جلد 2016 -                   جلد 2016 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Dónal P O'Mathúna. Therapeutic touch for healing acute wounds. 3. 2016; 2016
URL: http://cochrane.ir/article-1-486-fa.html
پیشینه
لمس‌درمانی (TT ؛Therapeutic Touch) یک درمان جایگزین است که طی دو دهه گذشته محبوبیت زیادی در کمک به درمان زخم‌ها به دست آورده است. در این نوع درمان، پزشکان وارد یک وضعیت شفابخش و فکری شده و برای پیدا کردن و اصلاح هر گونه عدم تعادل در بیمار، انرژی زندگی یا چی (Chi)، دستان خود را بالای بدن بیمار قرار می‌دهند. ابزارهای علمی قادر به کشف این انرژی نیستند. اثر TT بر بهبود زخم هم در نوشته‌های قدیمی به تفصل شرح داده شده است.
اهداف
شناسایی و مطالعه مروری تمام اطلاعات مربوط به تعیین اثرات TT بر بهبود زخم‌های حاد.
روش های جستجو
در ژانویه سال 2014، برای به‌روزرسانی پنجم، ما به جست‌وجو در ثبت تخصصی گروه زخم کاکرین (Cochrane Wounds Group Specialised Register)، پایگاه کارآزمایی‌های بالینی ثبت‌شده کاکرین (CENTRAL ؛Cochrane Central Register of Controlled Trials)؛ (کتابخانه کاکرین ؛The Cochrane Library)؛ Ovid Medline؛ Ovid Medline؛ (In-Process & Other Non-Indexed Citations)؛ Ovid EMBASE و EBSCO CINAHL پرداختیم.
معیارهای انتخاب
همه کارآزمایی تصادفی‌سازی یا شبه‌تصادفی‌سازی و کنترل‌شده، که اثر TT را با دارونما، درمان دیگر، یا بدون کنترل درمان مقایسه کرده باشند. مطالعاتی که از TT به عنوان یک درمان مستقل یا به عنوان مکمل سایر درمان‌ها استفاده کرده باشند، واجد شرایط بودند.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
یک نویسنده (DO'M) واجد شرایط بودن تمام کارآزمایی‌ها را برای گنجاندن در این مطالعه مروری تعیین کرد. هر دو نویسنده به طور جداگانه استخراج داده‌ها و ارزیابی اعتبار کارآزمایی‌ها را انجام دادند. هر کارآزمایی با استفاده از معیارهای از پیش تعیین شده ارزیابی شد.
نتایج اصلی
هیچ کارآزمایی جدیدی برای این به‌روزرسانی شناسایی نشد. چهار کارآزمایی در افراد مبتلا به زخم‌های آزمایشی انتخاب شد. اثر TT بر بهبود زخم در این مطالعات متغیر بود. دو کارآزمایی (به ترتیب با 44 و 24 شرکت‌کننده) نشان دادند که افزایش معنی‌داری در بهبود مرتبط با TT وجود دارد، در حالی که یک کارآزمایی نشان داد وضعیت زخم‌ها به طور قابل توجهی بعد از TT وخیم‌تر شده و کارآزمایی چهارم هیچ اختلاف معنی‌داری را نشان نداد. تمام کارآزمایی‌ها در معرض خطر بالای سوگیری (Bias) بودند.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان
هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد TT بهبود زخم‌های حاد را ارتقا می‌دهد.
خلاصه به زبان ساده
درمان به روش لمس‌درمانی برای بهبود زخم حاد.
لمس‌درمانی یک درمان جایگزین است که به عنوان درمانی برای زخم شهرت زیادی به دست آورده است. پزشکان وارد یک وضعیت شفابخش و فکری شده و برای پیدا کردن و اصلاح هر گونه عدم تعادل در بیمار، انرژی زندگی یا چی (Chi)، دستان خود را بالای بدن بیمار بیمار قرار می‌دهند. ابزارهای علمی قادر به کشف این انرژی نیستند. مطالعه مروری حاضر شواهد متناقضی در مورد اثرات لمس‌درمانی یافت. در برخی از کارآزمایی‌ها این روش سودمند بود، در حالی که دیگر کارآزمایی‌ها نشان دادند این فرایند باعث کاهش سرعت بهبودی می‌شود. این مطالعه مروری به این نتیجه رسید که کارآزمایی‌ها اثر مفیدی را از انجام لمس‌درمانی در بهبود زخم‌های حاصل از اعمال جراحی جزئی نشان نمی‌دهند و همچنین کارآزمایی‌ها در معرض خطر بالای سوگیری بودند.

(883 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (53 دریافت)    

پذیرش: 1392/11/4 | انتشار: 1395/2/14