جلد 2016 -                   جلد 2016 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Elizabeth R Moore, Nils Bergman, Gene C Anderson, Nancy Medley. Early skin-to-skin contact for mothers and their healthy newborn infants. 3. 2016; 2016
URL: http://cochrane.ir/article-1-880-fa.html
پیشینه
جدایی مادر و نوزاد پس از تولد شایع است. در مراقبت‌های بیمارستانی استاندارد، نوزادان پیچیده شده یا با لباس در آغوش مادر قرار می‌گیرند یا در گهواره‌های باز یا در زیر گرم‌کننده‌های تابشی نگه داشته می‌شوند. تماس پوست با پوست (SSC ؛Skin-to-skin contact) به طور ایده‌آل در هنگام تولد آغاز می‌شود و به طور مستمر باید تا پایان اولین تغذیه با شیر مادر ادامه یابد. SSC شامل قرار دادن کودک خشک برهنه خوابیده روی قفسه سینه لخت مادر، و اغلب پوشانده شده با یک پتوی گرم است. با توجه به نوروساینس پستانداران، این تماس نزدیک ذاتی در این محل (محل سکونت طبیعی) باعث برگشت رفتار عصبی تضمین کننده نیازهای اساسی بیولوژیکی است. چارچوب زمانی بلافاصله بعد از تولد ممکن است نشانگر یک دوره حساس برای برنامه‌ریزی فیزیولوژی و رفتار آینده باشد.
اهداف
بررسی تاثیرات SSC فوری یا زودهنگام برای نوزادان تازه متولد شده سالم در مقایسه با تماس استاندارد در استقرار و نگهداری تغذیه با شیر مادر و فیزیولوژی نوزاد.
روش های جستجو
ما ثبت کارآزمایی‌های گروه بارداری و زایمان در کاکرین (Cochrane Pregnancy and Childbirth Group's Trials Register)، (17 دسامبر 2015) را جست‌وجو کردیم، با افراد حاضر در کارآزمایی‌ها تماس گرفتیم، در مورد کتاب‌شناسی در زمینه مراقبت آغوشی (KMC ؛kangaroo mother care) که توسط دکتر سوزان لودینگتون گردآوری شده بود، مشاوره و فهرست مرجع مطالعات بازیابی شده را ارزیابی کردیم.
معیارهای انتخاب
کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده که SSC فوری یا زودهنگام را با مراقبت‌های بیمارستانی معمول مقایسه کرده بودند.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
دو نویسنده مطالعه مروری به طور مستقل کارآزمایی‌ها را برای گنجانده شدن و احتمال سوگیری (Bias) ارزیابی، استخراج داده‌ها را انجام و آن‌ها را برای صحت بررسی کردند. کیفیت شواهد با استفاده از روش GRADE سنجیده شد.
نتایج اصلی
ما 46 کارآزمایی را شامل 3850 زن و نوزادان آن‌ها در مطالعه مروری گنجاندیم. 38 کارآزمایی انجام شده با 3472 زن و نوزاد اطلاعات را برای تجزیه و تحلیل ما ارائه داده بودند. کارآزمایی‌ها در 21 کشور صورت گرفته بود، و بسیاری از آن‌ها نمونه‌های کوچک داشتند (فقط 12 کارآزمایی تصادفی‌سازی بیش از 100 زن را شامل می‌شدند). هشت کارآزمایی شامل زنانی بود که SSC پس از تولد سزارین داشتند. تمام نوزادان گنجانده شده در کارآزمایی‌ها سالم، و اکثریت آن‌ها ترم بودند. شش کارآزمایی مورد مطالعه شامل نوزادان پره‌ترم (بیشتر از 35 هفته) می‌شد. هیچ کدام از کارآزمایی‌های گنجانده شده شامل تمام معیارهای کیفیت خوب با توجه به روش و شیوه گزارش نبودند: هیچ محاکمه‌ای با موفقیت کور نشده بود، و تمام تجزیه و تحلیل ‌ها با توجه به اندازه نمونه کوچک، مبهم بودند. اغلب تجزیه و تحلیل ‌های آماری به دلیل تفاوت قابل توجه بین گروه SSC و گروه کنترل مراقبت استاندارد ناهمگونی داشتند.
