جلد 2016 -                   جلد 2016 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Amanda Plummer, Martin Wildman, Tim Gleeson. Duration of intravenous antibiotic therapy in people with cystic fibrosis. 3 2016; 2016
URL: http://cochrane.ir/article-1-611-fa.html
پیشینه
بیماری‌های تنفسی، علت اصلی مرگ‌و‌میر در فیبروز کیستیک است. امید به زندگی افراد مبتلا به فیبروز کیستیک به طور چشمگیری در 40 سال گذشته افزایش یافته است. یکی از دلایل عمده این افزایش، استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها و بالا رفتن استفاده از آن‌ها برای درمان تشدید حملات قفسه سینه ناشی از عفونت‌های باکتریایی است. مدت زمان بهینه درمان آنتی‌بیوتیک داخل وریدی به وضوح تعریف نشده است. افراد معمولا آنتی‌بیوتیک داخل وریدی را به مدت 14 روز دریافت می‌کنند، اما درمان ممکن است از 10 تا 21 روز متغیر باشد. مدت زمان کوتاه‌تر درمان با آنتی‌بیوتیک خطر پاکسازی ناکافی عفونت را افزایش می‌دهد که می‌تواند منجر به آسیب ریه شود. دوره‌های طولانی‌مدت استفاده از آنتی‌بیوتیک داخل وریدی گران‌قیمت و ناخوشایند هستند و بروز واکنش‌های آلرژیک به آنتی‌بیوتیک‌ها نیز با دوره‌های طولانی‌مدت افزایش می‌یابد. استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها یا آمینوگلیکوزیدها (aminoglycosides) برای جلوگیری از برخی از عوارض جانبی آن‌ها نیاز به نظارت مکرر دارد. با این حال، نشان داده شده برخی ارگانیسم‌ها که افراد مبتلا به فیبروز کیستیک را آلوده می‌کنند، به چندین آنتی‌بیوتیک مقاوم هستند و ممکن است نیاز به یک دوره طولانی‌تر درمان داشته باشند. این مطالعه مروری یک به‌روزرسانی از مطالعات مروری منتشر شده قبلی است.
اهداف
ارزیابی مدت زمان مطلوب درمان آنتی‌بیوتیک داخل وریدی برای درمان تشدید حملات قفسه سینه در افراد مبتلا به فیبروز کیستیک.
روش های جستجو
ما ثبت کارآزمایی‌های گروه فیبروز کیستیک و اختلالات ژنتیکی در کاکرین (Cochrane Cystic Fibrosis and Genetic Disorders Group Trials Register) را جست‌وجو کردیم که شامل مراجع شناسایی‌شده از جست‌وجوهای جامع پایگاه‌های اطلاعاتی الکترونیکی، جست‌وجوهای دستی، مجلات و کتاب چکیده مقالات کنفرانس‌ها بود.
تازه‌ترین جست‌وجوی ثبت کارآزمایی‌های گروه فیبروز کیستیک: 5 می .2016
معیارهای انتخاب
کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده و شبه‌تصادفی‌سازی که به مقایسه زمان‌های مختلف دوره‌های آنتی‌بیوتیک داخل وریدی برای موارد حاد تنفسی در افراد مبتلا به فیبروز کیستیک، با داروهای مشابه و با همان دوز، یا داروهای مشابه در تعداد دفعات یا دوزهای مختلف یا با آنتی‌بیوتیک‌های مختلف با یکدیگر، از جمله مطالعات با عوامل درمانی اضافی، پرداخته باشد.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
هیچ کارآزمایی واجد شرایطی شناسایی نشد.
نتایج اصلی
هیچ کارآزمایی واجد شرایطی شناسایی نشد.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان
هیچ دستورالعمل روشنی درباره مدت زمان بهینه درمان با آنتی‌بیوتیک داخل وریدی وجود ندارد. طول مدت درمان در حال حاضر بر سیاست‌های واحد و پاسخ به درمان است. مدت کوتاه‌تر درمان باید کیفیت زندگی و مقبولیت را بهبود بخشد؛ در نتیجه بروز واکنش‌های دارویی و هزینه را کاهش دهد. با این حال، این کار ممکن است برای پاکسازی عفونت قفسه سینه کافی نباشد و ممکن است سبب عود زودهنگام و تشدید علائم شود. این مطالعه مروری نظام‌مند نشان داد که نیاز به یک مطالعه تصادفی‌سازی و کنترل‌شده چند مرکزی که به مقایسه زمان‌های مختلف درمان با آنتی‌بیوتیک داخل وریدی بپردازد، وجود دارد، زیرا دارای پیامدهای مهم بالینی و مالی است.
خلاصه به زبان ساده
مدت زمان مورد نیاز برای درمان با آنتی‌بیوتیک که به‌طور مستقیم وارد جریان خون می‌شود، برای پاکسازی عفونت‌های حاد قفسه سینه در افراد مبتلا به فیبروز کیستیک
سوال مطالعه مروری‌
ما شواهدی را در مورد اینکه چه مدت زمان برای درمان با آنتی‌بیوتیک وریدی (آنتی‌بیوتیک‌هایی که به‌طور مستقیم وارد جریان خون داده می‌شود) برای پاکسازی تشدید حملات علائم قفسه سینه در افراد مبتلا به فیبروز کیستیک مورد نیاز است، بررسی کردیم.

پیشینه
شعله‌ور شدن علائم (تشدید) در افراد مبتلا به فیبروز کیستیک برای جلوگیری از آسیب بیشتر به ریه‌ها درمان می‌شود. این عمل در سال‌های اخیر منجر به میزان بقای بهتر برای افراد مبتلا به فیبروز کیستیک شده است. با این حال، هیچ دستورالعمل روشنی برای اینکه باید چه مدت درمان با آنتی‌بیوتیک داخل وریدی برای درمان این تشدید مورد استفاده قرار گیرد، وجود ندارد. مراکز مختلف تمایل به استفاده از رژیم‌های درمانی متفاوت دارند. اکثر مراکز، درمان را به مدت 10 یا 14 روز ادامه می‌دهند، که در صورت عدم بهبود در علائم یک فرد قابل تمدید تا 21 روز است. این مطالعه مروری یک به‌روزرسانی از مطالعات مروری منتشر شده قبلی است.

تاریخ جست‌وجو
شواهد تا 5 می 2016 به‌روز است.

ویژگی‌های مطالعه
ما نتوانستیم هیچ مطالعه‌ای را که درمان 10 روز را با درمان 14 روز یا درمان طولانی‌تری مقایسه کرده باشد، بیابیم.

نتایج اصلی
ممکن است مدت زمان کوتاه‌تر درمان بهتر باشد، زیرا تکمیل این دوره‌های درمانی برای افراد ساده‌تر است. آن‌ها همچنین ارزان‌تر هستند و باعث واکنش‌های دارویی کمتری نسبت به درمان طولانی‌تر می‌شوند. با این حال، مشخص نیست که درمان کوتاه‌تر برای درمان عفونت کافی است یا خیر. همچنین مشخص نیست که آیا درمان کوتاه‌تر منجر به عود زودهنگام یا افزایش دفعات عفونت‌های قفسه سینه می‌شود یا خیر. تحقیقات بیشتری جهت یافتن بهترین طول مدت درمان برای تشدید مورد نیاز است.

(36229 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (255 دریافت)    

پذیرش: 1395/2/16 | انتشار: 1395/6/11