جلد 2016 -                   جلد 2016 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Franz Hutzschenreuter, Ina Monsef, Karl-Anton Kreuzer, Andreas Engert, Nicole Skoetz. Granulocyte and granulocyte-macrophage colony stimulating factors for newly diagnosed patients with myelodysplastic syndromes. 3. 2016; 2016
URL: http://cochrane.ir/article-1-320-fa.html
پیشینه
سندرم‌های میلودیسپلاستیک (MDS؛ Myelodysplastic Syndromes) گروه ناهمگونی از بیماری‌های خونی بوده و با دیسپلازی یک یا چند رده از سلول‌های بنیادی خونی مشخص می‌شوند. درمان استاندارد آن‌ها، مراقبت حمایتی از علائمی است که به وجود می‌آیند و شامل تزریق گلبول‌های قرمز یا تجویز عوامل محرک اریتروپویزیس (ESA؛ Erythropoiesis-Stimulating Agents) در موارد آنمی یا درمان با گرانولوسیت (G-CSF؛ Granulocyte) و فاکتورهای محرک کلونی گرانولوسیت و گرانولوسیت ـ ماکروفاژ (GM-CSF؛ Granulocyte-Macrophage Colony Stimulating Factors) در موارد نوتروپنی است.
اهداف
هدف این مطالعه مروری، بررسی شواهد درمان بیماران مبتلا به MDS با G-CSF و GM-CSF به همراه درمان استاندارد در مقایسه با درمان استاندارد یا در مقایسه با درمان استاندارد به همراه دارونما است.
روش های جستجو
برای این مطالعه مروری، MEDLINE (از 1950 تا 3 دسامبر 2015) و CENTRAL (پایگاه کارآزمایی‌های بالینی ثبت‌شده کاکرین (Cochrane Central Register of Controlled Trials) تا 3 دسامبر 2015) و نیز مجموعه مقالات کنفرانس‌ها (انجمن‌ خون‌شناسی آمریکا، انجمن سرطان‌شناسی بالینی آمریکا، انجمن خون‌شناسی اروپا، انجمن سرطان‌شناسی پزشکی اروپا (American Society of Hematology, American Society of Clinical Oncology, European Hematology Association, European Society of Medical Oncology)) را برای کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده (RCTs؛ Randomised Controlled Trials) جست‌وجو کردیم. دو نویسنده مطالعه مروری، به‌طور مستقل نتایج پژوهش را غربالگری کردند.
معیارهای انتخاب
RCT‌هایی را گردآوردیم که G-CSF یا GM-CSF را به‌همراه درمان استاندارد در بیماران مبتلا به MDS تازه تشخیص داده شده، بررسی کردند.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
از نسبت‌های خطر (HR) به‌عنوان میزان تاثیر برای بقای کلی (OS)، بقای بدون پیشرفت بیماری (PFS) و زمان پیشرفت و از نسبت‌های خطر برای نرخ‌های پاسخ، عوارض جانبی و استفاده از آنتی‌بیوتیک و بستری شدن در بیمارستان استفاده کردیم. دو نویسنده مطالعه مروری، به‌طور مستقل اطلاعات را استخراج و خطر سوگیری (Bias) را بررسی کردند. با پژوهشگران دو کارآزمایی برای اطلاعات زیرگروه تماس برقرار شد، اما اطلاعات بیشتری از ایشان به دست نیامد. G-CSF و GM-CSF به‌صورت جداگانه تحلیل شدند
نتایج اصلی
در مجموع 566 گزارش را غربالگری کردیم. 7 RCT با 486 بیمار شناسایی شد، اما فقط توانستیم روی دو مطالعه GM-CSF متاآنالیز (meta-analysis) انجام دهیم. به دلیل اطلاعات از دست رفته، خطر سوگیری این کارآزمایی‌ها نامشخص بود. تمامی کارآزمایی‌ها، مطالعاتی تصادفی و آزاد بودند. اما 3 کارآزمایی تنها به‌صورت چکیده منتشر شده بودند، بنابراین قادر به بررسی خطر سوگیری این کارآزمایی‌ها به‌صورت جزئی نبودیم. به‌طور کلی، اطلاعات به‌صورت مقایسه‌ای گزارش نشده بودند و نتایج مربوط به بیمار مثل بقا، زمان پیشرفت به سوی لوکمی حاد میلوئیدی (AML؛ Acute Myeloid Leukaemia) یا رخداد عفونت فقط در دو کارآزمایی گزارش شده بود.
