جلد 2016 -                   جلد 2016 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Lindeka Mangesi, Irena Zakarija-Grkovic. Treatments for breast engorgement during lactation. 3. 2016; 2016
URL: http://cochrane.ir/article-1-849-fa.html
پیشینه
تورم پستان یک بیماری دردناک است که تعداد زیادی از زنان را در دوره پس از زایمان زودرس تحت تاثیر قرار می‌دهد. این بیماری ممکن است منجر به از شیر گرفتن زودرس، شقاق نوک پستان، ورم پستان و آبسه پستان شود. اشکال مختلف درمان تورم مورد بررسی قرار گرفته اما تا کنون شواهد کمی درباره تاثیر مداخله یافت شده است.
اهداف
این مطالعه مروری، یک به‌روزرسانی از مطالعه مروری نظام‌مند است که برای اولین بار توسط Snowden et al. در سال 2001 و پس از آن در سال 2010 منتشر شد. هدف از این به‌روزرسانی، جست‌وجوی اطلاعات جدید درباره بهترین اشکال درمان برای تورم پستان در زنان شیرده است.
روش های جستجو
ما مطالعاتی را برای گنجاندن در مطالعه مروری از طریق ثبت کارآزمایی‌های گروه بارداری و زایمان در کاکرین (Cochrane Pregnancy and Childbirth Group's Trials Register)؛ شناسایی کردیم (30 جون 2015) و فهرست منابع مطالعات بازیابی‌شده را جست‌وجو کردیم.
معیارهای انتخاب
کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و شبه‌تصادفی‌سازی و کنترل‌شده.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
دو نویسنده مطالعه مروری به‌طور جداگانه، کارآزمایی‌ها را از نظر واجد شرایط بودن ارزیابی، داده‌ها را استخراج کردند و ارزیابی‌های خطر سوگیری (Bias) را انجام دادند. با اینکه داده‌های ناکافی در گزارش کارآزمایی‌ها ارائه شده بود، ما تلاش کردیم با نویسندگان مطالعه تماس بگیریم و اطلاعات لازم را به‌دست بیاوریم. ما کیفیت شواهد را با استفاده از رویکرد GRADE ارزیابی کردیم.
نتایج اصلی
در مجموع، ما 13 مطالعه را با 919 زن انتخاب کردیم. در 10 مطالعه، زنان مجزا به‌عنوان واحد تجزیه و تحلیل ‌ها و در سه مطالعه، پستان‌های مجزا به‌عنوان واحد‌ تجزیه و تحلیل قرار گرفتند. چهار مطالعه از 13 مطالعه، توسط یک آژانس دارای منافع تجاری حمایت مالی شدند، دو مطالعه، از موسسه خیریه حمایت مالی دریافت کردند، و دو مطالعه توسط سازمان‌های دولتی حمایت مالی شدند.
کارآزمایی‌ها، مداخلاتی از جمله درمان‌های غیرپزشکی: برگ کلم (سه مطالعه)، طب سوزنی (دو مطالعه)، سونوگرافی (یک مطالعه)، طب سوزنی (یک مطالعه)، اسکراپ‌درمانی (Gua Sha) (یک مطالعه)، کمپرس سرد سینه و ماساژ الکترومکانیکی (یک مطالعه)، و درمان‌های پزشکی: سراپپتاز (serrapeptase) (یک مطالعه)، پروتئاز (یک مطالعه) و اکسی‌توسین زیر جلدی (یک مطالعه) را مورد بررسی قرار دادند. مطالعات کوچک بودند و از مقایسه‌های مختلف انجام شده به کمک داده‌های مربوط به پیامدهای این مطالعه مروری در مطالعات واحد استفاده کردند. ما قادر به ترکیب نتایج در متاآنالیز (meta-analysis) نبودیم و فقط هفت مطالعه، داده‌های مربوط به پیامدهایی را که می‌توانستند در داده‌ها و تجزیه و تحلیل ‌ها انتخاب شوند، ارائه کردند.
غیرپزشکی: در یک مطالعه از نظر توقف شیردهی در مقایسه طب سوزنی با مراقبت معمول (مشاوره و اسپری اکسی‌توسین)، تفاوتی مشاهده نشد (خطر نسبی (RR): 0.50؛ 95% فاصله اطمینان (CI)؛ 0.13 تا 1.92؛ یک مطالعه؛ 140 زن). با این حال، زنان گروه طب سوزنی نسبت به زنان گروه مراقبت معمول، کمتر احتمال داشت که دچار آبسه شوند (RR: 0.20؛ 95% فاصله اطمینان (CI)؛ 0.04 تا 1.01؛ یک مطالعه؛ 210 زن) و علائم شدید کمتری در پنج روز داشتند (RR: 0.84؛ 95% فاصله اطمینان (CI)؛ 0.70 تا 0.99) و میزان پایین‌تری از تب داشتند (RR: 0.82؛ 95% فاصله اطمینان (CI)؛ 0.72 تا 0.94).
