جلد 2015 -                   جلد 2015 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Juan Pablo Botero Aguirre, Alejandra Maria Restrepo Hamid. Amphotericin B deoxycholate versus liposomal amphotericin B: effects on kidney function. 3. 2015; 2015
URL: http://cochrane.ir/article-1-361-fa.html
پیشینه
بروز عفونت‌های قارچی مهاجم در سطح جهان در نتیجه چندین عامل افزایش یافته است. آمفوتریسین B معمولی (سدیم دئوکسی کولات) به عنوان درمان استاندارد برای درمان عفونت‌های قارچی مهاجم استفاده می‌شود. با این حال، با واکنش‌های ناخواسته دارویی، از جمله آسیب حاد کلیوی (AKI) همراه است. فرمولاسیون جدیدی از آمفوتریسین B با هدف بهبود ایمنی از فرمولاسیون معمولی به دست آمده است.
اهداف
هدف این مطالعه مروری، بررسی اثرات دئوکسی کولات آمفوتریسین B در مقایسه با آمفوتریسین B لیپوزومال بر عملکرد کلیوی است.
روش های جستجو
ما ثبت تخصصی گروه کلیه و پیوند در کاکرین (Cochrane Kidney and Transplant's Specialised Register) را تا 10 مارچ 2015 از طریق تماس با هماهنگ کننده جست‌وجوی کارآزمایی‌ها با استفاده از عبارات جست‌وجو ی مرتبط با این مطالعه مروری، جست‌وجو کردیم.
معیارهای انتخاب
ما کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده (RCTs ؛Randomised Controlled Trials) را که دئوکسی کولات آمفوتریسین B و آمفوتریسین Bلیپوزومال را مقایسه می‌کردند، انتخاب کردیم.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
دو نویسنده به طور مستقل مطالعات را از نظر واجد شرایط بودن ارزیابی و خطر سوگیری (Bias) در آن‌ها برآورد کردند.
نتایج اصلی
ما 12 مطالعه (2298 شرکت‌کننده) را در این مطالعه مروری وارد کردیم. از این تعداد، 10 مورد متاآنالیز (meta-analysis)؛ (2172 شرکت‌کننده) بودند. آمفوتریسین B لیپوزومال از نظر افزایش کراتینین سرم به‌طور قابل‌توجهی از آمفوتریسین B معمولی ایمن‌تر بود (خطر نسبی (RR)؛ 0.49؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.40 تا 0.59). کاهش قابل‌توجهی در همه انواع واکنش‌های مرتبط با تزریق در گروه لیپوزومال در مقایسه با گروه معمولی وجود داشت: تب: (4 مطالعه؛ 1092 شرکت‌کننده؛ RR: 0.39؛ 95% فاصله اطمینان (CI)؛ 0.28 تا 0.55؛ 32% = I2)؛ لرز: (5 مطالعه؛ 1081 شرکت‌کننده؛ RR: 0.27؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.15 تا 0.48؛ I2 = %75)؛ تب و / یا لرز: (2 مطالعه؛ 720 شرکت‌کننده؛ RR: 0.68؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.52 تا 0.90؛ I2 = %58)؛ تهوع: (6 مطالعه؛ 1187 شرکت‌کننده؛ RR: 0.50؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.35 تا 0.72؛ I2 = %0) و استفراغ: (3 مطالعه؛ 1019 شرکت‌کننده؛ RR: 0.51؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.27 تا .950؛ I2 = %61). به طور کلی، خطر سوگیری در مطالعات وارد شده به این مطالعه مروری در بسیاری از ابعاد پائین یا نامشخص بود. با این حال، کورسازی شرکت‌کنندگان و پرسنل، کورسازی ارزیابی‌کننده پیامدها و دیگر منابع، در معرض خطر بالای سوگیری بودند. انجام تجزیه و تحلیل حساسیت، میزان تفاوت را به نفع فرمولاسیون لیپوزومی تغییر نداد. ارزیابی سوگیری انتشار نشان داد که نتایج حاصل از مطالعه مروری محکم بودند.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان
شواهد موجود نشان می‌دهد که آمفوتریسین B لیپوزومال نفروتوکسیسیتی کمتری نسبت به آمفوتریسین B معمولی دارد (هنگامی که این تاثیر بر عملکرد کلیه با افزایش بزرگتر یا مساوی دو برابر سطح کراتینین سرم از سطح پایه اندازه‌گیری می‌شود). همچنین دریافتیم که واکنش‌های مرتبط با تزریق کمتری با فرمولاسیون لیپوزومال همراه است.
خلاصه به زبان ساده
کدام فرمولاسیون آمفوتریسین B عملکرد کلیه را در بین افراد مبتلا به عفونت‌های قارچی بهتر حفظ می‌کند؟
عفونت‌های قارچی می‌توانند باعث بیماری و در برخی موارد، مرگ شوند. آمفوتریسین B متعارف، سال‌های بسیاری است که برای درمان عفونت‌های قارچی استفاده می‌شود. این دارو اگرچه موثر است، می‌تواند باعث آسیب کلیوی در حدود هشت نفر از هر ده بیمار تحت درمان شود. در نتیجه مدت بستری افراد مبتلا به آسیب کلیوی در بیمارستان، هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی و همچنین میزان مرگ‌و‌میر افزایش می‌یابد.
برای جلوگیری از ایجاد مشکلات شناخته شده در افراد نیازمند به درمان عفونت‌های قارچی، فرمولاسیون‌های جدیدی از آمفوتریسین B (به نام مرتبط با لیپید) توسعه یافته‌اند. لیپوزومال آمفوتریسین B فرمولاسیون جدیدی است و اغلب در کارهای بالینی برای درمان عفونت‌های قارچی استفاده می‌شود.
ما منابع غلمی منتشرشده را تا 10 مارچ 2015 جست‌وجو کردیم و 12 مطالعه (2298 شرکت‌کننده) که آمفوتریسین B معمولی را با آمفوتریسین B لیپوزومال مقایسه کرده بودند، شناسایی کردیم. ما قادر به انجام متاآنالیز در 10 مطالعه (2172 شرکت‌کننده) بودیم. کیفیت مطالعه متوسط ارزیابی شد.
آمفوتریسین B لیپوزومال در مقایسه با آمفوتریسین B معمولی با واکنش‌های مرتبط با تزریق و واکنش‌های کلیوی کمتری همراه بود.

(3853 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (48 دریافت)    

پذیرش: ۱۳۹۳/۱۲/۱۹ | انتشار: ۱۳۹۴/۹/۲