نتایج برای زنان
زنان با SSC با احتمال بیشتری نسبت به زنان با تماس استاندارد، در یک تا چهار ماه پس از تولد نوزاد، تغذیه را با شیر مادر انتخاب کرده بودند، هر چند عدم اطمینان در این برآورد با توجه به احتمال سوگیری در کارآزمایی‌های گنجانده شده در مطالعه مروری وجود داشت (میانگین خطر نسبی (RR): 1.24؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 1.07 تا 1.43؛ شرکت کنندگان = 887؛ مطالعات = 14؛ 41% = I²؛ GRADE: کیفیت متوسط). زنان با SSC همچنین نوزادانشان را طولانی‌تر با شیر مادر تغذیه کردند، هر چند داده‌ها محدود بود (میانگین تفاوت (MD): 64 روز؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 37.96 تا 89.50؛ شرکت کنندگان = 264؛ مطالعات = شش؛ GRADE: کیفیت پائین). این نتیجه از یک تجزیه و تحلیل حساس با حذف یک کارآزمایی که علت همه ناهمگونی در تجزیه و تحلیل اولیه بود، اخذ شد. زنان با SSC بیشتر احتمال داشت تغذیه انحصاری را با شیر مادر پس از ترخیص از بیمارستان تا یک ماه پس از تولد و از شش هفته تا شش ماه بعد از تولد، داشته باشند، هر چند هر دو تجزیه و تحلیل دارای ناهمگونی قابل توجهی بود (از زمان ترخیص: RR: 1.30؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 1.12 تا 1.49؛ شرکت کنندگان = 711؛ مطالعات = شش؛ 44% = I²؛ GRADE: کیفیت متوسط؛ از شش هفته: میانگین RR: 1.50؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 1.18 تا 1.90؛ شرکت کنندگان = 640؛ مطالعات = هفت؛ 62% = I²؛ GRADE: کیفیت متوسط).
زنان در گروه SCC نمره متوسط بالاتر تغذیه موثر با شیر مادر، با ناهمگونی متوسط داشتند (نمره میانگین تفاوت IBFAT (ابزار ارزیابی شیردهی نوزاد): 2.28؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 1.41 تا 3.15؛ شرکت کنندگان = 384؛ مطالعات = چهار؛ 41% = I²). نوزادان SSC موفقیت بیشتری در اولین تغذیه خود با شیر مادر داشتند، با ناهمگونی بالا (میانگین RR: 1.32؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 1.04 تا 1.67؛ شرکت کنندگان = 575؛ مطالعات = پنج؛ 85% = I²).
نتایج برای نوزادان
نوزادان SSC به طور کلی نمره بالاتر SCRIP (ثبات سیستم قلبی تنفسی) داشتند، که نشان دهنده ثبات بهتر در سه پارامتر فیزیولوژیکی است. با این حال، تعداد نوزادان کم بود، و اهمیت بالینی آزمون مشخص نیست زیرا نویسندگان کارآزمایی‌ها میانگینی را از زمان‌های گوناگون گزارش داده بودند (میانگین تفاوت استاندارد (SMD): 1.24؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.76 تا 1.72؛ شرکت کنندگان = 81؛ مطالعات = دو؛ GRADE با کیفیت پائین). نوزادان در گروه SSC سطح قند خون بالاتر (MD: 10.49؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.76 تا 1.72؛ شرکت کنندگان = 144؛ مطالعات = سه؛ GRADE: کیفیت پائین) داشتند، اما دمای آن‌ها مشابه نوزادان در گروه مراقبت استاندارد بود (MD: 0.30 درجه سانتیگراد؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.13 درجه سانتی گراد تا 0.47 درجه سانتی گراد؛ شرکت کنندگان = 558؛ مطالعات = شش؛ 88% = I²؛ MD؛ 10.49؛ 95% فاصله اطمینان (CI)؛ 0.76 تا 1.72؛ شرکت کنندگان = 144؛ مطالعات = سه؛ GRADE: کیفیت پائین).