در مطالعه دیگری با 39 زن در مقایسه عصاره برگ کلم با دارونما، هیچ تفاوتی در درد پستان (میانگین تفاوت (MD)؛ 0.40؛ 95% فاصله اطمینان (CI)؛ 0.67- تا 1.47؛ شواهد با کیفیت پایین) یا تورم پستان (MD: 0.20؛ 95% فاصله اطمینان (CI)؛ 0.18- تا 0.58؛ شواهد با کیفیت پایین) مشاهده نشد. تفاوتی بین سونوگرافی و درمان ساختگی در نیاز به ضددرد (RR: 0.98؛ 95% فاصله اطمینان (CI)؛ 0.63 تا 1.51؛ یک مطالعه؛ 45 زن؛ شواهد با کیفیت پایین) وجود نداشت.
یک مطالعه در مقایسه گوا-شا (Gua-Sha) درمانی با کمپرس گرم و ماساژ، از نظر تورم پستان (MD: 2.42-؛ 95% فاصله اطمینان (CI)؛ 2.98- تا 1.86-؛ یک مطالعه؛ 54 زن)، درد پستان (MD: 2.01-؛ 95% فاصله اطمینان (CI)؛ 2.60- تا 1.42-؛ یک مطالعه؛ 54 زن) و ناراحتی پستان (MD: 2.33-؛ 95% فاصله اطمینان (CI)؛ 2.81- تا 1.85-؛ یک مطالعه؛ 54 زن) به نفع Gua-Sha درمانی پنج دقیقه بعد از مداخله، تفاوت قابل‌توجهی یافت، هر چند هر دو مداخله در پنج دقیقه و 30 دقیقه بعد از درمان، به‌طور قابل توجهی، دمای پستان، تورم، درد و ناراحتی را کاهش دادند.
نتایج حاصل از کارآزمایی‌های فردی که نمی‌توانستند در تجزیه و تحلیل داده‌ها انتخاب شوند، نشان دادند که هیچ تفاوتی بین دمای اتاق و برگ کلم سرد و بین برگ کلم سرد و کمپرس‌های ژل وجود نداشت، اما تمام مداخلات تسکین اندکی ایجاد کردند. کمپرس‌های گرم / سرد متناوب که دو بار در روز به مدت 20 دقیقه ارائه می‌شوند، به‌نظر می‌رسد موثرتر از فشاردرمانی (0.001 > P) باشند. طب سوزنی، رضایت مادر شیرده را بهبود نبخشید.
در مطالعه دیگری، زنانی که کمپرس سرد پستان دریافت کردند نسبت به زنانی که درمان معمول دریافت کردند، به احتمال بیشتری کاهش درد را تجربه کردند. با این حال، تفاوت‌های بین گروه‌ها در شروع مطالعه، و عدم رعایت تصادفی‌سازی، این مطالعه را در معرض خطر بالای سوگیری قرار داشت. یک مطالعه، کاهش درجه حرارت پستان (0.03 = P) را پس از ماساژ الکترومکانیکی و پمپاژ در مقایسه با روش‌های دستی نشان داد؛ اگرچه، سطح بالای فرسایش و روش جایگزین توالیه نسل، این مطالعه در معرض خطر سوگیری قرار داد.
پزشکی: زنان درمان شده با پروتئاز پیچیده، کمتر احتمال داشت بهبودی در درد (RR: 0.17؛ 95% فاصله اطمینان (CI)؛ 0.04 تا 0.74؛ یک مطالعه؛ 59 زن) و تورم (RR: 0.34؛ 95% فاصله اطمینان (CI)؛ 0.15 تا 0.79؛ یک مطالعه؛ 59 زن) در روز چهارم درمان نداشته باشند و کمتر احتمال داشت که تغییری کلی در علائم خود و یا بدتر شدن علائم تجربه نکنند (RR: 0.26؛ 95% فاصله اطمینان (CI)؛ 0.12 تا 0.56). لازم به ذکر است که بیش از 40 سال از انجام مطالعه گذشته، و ما نمی‌دانیم که این مقدمات در حال حاضر، در عمل استفاده می‌شود یا خیر. اکسی‌توسین زیرجلدی، به تسکین تمام علائم در سه روز هیچ کمکی نکرد (RR: 3.13؛ 95% فاصله اطمینان (CI)؛ 0.68 تا 14.44؛ یک مطالعه؛ 45 زن).
زمانی که سراپپتاز (Serrapeptase) در ایجاد تسکین درد پستان، سفتی و تورم با دارونما مقایسه شد، به‌طور کلی تعداد کمی از زنانی که هیچ بهبودی در تورم پستان ، تورم و درد پستان تجربه نکردند، وجود داشت.
