جلد 2016 -                   جلد 2016 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nipun Shrestha, Katriina T Kukkonen-Harjula, Jos H Verbeek, Sharea Ijaz, Veerle Hermans, Soumyadeep Bhaumik. Workplace interventions for reducing sitting at work. 3. 2016; 2016
URL: http://cochrane.ir/article-1-478-fa.html
پیشینه
کارهای دفتری، نسبت به دو دهه پیش به‌طور قابل توجهی تغییر کرده و ماهیت آن تبدیل به شکل نشسته و کم‌تحرک شده است. عدم فعالیت بدنی در محل کار و به ویژه افزایش نشستن با افزایش بیماری‌های قلبی عروقی، چاقی و در کل مرگ و میر مرتبط شده است.
اهداف
بررسی اثرات مداخلات محل کار برای کاهش نشستن در محل کار در مقایسه با عدم مداخله یا مداخلات جایگزین.
روش های جستجو
ما پایگاه کارآزمایی‌های بالینی ثبت‌شده کاکرین (CENTRAL ؛Cochrane Central Register of Controlled Trials)؛ MEDLINE؛ EMBASE؛ CINAHL؛ OSH UPDATE؛ PsycINFO؛ Clinical trials.gov و پلت‌فرم بین‌المللی ثبت کارآزمایی‌های بالینی سازمان جهانی بهداشت (ICTRP ؛World Health Organization (WHO) International Clinical Trials Registry Platform) را در پرتال جست‌وجو تا 2 جون 2015 جست‌وجو کردیم. ما همچنین فهرست منابع مقالات را غربالگری کردیم و برای پیدا کردن مطالعات بیشتر برای انتخاب در این مطالعه مروری، با نویسندگان تماس گرفتیم.
معیارهای انتخاب
ما کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده (RCT ؛Randomised Controlled Trials)، کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده خوشه‌ای (cRCT) و کارآزمایی‌های شبه‌تصادفی‌سازی و کنترل‌شده درباره مداخلاتی به منظور کاهش نشستن در محل کار را انتخاب کردیم. برای تغییر چیدمان محل کار، ما همچنین مطالعات کنترل‌شده قبل و بعد (CBA) را با گروه کنترل همزمان انتخاب کردیم. پیامد اصلی، زمان صرف شده برای نشستن در محل کار در روز بود که یا توسط خود افراد گزارش شد یا به صورت عینی با استفاده از سرعت‌سنج - شیب‌سنج اندازه‌گیری شد. ما مصرف انرژی، مدت زمان و تعداد دفعات نشستن به مدت 30 دقیقه یا بیشتر، بهره‌وری کار و عوارض جانبی را به عنوان پیامدهای ثانویه در نظر گرفتیم.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
دو نویسنده مطالعه مروری به‌طور جداگانه، عناوین، خلاصه مقالات و متن کامل مقالات را برای ورود به مطالعه غربالگری کردند. دو نویسنده مطالعه مروری به‌طور جداگانه داده‌ها را استخراج و خطر سوگیری (Bias) را ارزیابی کردند. ما با نویسندگان برای دستیابی به داده‌های بیشتری مورد نیاز تماس گرفتیم.
نتایج اصلی
ما 20 مطالعه را انتخاب کردیم که شامل دو RCT متقاطع، 11 RCT، سه cRCT و چهار CBA، با مجموع 2180 شرکت‌کننده از کشورهایی با درآمد بالا، بودند. مطالعات، تغییرات فیزیکی محل کار (9 مطالعه)، تغییر سیاست (2 مطالعه)، اطلاعات و مشاوره (7 مطالعه) و مداخلاتی از دسته‌های متعدد (2 مطالعه) را ارزیابی کردند.
یک مطالعه، دارای مولفه‌های تغییرات فیزیکی محل کار و اطلاعات و مشاوره بود. ما هیچ مطالعه‌ای پیدا نکردیم که اثر استراحت‌های دوره‌ای یا ایستادن یا راه رفتن را بررسی کنند.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان
در حال حاضر شواهد با کیفیت پائین تا بسیار پائینی وجود دارد که نشان می‌دهد استفاده از میزهای کار نشسته - ایستاده، نشستن در محل کار را بین سی دقیقه تا دو ساعت در روز بدون داشتن عوارض جانبی در کوتاه‌مدت تا میان‌مدت کاهش می‌دهد. هیچ مدرکی در مورد اثرات آن در طولانی‌مدت وجود ندارد. هیچ اثر قابل توجه یا متناقضی در مورد سایر مداخلات مانند تغییر سازمان‌دهی کار و یا اطلاعات و مشاوره وجود ندارد. کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی خوشه‌ای با حجم نمونه کافی و پیگیری بلندمدت به منظور تعیین اثربخشی انواع مختلف مداخلات برای کاهش اندازه‌گیری عینی زمان نشستن در محل کار مورد نیاز است.
خلاصه به زبان ساده
مداخلات در محل کار برای کاهش زمان نشستن در محل کار
چرا مقدار زمان صرف شده برای نشستن در محل کار مهم است؟
عدم فعالیت فیزیکی در محل کار، به ویژه نشستن، در سال‌های اخیر افزایش یافته است. دوره‌های طولانی نشستن، خطر ابتلا به چاقی، بیماری‌های قلبی و مرگ و میر کلی را افزایش می‌دهد. این موضوع که آیا مداخلاتی با هدف کاهش نشستن در محل‌های کار در کاهش زمان صرف شده برای نشستن موثر هستند، نامشخص است.

