جلد 2016 -                   جلد 2016 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Dermot B O'Kane, Sameer K Dave, Neel Gore, Farhaan Patel, Tammy C Hoffmann, Jeanne L Trill et al . Urinary alkalisation for symptomatic uncomplicated urinary tract infection in women. 3. 2016; 2016
URL: http://cochrane.ir/article-1-355-fa.html
پیشینه
عفونت راه ادراری (UTI) غیرعارضه‌دار، شایع‌ترین عفونت باکتریایی در زنان است، که با سوزش و تکرر ادرار همراه است. قلیایی کننده‌های ادراری در برخی از کشورها به‌طور گسترده‌ای برای درمان علامتی UTI غیرعارضه‌دار استفاده می‌شوند و در برخی از آیین‌نامه‌های ملی هم کاربرد آن‌ها توصیه می‌شود. با این حال، فقدان شواهد تجربی برای حمایت از استفاده از آن‌ها در UTI وجود دارد و برخی از دستورالعمل‌های مراقبت‌های بهداشتی هم استفاده از آن‌ها را منع کرده‌اند.
اهداف
هدف ما بررسی فواید و مضرات استفاده ازقلیایی کننده‌های ادراری برای درمان UTIs غیرعارضه‌دار در زنان بزرگسال است.
روش های جستجو
ما ثبت تخصصی گروه کلیه و پیوند در کاکرین (Cochrane Kidney and Transplant Specialised Register) را تا 19 ژانویه 2016، از طریق تماس با هماهنگ کننده جست‌وجوی کارآزمایی‌ها، با استفاده از عبارات جست‌وجوی مرتبط با این مطالعه مروری جست‌وجو کردیم.
معیارهای انتخاب
همه کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده (RCTs؛ Randomised Controlled Trials) و شبه RCTها وارد مطالعه مروری شدند که از قلیایی کننده‌های ادراری (انحصاری یا غیرانحصاری) (هر نوع آن) برای درمان علامتی UTI غیرعارضه‌دار در زنان 16 ساله و بالاتر استفاده کرده بودند. مطالعاتی واجد شرایط بودند که UTI را در بیماران از طریق علائم به تنهایی، آزمون نوار ادراری مثبت یا کشت ادراری تشخیص داده بودند و همچنین بیماران با UTI راجعه، که این‌ها بیمارانی بودند که تا دو هفته قبل از شروع علائمی که منجر به مراجعه آنها به پزشک شود، هیچ نشانه‌ای از عفونت ادراری نداشتند. مطالعاتی که فاقد شرایط لازم برای ورود به این مطالعه مروری بودند، مطالعاتی بودند که UTIهای عارضه‌دار، شرایط سرکوب‌کننده ایمنی، پیلونفریت حاد یا شرایط مزمنی را مثل سیستیت بینابینی بررسی می‌کردند.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
سه نویسنده به طور مستقل مقالات را ارزیابی و غربالگری کردند، و این کار به وسیله دو نویسنده جداگانه (به طور مستقل) تکرار شد. در صورت لزوم، یک محقق دیگر به عنوان داور مداخله می‌کرد. هیچ مقاله‌ای که معیارهای ورود به این مطالعه مروری را داشته باشد یافت نشد و بنابراین هیچ داده‌ای استخراج نشد.
نتایج اصلی
جست‌وجوهای ما 172 مطالعه بالقوه را برای گنجاندن در این مطالعه مروری شناسایی کرد. با این حال، در ارزیابی‌های بعدی هیچ کدام معیارهای ورود به مطالعه را برای این مطالعه مروری نداشتند.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان
تا زمانی که شواهد مرتبط از طریق کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی به دست نیاید، ایمنی و اثربخشی قلیایی کننده‌های ادراری برای درمان علامتی UTI غیرعارضه‌دار ناشناخته باقی خواهد ماند.
خلاصه به زبان ساده
قلیایی‌سازی ادراری برای عفونت‌های ساده دستگاه ادراری
عفونت دستگاه ادراری (UTI) شایع‌ترین شکل عفونت باکتریایی در زنان است که می‌تواند منجر به درد و تکرر ادرار شود.
قلیایی کننده‌های ادراری داروهایی هستند که اسیدیته ادراری را کاهش می‌دهند. این داروها به شکل رایجی بدون نسخه یا با تجویز پزشک برای درمان علامتی عفونت ادراری استفاده می‌شوند.
هدف ما بررسی فواید و مضرات قلیایی کننده‌های ادراری در درمان UTI است. ما منابع را تا 19 ژنویه 2016 بررسی کردیم اما هیچ کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل‌شده‌ای (RCTs) را که برای بررسی این عوامل انجام شده باشد و معیارهای ما را برای ورود به مطالعه مروری داشته باشند، نیافتیم. ما قادر به قضاوت در مورد مزایا یا مضرات استفاده از قلیایی کننده‌های ادراری در زمینه UTI نیستیم.
این‌که تحقیقات بیشتری در قالب RCT برای تعیین منافع یا مضرات استفاده از قلیایی کننده‌های ادراری انجام شود، بسیار مهم است.

(944 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (57 دریافت)    

پذیرش: 1394/10/29 | انتشار: 1395/1/31