جلد 2016 -                   جلد 2016 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Yahya H Ethawi, Ayman Abou Mehrem, John Minski, Chelsea A Ruth, Peter G Davis. High frequency jet ventilation versus high frequency oscillatory ventilation for pulmonary dysfunction in preterm infants. 3. 2016; 2016
URL: http://cochrane.ir/article-1-771-fa.html
پیشینه
سندرم دیسترس تنفسی (RDS ؛Respiratory distress syndrome) به‌عنوان یکی از عوامل عمده اختلال ریوی شدید و مرگ ناشی از آن در نوزادان نارس شناخته می‌شود. با وجود بهبود گسترده در مراقبت، از جمله افزایش استفاده از استروئید پیش از زایمان، استفاده از درمان جایگزین سورفاکتانت (surfactant)، و پیشرفت در ونتیلاسیون مکانیکی معمولی (CMV)، بیماری ریوی مزمن (CLD) در 42% از نوزادان نارس زنده متولد شده با سن بارداری (GA) کمتر از 28 هفته رخ می‌دهد. هدف ونتیلاسیون فرکانس بالا (HFV)، بهینه‌سازی رشد ریه با به حداقل رساندن حجم جاری (VT) برای کاهش صدمه به ریه است. دو روش ونتیلاسیون با فرکانس بالا، یعنی ونتیلاسیون نوسانی با فرکانس بالا (HFOV ؛high frequency oscillatory ventilation) و جت ونتیلاسیون با فرکانس بالا (HFJV ؛high frequency jet ventilation)، به‌طور گسترده‌ای استفاده می‌شود، اما برتری واضحی در حالت انتخابی یا نجات (rescue) نشان داده نشده است.
اهداف
مقایسه مزایا و عوارض جانبی جت ونتیلاسیون با فرکانس بالا درمقابل ونتیلاسیون نوسانی با فرکانس بالا در مرگ‌و میر نوزادان نارس متولد شده با سن بارداری کمتر از 37 هفته مبتلا به اختلال عملکرد ریوی در هر دو حالت انتخابی و نجات.
روش های جستجو
ما از استراتژی جست‌وجوی استاندارد گروه مطالعه مروری نوزادان در کاکرین (Cochrane Neonatal Review Group) برای جست‌وجو در پایگاه کارآزمایی‌های بالینی ثبت شده کاکرین (CENTRAL ؛Cochrane Central Register of Controlled Trials)؛ شماره 11؛ 2015)؛ EDLINE via PubMed (از 1966 تا 30 نوامبر 2015)؛ EMBASE (از 1980 تا 30 نوامبر 2015 )؛ و Cumulative Index to Nursing and Allied Health Literature؛ (CINAHL) (از 1982 تا 30 نوامبر، 2015) استفاده کردیم. ما همچنین پایگاه‌های اطلاعاتی کارآزمایی‌های بالینی، مجموعه مقالات کنفرانس، و فهرست مراجع مقالات بازیابی‌شده را برای کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کارآزمایی‌های شبه‌تصادفی‌سازی و کنترل‌شده جست‌وجو کردیم. ما هیچ محدودیتی از نظر تاریخ، زبان، یا انتشار اعمال نکردیم.
معیارهای انتخاب
ما برنامه‌ریزی کردیم که کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی، خوشه‌ای - تصادفی‌سازی، شبه‌تصادفی‌سازی و کنترل‌شده‌ای را انتخاب کنیم که نویسندگان مطالعه به صراحت اعلام کردند که گروه‌های مقایسه شده در کارآزمایی با استفاده از روش تصادفی‌سازی یا سیستماتیک تخصیص، تشکیل شدند. ما برنامه‌ریزی کردیم که مطالعات متقاطع را حذف کنیم زیرا اجازه ارزیابی پیامدهای خوب را نخواهند داد.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
ما از روش‌های استاندارد گروه مطالعه مروری نوزادان در کاکرین، از جمله ارزیابی مستقل کارآزمایی و استخراج داده‌ها استفاده کردیم. ما برای تجزیه و تحلیل داده‌ها، استفاده از خطر نسبی (RR) و تفاوت خطر (RD) و RD.1 را در نظر گرفتیم. ما محاسبه تعداد درمان مفید مورد نیاز برای پیامد سودمند بیشتر (NNTB) یا تعداد درمان مورد نیاز برای پیامد مضر بیشتر (NNTH) را برنامه‌ریزی کردیم.
نتایج اصلی
ما هیچ مطالعه‌ای را نیافتیم که معیارهای ورود به مطالعه را داشته باشد.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان
ما هیچ شواهدی را برای حمایت از برتری جت ونتیلاسیون با فرکانس بالا یا ونتیلاسیون نوسانی با فرکانس بالا به عنوان درمان انتخابی یا نجات نیافتیم. تا زمانی که چنین شواهدی در دسترس نباشد، مقایسه عوارض جانبی بالقوه یا مزایای احتمالی هر دو حالت امکان‌پذیر نیست.
خلاصه به زبان ساده
جت ونتیلاسیون با فرکانس بالا در مقابل ونتیلاسیون نوسانی با فرکانس بالا برای اختلال ریوی در نوزادان نارس
پیشینه
مشکل تنفسی به علت سندرم دیسترس تنفسی (RDS) یکی از علل عمده مرگ‌ومیر در نوزادان متولد شده نارس است. دستگاه‌های تنفسی شناخته‌شده به‌ نام ونتیلاسیون مکانیکی معمولی (CMV) که در حال حاضر برای حمایت از این نوزادان مورد استفاده قرار می‌گیرد، به‌طور بالقوه در آسیب ریوی بلندمدت به نام بیماری مزمن ریوی (CLD) سهیم هستند. بیماری مزمن ریوی اغلب در نوزادان نارسی که نیاز به دستگاه‌های تنفسی دارند، رخ می‌دهد و نوع دستگاه تنفسی استفاده شده، ممکن است بر اینکه آیا بیماری مزمن ریوی رخ ‌می‌دهد یا خیر، تاثیر بگذارد. دو نوع جدید از دستگاه‌های تنفسی (شناخته شده به نام جت ونتیلاسیون با فرکانس بالا (HFJV) و ونتیلاسیون نوسانی با فرکانس بالا (HFOV)) به امید پشتیبانی از این روش تنفس که ممکن است صدمه را به ریه (CLD) کاهش دهد، آزمایش شده‌اند.

سوال مطالعه مروری
ما مقایسه خطرات و مزایای دو حالت را از دستگاه‌های تنفسی در نوزادان نارس (متولدشده قبل از موعد / کامل‌شدن) در معرض خطر یا دارای سندرم دیسترس تنفسی برنامه‌ریزی کردیم: جت ونتیلاسیون با فرکانس بالا و ونتیلاسیون نوسانی با فرکانس بالا.

مطالعات چه چیز را نشان داد؟
ما هیچ مطالعه‌ای را شناسایی نکردیم که پشتیبانی از این دو حالت تنفسی را مقایسه کند.

نتیجه
این مطالعه مروری هیچ شواهدی برای مقایسه برتری یا عوارض جانبی مضر جت ونتیلاسیون با فرکانس بالا نسبت به ونتیلاسیون نوسانی با فرکانس بالا، یا ونتیلاسیون نوسانی با فرکانس بالا نسبت به جت ونتیلاسیون با فرکانس بالا را در نوزادان در معرض خطر یا دارای مشکلات تنفسی به‌دلیل سندرم دیسترس تنفسی نیافت.

(1805 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (59 دریافت)    

پذیرش: 1394/9/9 | انتشار: 1395/2/17