط به سلامت در درازمدت شامل افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت و پیشرفت بیماری پیش‌سرطانی رحم بود.
بیش‌تر تحقیقات فعلی به بررسی تاثیر جراحی تخمدان در بهبود باروری در زنان مبتلا به PCOS پرداخته‌اند. هدف مرور ما بررسی اثر جراحی لاپاروسکوپی (keyhole) تخمدان (LOD) در بهبود سایر علائم PCOS است.

زمان انجام پژوهش
 
شواهد تا اکتبر 2016 موجود است.

ویژگی‌های مطالعه
 
ما 22 کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل‌شده (RCTs) را انتخاب کردیم، که شامل 2278 زن بودند. یک کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل‌شده نوعی آزمایش پزشکی است که در آن شرکت‌کنندگان به‌طور تصادفی یک یا چند روش درمانی مختلف را در این مطالعه دریافت می‌کنند. شرکت‌کنندگان مبتلا به PCOS بوده و در سراسر جهان در شرایط مختلف قرار داشتند.
10 مورد از 22 RCT به مقایسهLOD با درمان‌های دارویی پرداختند. این درمان‌ها عبارت بودند از متفورمین، کلومیفن، گونادوتروپین، لتروزول و رویزیگلیتازون (rosiglitazone). تعداد 10 مورد از 22 مطالعه به مقایسه LOD مرسوم با تنوع در تکنیک‌های جراحی پرداختند. 2 مورد از 22 RCT به بررسی استفاده از سطوح مختلف انرژی یا تعداد حفره‌های ایجاد شده در تخمدان حین انجام LOD پرداختند.

منابع مالی مطالعه
دو مطالعه منبع مالی خود را گزارش کردند (Farquhar 2002 - بخشی از آن توسط بنیاد تحقیقات پزشکی اوکلند حمایت شد؛ Sarouri 2015 - نویسندگان از معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای تأمین مالی این پروژه تشکر کردند).

نتایج اصلی
LOD ممکن است در تنظیم سیکل‌های قاعدگی بهتر از گونادوتروپین باشد. با این حال، اکثر پزشکان سایر گزینه‌ها را به عنوان درمان خط اول در نظر می‌گیرند. LOD با ایجاد چهار یا پنج حفره در مقابل دو حفره یا کمتر در هر تخمدان ممکن است در تنظیم قاعدگی در زنان مبتلا به PCOS موثرتر باشد.
شواهد کافی وجود نداشت تا بتوانیم بگوئیم که آیا تفاوتی بین LOD و سایر درمان‌های دارویی یا تنوع در تکنیک جراحی در بهبود نظم دوره‌های قاعدگی یا علائم آندروژنی وجود دارد.
LOD با اثرات جانبی گوارشی کمتری نسبت به متفورمین و کلومیفن همراه بود، اما شامل جراحی است و درمان استاندارد را برای اختلالات قاعدگی یا رشد موی زائد در برنمی‌گیرد. استفاده از هیدرولاپاروسکوپی ترانس‌واژینال در مقایسه با LOD دارای اسکار کمتری روی بافت بود.
به‌طور کلی LOD را می‌توان با خطر کمتر آسیب در نظر گرفت، و به عنوان یک گزینه در مدیریت علائم PCOS استفاده می‌شود.

کیفیت شواهد
 
کیفیت شواهد از کیفیت بسیار پایین تا متوسط بودند. محدودیت‌های اصلی عبارت بود از عدم دقت ناشی از تعداد کم مطالعات، تناقض و خطر سوگیری ناشی از عدم توانایی در کورسازی شرکت‌کنندگان (پنهان کردن نوع درمان از آنها). مطالعات اندکی برای ارزیابی خطر سوگیری انتشار وجود داشت.

(559 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (35 دریافت)    

پذیرش: 1395/7/26 | انتشار: 1396/8/19