زنان و نوزادان پس از تولد سزارین
زنان شرکت کننده در SSC پس از سزارین، بیشتر احتمال دارد یک تا چهار ماه پس از تولد شیردهی موفق داشته باشند (نمره IBFAT)، اما تجزیه و تحلیل ‌ها فقط بر مبنای دو کارآزمایی و تعداد معدودی زن بود. شواهد برای تعیین اینکه آیا SSC می‌تواند باعث بهبود تغذیه با شیر مادر در زمان‌های دیگر بعد از سزارین می‌شود، ناکافی است. کارآزمایی‌های منفرد که میزان تنفس نوزاد، درد مادر و میزان اضطراب مادر را ارائه داده بودند، قدرت کافی برای تشخیص تفاوت گروه‌ها نداشتند.
زیرگروه‌ها
ما تفاوتی در هیچ کدام پیامدها هنگامی که زمان شروع (زمان کمتر از 10 دقیقه بلافاصله پس از تولد در مقابل 10 دقیقه یا بیشتر پس از تولد) یا طول زمان تماس (تماس60 دقیقه یا کمتر در مقابل بیشتر از 60 دقیقه تماس) را مقایسه کردیم، نیافتیم.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان
شواهد از استفاده از SSC برای ترویج تغذیه با شیر مادر حمایت می‌کنند. مطالعات با حجم نمونه‌های بزرگتر برای تایید منافع فیزیولوژیکی برای نوزادان در مقطع زمانی انتقال به زندگی خارج رحمی و مشخص شدن اثرات احتمالی دوز - پاسخ و زمان شروع ایده‌آل، مورد نیاز هستند. کیفیت روش انجام کارآزمایی‌ها همچنان با مشکل روبرو است، و کارآزمایی‌های کوچک پیامدهای مختلف را با مقیاس‌های مختلف ارائه کرده بودند که اعتماد ما در مورد منافع SSC برای نوزادان محدود می‌کرد. بررسی ما فقط شامل نوزادان سالم بود، که محدودیت وسیعی در مورد پارامترهای فیزیولوژیکی داشته و تفسیر آن‌ها را دشوار می‌سازد.
خلاصه به زبان ساده
تماس پوست به پوست زودهنگام برای مادران و نوزادان سالم آن‌ها
موضوع چیست؟
بچه‌ها در هنگام تولد اغلب از مادر خود جدا می‌شوند. در مراقبت‌های بیمارستانی استاندارد، نوزادان تازه متولد شده پیچیده شده یا لباس پوشیده در آغوش مادر خود، یا در گهواره باز یا در زیر گرم کننده قرار داده می‌شوند. در تماس پوست با پوست (SSC)، نوزادان برهنه در هنگام تولد یا خیلی زود پس از آن روی قفسه سینه لخت مادر قرار داده می‌شوند. SSC فوری به معنای ظرف 10 دقیقه از تولد است، در حالی که SSC زودهنگام یعنی بین 10 دقیقه تا 24 ساعت پس از تولد. می‌خواستیم بدانیم SSC فوری یا زودهنگام سبب بهبود تغذیه شیر مادر برای مادران و نوزادان، و بهبود انتقال به جهان خارج برای نوزادان می‌شود.

چرا این موضوع مهم است؟
مزایای خوبی برای تغذیه با شیر مادر برای زنان و نوزادان آن‌ها شناخته شده است. ما می خواستیم بدانیم SSC فوری یا زودهنگام می‌تواند توانایی زنان را در تغذیه موفق با شیر مادر بهبود بخشد. داشتن تماس زودهنگام ممکن است نوزادان را گرم و آرام نگه دارد و باعث بهبود جنبه‌های دیگری از انتقال نوزاد به زندگی خارج رحمی شود.