به طور کلی، خطر سوگیری مطالعات در این مطالعه مروری، بالا است. کیفیت کلی که با استفاده از رویکرد GRADE ارزیابی شد، به دلیل محدودیت‌های طرح مطالعه و تعداد کم زنان در مطالعات انتخاب‌شده، و اینکه داده‌ها فقط بر اساس مطالعات واحد برای تجزیه و تحلیل ‌ها فراهم شد، پایین ارزیابی شد.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان

اگرچه برخی از مداخلات مانند کمپرس گرم / سرد، Gua-Sha (اسکراپ‌درمانی)، طب سوزنی، برگ کلم و آنزیم‌های پروتئولیتیک ممکن است برای درمان تورم پستان در دوران شیردهی امیدبخش باشند، شواهد کافی از کارآزمایی‌های منتشرشده درباره هرگونه مداخله برای توجیه اجرای گسترده وجود ندارد. تحقیقات قوی بیشتری درباره درمان تورم پستان لزوما مورد نیاز است.
خلاصه به زبان ساده
درمان تورم پستان (پستان‌های پرشیر، سفت، دردناک) در زنان شیرده
سوال مطالعه مروری
بهترین اشکال درمان برای پستان‌های متورم در زنان شیرده چیست؟
پیشینه
تورم پستان، در واقع، پر شدن پستان با شیر است که منجر به پستان متورم، سخت و دردناک می‌شود. بسیاری از زنان این درد را در طول چند روز اول پس از زایمان تجربه می‌کنند، هر چند ممکن است دیرتر رخ بدهد. اینکه زمان شیردهی محدود باشد یا کودک در مکیدن مشکل داشته باشد یا مادر از نوزاد خود جدا شده باشد، شایع است. این کار باعث می‌شود که پستان به درستی تخلیه نشود. تورم پستان ممکن است شیردهی را برای زنان دشوار کند. این کار ممکن است به عوارضی مانند التهاب پستان، عفونت و درد / شقاق نوک پستان منجر شود. تاکنون، شواهد سازگاری برای اشکال موثر درمان وجود ندارد.
ویژگی‌های مطالعه
ما کارآزمایی‌های مربوط به درمان تورم پستان را در زنان شیرده جست‌وجو کردیم. ما 13 کارآزمایی را شامل 919 زن شیرده که پستان آسیب‌دیده داشتند، بررسی کردیم. این کارآزمایی‌ها، درمان‌هایی را از جمله طب سوزنی، فشاردرمانی، برگ کلم، کمپرس سرد، دارو، ماساژ و سونوگرافی بررسی کردند. چهار مطالعه از این مطالعات توسط یک آژانس که دارای منافع تجاری از نتایج حاصل از مطالعات بود، دو مطالعه توسط موسسه خیریه و دو مطالعه دیگر توسط سازمان‌های دولتی حمایت مالی شدند. پنج مطالعه دیگر، منبع مالی را اعلام نکردند.
نتایج
یک مطالعه در مقایسه طب سوزنی با مراقبت معمول (مشاوره و اکسی‌توسین)، تفاوتی از نظر پایان دادن به شیردهی نیافت. با این حال، زنان گروه طب سوزنی، کمتر احتمال داشت دچار آبسه شوند، علائم شدید کمتری در روز پنجم داشتند و میزان تب پایین‌تری نسبت به زنان گروه مراقبت معمول داشتند. سه کارآزمایی در بررسی برگ کلم نشان دادند که بین دمای اتاق و برگ کلم سرد، بین برگ کلم سرد و کمپرس‌های ژل و بین کرم کلم و کرم غیرفعال تفاوتی وجود نداشت. با این حال، تمام اشکال درمان تسکین کمی ایجاد کردند.
کمپرس گرم / سرد موثرتر از فشاردرمانی تشخیص داده شد. اسکراپ‌درمانی Gua Sha، در کاهش علائم تورم پستان موثرتر از کمپرس گرم و ماساژ تشخیص داده شد، هر چند هر دو شکل درمان، دمای پستان، تورم، درد و ناراحتی را در پنج دقیقه و 30 دقیقه پس از درمان کاهش دادند. یک مطالعه درباره اولتراسیون درمانی/ سونوگرافی درمانی، اثر کم اما مشابهی نسبت به سونوگرافی ساختگی داشت، در حالی که در مطالعه دیگری، تزریق اوکسی‌توسین هیچ تسکینی ایجاد نکرد. هنگامی که کمپرس‌های ژل سرد پستان با مراقبت معمول مقایسه شد، زنانی که کمپرس‌های ژل استفاده کردند، به نظر می‌رسید درد کمتری دارند؛ با این حال، این مطالعه به دلیل کیفیت بسیار پایین، نتایج غیر قابل اعتمادی به دست آورد.
کیفیت شواهد
کیفیت شواهد با توجه به تعداد کم شرکت‌کنندگان در مطالعات انتخاب‌شده و تعداد محدود مطالعاتی که همان پیامدها را بررسی کردند، پایین بود. تحقیقات قوی بیشتری درباره درمان تورم پستان لزوما مورد نیاز است.

(5266 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (52 دریافت)    

پذیرش: ۱۳۹۴/۴/۹ | انتشار: ۱۳۹۵/۴/۸