هدف مطالعه مروری
ما می‌خواستیم اثرات مداخلات با هدف کاهش زمان نشستن را در محل کار پیدا کنیم. ما منابع پایگاه‌های اطلاعاتی مختلف را تا 2 جون 2015 جست‌وجو کردیم.

این مطالعه مروری چه کارآزمایی‌هایی را پیدا کرد؟
ما بیست مطالعه را با مجموع 2174 شرکت‌کننده از کشورهای با درآمد بالا پیدا کردیم. 9 مطالعه، تغییرات فیزیکی را در محل کار ارزیابی کرد، چهار مطالعه تغییر را در سیاست محل کار ارزیابی کرد، هفت مطالعه اطلاعات و مشاوره مداخلات را ارزیابی کرد و یک مطالعه هم مولفه‌های تغییر فیزیکی محل کار و اطلاعات و مشاوره را ارزیابی کرد.

اثر میزهای کار نشسته - ایستاده
میزهای کار نشسته - ایستاده به تنهایی، نشستن در را محل کار به مدت حدود نیم تا دو ساعت در روز کاهش دادند. هنگامی که اطلاعات و مشاوره با میزهای کار نشسته - ایستاده ترکیب شدند، نشستن در محل کار را در همان محدوده کاهش دادند. همچنین میزهای کار نشسته - ایستاده زمان کلی نشستن (هم در محل کار و هم در بیرون از محل کار) و مدت زمان دوره‌های نشستن را به مدت 30 دقیقه یا بیشتر کاهش دادند.

اثر ایستگاه‌های کاری فعال
میزهای تردمیل همراه با مشاوره در مقایسه با عدم مداخله، نشستن را در محل کار کاهش دادند. ایستگاه‌های کاری دارای امکان رکاب زدن همراه با اطلاعات در مقایسه با اطلاعات به تنهایی، میزان نشستن را در محل کار کاهش ندادند.

تاثیر راه رفتن در طول فواصل استراحت
راه رفتن در طول فواصل استراحت در دو مطالعه با 443 شرکت‌کننده، زمان نشستن را تغییر نداد.

تاثیر اطلاعات و مشاوره
در دو مطالعه، مشاوره، زمان نشستن را به مدت 28 دقیقه کاهش داد و در مطالعه دیگری آموزش تمرکز حواس، هیچ‌گونه تاثیری بر نشستن در محل کار نداشت. هیچ افزایش قابل‌توجهی در رابطه با مشاوره وجود نداشت.
نرم‌افزار اعلان کامپیوتری، زمان نشستن را در دو مطالعه کاهش نداد. در مطالعه دیگری، اعلان کامپیوتری در مقایسه با عدم مداخله، زمان نشستن را به مدت 55 دقیقه کاهش داد. یک مطالعه نشان داد که اعلان ایستادن، نشستن را به مدت 14 دقیقه بیشتر از قدم زدن، کاهش داد. اعلان کامپیوتری، تعداد دوره‌های نشستن را به مدت 30 دقیقه یا بیشتر تغییر داد.

دسته‌های متعدد مداخلات
هنگامی که دسته‌های متعدد مداخلات برای کاهش نشستن ترکیب شدند، در مدت زمان نشستن در محل کار در 12 هفته و شش ماه پیگیری، کاهش وجود داشت، اما تفاوت قابل توجهی بین گروه مداخله و کنترل در 12 ماه پیگیری وجود نداشت.

نتیجه‌گیری
کیفیت شواهد برای اکثر مداخلات، عمدتا به دلیل مطالعات با طراحی بسیار ضعیف و به دلیل تعداد بسیار اندک شرکت‌کنندگان، بسیار پائین تا پائین بود. نتیجه می‌گیریم که در حال حاضر شواهدی با کیفیت بسیار پائین وجود دارد که نشان می‌دهد میزهای کار نشسته - ایستاده می‌توانند میزان نشستن در محل کار را در کوتاه‌مدت کاهش دهند. شواهدی درباره انواع دیگر مداخلات وجود ندارد. ما برای ارزیابی اثربخشی انواع مختلف مداخلات در کاهش نشستن در محل‌های کار در درازمدت، نیاز به انجام پژوهش داریم.

(1050 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (78 دریافت)    

پذیرش: 1394/3/12 | انتشار: 1394/12/27