ما چه شواهدی یافتیم؟
ما مطالعات تصادفی‌سازی و کنترل شده SSC فوری و زودهنگام را در 17 دسامبر 2015 جست‌وجو کردیم. ما سی و هشت مطالعه را با 3472 زن که داده‌ها را برای تجزیه و تحلیل ارائه داده بودند، یافتیم. اغلب مطالعات SSC زودهنگام را با مراقبت‌های بیمارستانی استاندارد برای زنان با نوزادان ترم سالم مقایسه کرده بودند. در هشت مطالعه زنان تولد با سزارین داشتند، و در شش مطالعه نوزادان سالم بودند اما تولد زودرس در هفته 35 یا بیشتر داشتند. زنان بیشتری که SSC با نوزادان خود داشتند یک تا چهار ماه پس از زایمان هنوز شیردهی داشتند (14 مطالعه، 887 زن، شواهد با کیفیت متوسط). همچنین مادرانی که SSC داشتند مدت بیشتری تغذیه نوزادان را با شیر خود انجام می‌دادند، به طور متوسط بیشتر از 60 روز (شش مطالعه، 264 زن، شواهد با کیفیت پائین). نوزادان با SSC احتمال بیشتری در شیر خوردن موفق از موفقیت در اولین بار تغذیه داشتند (پنج مطالعه، 575 زن). نوزادان با SSC سطح بالاتر گلوکز (سه مطالعه، 144 زن، شواهد با کیفیت پائین) داشتند، اما درجه حرارتی مشابه نوزادان با مراقبت استاندارد داشتند (شش مطالعه، 558 زن، شواهد با کیفیت پائین). برای آن‌که به نتایج برای نوزادان مطمئن باشیم نوزادان بسیار کمی در مطالعات گنجانده شده داشتیم و کیفیت شواهد خیلی پائین بود.
زنانی که زایمان توسط سزارین داشتند ممکن است از SSC زودهنگام بهره‌مند شوند، با تعداد بیشتری موفقیت در تغذیه با شیر مادر و ادامه تغذیه با شیر مادر در یک تا چهار ماهگی (چهارده مطالعه، 887 زن، شواهد با کیفیت متوسط)، اما تعداد زنان به اندازه کافی برای اعتماد به این نتایج نبود.
ما هیچ سود مشخصی برای SSC فوری به جای SSC پس از شستن نوزاد و معاینه او نیافتیم. همین‌طور هیچ مزیت روشنی برای مدت زمان طولانی‌تر SSC (بیش از یک ساعت) در مقایسه با کمتر از یک ساعت، نیافتیم. کارآزمایی‌های آینده با تعداد بیشتر زنان و نوزادان ممکن است به ما در پاسخ با اطمینان به این پرسش‌ها کمک کند.
SSC به شیوه‌های مختلف تعریف شده و مقیاس‌ها و زمان‌های مختلفی برای اندازه گیری پیامدهای مختلف آن استفاده شد. زنان و کارکنان می‌دانستند که در حال انجام مطالعه هستند، و زنان در گروه‌های مراقبت استاندارد از سطوح حمایتی مختلف تغذیه با شیر مادر برخوردار بودند. این تفاوت‌ها منجر به تنوع گسترده‌ای در یافته‌ها و شواهد با کیفیت پایین‌تر شد. بسیاری از مطالعات با کمتر از 100 زن شرکت کننده، کوچک بودند.

این به چه معنا است؟
شواهد موجود از این به‌روزرسانی از استفاده از SSC فوری یا زودهنگام برای ترویج تغذیه با شیر مادر حمایت می‌کنند. این موضوع مهم است چرا که ما می‌دانیم تغذیه با شیر مادر به نوزاد برای جلوگیری از بیماری‌ها و سالم ماندن کمک می‌کند. زنان با زایمان سزارین ممکن است از SSC زودهنگام نفع ببرند اما ما نیاز به مطالعات بیشتری برای تایید این موضوع داریم. ما هنوز نمی‌دانیم که آیا SSC زودهنگام به نوزاد سالم برای انتقال آرام‌تر به جهان خارج پس از تولد کمک می‌کند، اما مطالعات با کیفیت خوب در آینده ممکن است به بهبود دانسته‌های ما کمک کند. با وجود نگرانی‌های ما در مورد کیفیت مطالعات و از آنجایی که ما هیچ شواهدی از آسیب در هیچ کدام مطالعات پیدا نکردیم، ما از شواهد نتیجه گیری می‌کنیم که SSC زودهنگام باید به یک عمل طبیعی برای نوزادان سالم شامل آن‌هایی که توسط سزارین متولد شده و نوزادان زودرس در هفته 35 یا بیشتر، تبدیل شود.

(975 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (54 دریافت)    

پذیرش: 1394/9/26 | انتشار: 1395/9/5