جلد 2016 -                   جلد 2016 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Phassawan Rungsiprakarn, Malinee Laopaiboon, Ussanee S Sangkomkamhang, Pisake Lumbiganon. Pharmacological interventions for generalised itching (not caused by systemic disease or skin lesions) in pregnancy. 3. 2016; 2016
URL: http://cochrane.ir/article-1-418-fa.html
پیشینه
خارش عمومی (Generalised itching) یکی از شایع‌ترین علائم پوستی در زنان باردار است. داشتن خارش پوستی در طول دوران بارداری ممکن است بسیار اذیت‌کننده باشد و می‌تواند منجر به کم‌خوابی، خستگی و اختلال در کیفیت زندگی شود. برای ارزیابی اثربخشی و ایمنی مداخلات فارماکولوژیکال (Pharmacological) برای درمان خارش در دوران بارداری، یک مطالعه مروری نظام‌مند مورد نیاز است.
اهداف
ارزیابی اثربخشی و ایمنی مداخلات فارماکولوژیکال برای درمان خارش عمومی (نه به دلیل بیماری‌های سیستمیک یا ضایعات پوستی) در دوران بارداری.
روش های جستجو
ما پایگاه ثبت کارآزمایی‌های گروه بارداری و زایمان در کاکرین (Cochrane Pregnancy and Childbirth Group's Trials Register)؛ (28 ژانویه 2016) و فهرست منابع تنها مطالعه شناسایی شده را جست‌وجو کردیم.
معیارهای انتخاب
تمامی کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده (RCTs ؛Randomised Controlled Trials) در حال اجرای منتشر شده و منتشر نشده‌ای که به ارزیابی مداخلات صورت گرفته برای درمان خارش در دوران بارداری پرداخته بودند.
شبه‌کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده (Quasi- RCTs)، کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده خوشه‌ای، کارآزمایی‌هایی که در آن‌ها از طرح متقاطع استفاده شده بود و مطالعاتی که به صورت چکیده گزارش شده بودند (بدون متن کامل)، دارای شرایط لازم برای ورود به مطالعه مروری نبودند.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
نویسندگان مطالعه مروری به صورت مستقل به ارزیابی تنها گزارش کارآزمایی‌ای پرداختند که به‌واسطه استراتژی جست‌وجو شناسایی و متعاقبا از مطالعه مروری کنار گذاشته شد.
نتایج اصلی
از آنجایی که ما هیچ کارآزمایی مرتبطی را به دست نیاوردیم، هیچ نوع مطالعه‌ای وارد این مطالعه مروری نشد.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان
خارش عمومی (نه به دلیل بیماری سیستمیک یا ضایعات پوستی) یک علامت تقریبا شایع در دوران بارداری است. با وجود این، هیچ شواهدی از کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده که بتواند به لحاظ اثربخشی و ایمنی مداخلات فارماکولوژیکال برای درمان این وضعیت راهنمای عمل باشد، وجود ندارد.
برای ارزیابی اثربخشی مداخلات فارماکولوژیکال سیستمیک و موضعی و همچنین هر نوع عوارض جانبی ناشی از این مداخلات، به کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده با طراحی خوب نیاز است. توصیه می‌شود این قبیل مطالعات پیامدهای مهمی چون رفع خارش، رضایت‌مندی زنان، اختلال در خواب و عوارض جانبی این مداخلات را بررسی کنند.
خلاصه به زبان ساده
دارو درمانی برای رفع خارش عمومی (نه به دلیل بیماری‌ای که کل بدن را تحت تاثیر قرار داده یا تغییرات ایجاد شده در پوست (ضایعات)) در دوران بارداری
خارش، یا یک احساس نامطلوبی که تمایل به خاراندن را تحریک می‌کند، یکی از شایع‌ترین مشکلات پوستی در زنان باردار است. این حالت می‌تواند به‌واسطه بیماری‌های پوستی، بیماری‌هایی که کل بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهند، یا به سادگی به‌واسطه خشکی پوست، که تحت عنوان خارش عمومی بدن شناخته می‌شود، ایجاد شود. به علاوه، رحم در حال رشد، باعث کشیدگی پوست نواحی اطراف شکم شده و غدد چربی‌ای که در پوست وظیفه تامین و حفظ رطوبت را دارند، توانایی آن را ندارند که رطوبت موردنیاز پوست را تامین کنند، بنابراین خشکی پوست بروز می‌کند. برای زن باردار، داشتن خارش پوست می‌تواند موجب تشویش و ناامیدی شده و کم‌خوابی و خستگی به بار آورد. او ممکن است حتی باعث آسیب به پوست خود به‌واسطه خاراندن آن شود.
ما به منظور تعیین اثربخشی دارودرمانی و هر نوع عارضه جانبی ناشی از داروهای مورد استفاده برای درمان خارش، برای یافتن کارآزمایی‌های مربوطه، در منابع پزشکی منتشرنشده به جست‌وجو پرداختیم (28 ژانویه 2016).
متاسفانه، ما برای ارزیابی اینکه آیا داروهای مورداستفاده روی پوست (به صورت موضعی) یا استعمال شده به صورت سیستمیک برای درمان خارش پوستی در دوران بارداری اثربخش یا ایمن هستند یا خیر، هیچ شواهدی از کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده به دست نیاوردیم.
کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده با کیفیت بالا که به بررسی داروهای مورداستفاده برای درمان خارش عمومی بدن (نه به دلیل یک بیماری که کل بدن را تحت تاثیر قرار داده یا تغییراتی در پوست (ضایعات) ایجاد کرده باشد) در زنان باردار بپردازد، موردنیاز هستند. توصیه می‌شود این قبیل مطالعات پیامدهای مهمی را چون رفع خارش، رضایت‌مندی زنان، اختلال در خواب و عوارض جانبی این مداخلات بررسی کنند.

(703 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (45 دریافت)    

پذیرش: 1394/11/8 | انتشار: 1394/11/30