5 RCT (تعداد: 337 بیمار)، تاثیر G-CSF را به‌همراه درمان استاندارد (مراقبت حمایتی؛ شیمی‌درمانی یا اریتروپوئیتین) بررسی کردند. به دلیل گزارش نامناسب و ناسازگار اطلاعات، نتوانستیم برای هرکدام از نتایج از پیش برنامه‌ریزی شده، متاآنالیز انجام دهیم. هیچ شواهدی دال بر تفاوت در بقای کلی (نسبت خطر (HR): 0.80؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.44 تا 1.47)، بقای بدون پیشرفت (تنها مقدار P مشخص شده بود)، پیشرفت به سمت AML، رخداد عفونت و دفعات تزریق گلبول قرمز (تعداد متوسط 12 بار تزریق خون در هر گروه) وجود ندارد. کیفیت شواهد برای تمامی نتایج به دلیل عدم دقت زیاد و سوگیری بالقوه انتشار (3 کارآزمایی که فقط چکیده‌ای از آن‌ها گزارش شد)، بسیار پائین در نظر گرفته شد. اطلاعات کیفیت زندگی و عوارض جانبی شدید در هیچ یک از کارآزمایی‌های گردآوری شده، گزارش داده نشد.
دو RCT (تعداد: 149)، GM-CSF را به همراه درمان استاندارد (شیمی‌درمانی) ارزیابی کرده بودند. برای مرگ‌ومیر (HR: 0.88؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.62 تا 1.26؛ 2 کارآزمایی)؛ هیچ شواهدی از تفاوت پیدا نکردیم (شواهد با کیفیت پائین). اطلاعات بقای بدون پیشرفت و عوارض جانبی شدید بدون شواهدی برای تفاوت بین دو گروه (شواهد با کیفیت پائین) در هر دو مطالعه قابل مقایسه نبود. برای عفونت‌ها، تزریق‌های پلاکت و گلبول قرمز هیچ شواهدی از اختلاف پیدا نشد، اما، این نتایج را فقط یک کارآزمایی گزارش کرده بود (شواهد با کیفیت پائین). زمان پیشرفت به سمت AML و کیفیت زندگی اصلا گزارش نشد.
به‌علاوه، دو کارآزمایی تقاطعی شامل 244 بیمار را شناسایی کردیم که GM-CSF را با دارونما مقایسه کردند ولی نتایج مربوط به هر گروه را هنوز منتشر نکرده‌اند. به‌علاوه، دو مطالعه در حال انجام را نیز شناسایی کرده‌ایم که یکی از آن‌ها به دلیل قطع پشتیبانی دارویی متوقف شده و مطالعه دیگر نیز در مراحل اولیه مانده است.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان
اگرچه 7 کارآزمایی با 486 بیمار با دو مطالعه بدون انتشار و مطالعات ناقصی را شناسایی کردیم، این مطالعه مروری نظام‌مند به‌طور کلی نشان می‌دهد که اطلاعات بسیار کمی در دسترس است که از استفاده از G-CSF و GM-CSF برای جلوگیری از عفونت، طولانی کردن بقا و بهبود کیفیت زندگی پشتیبانی کند. اثر روی پیشرفت به سمت AML نیز همچنان مشخص نشده است.
خلاصه به زبان ساده
فاکتورهای رشد میلوئیدی برای بیماران مبتلا به سندرم‌های میلودیسپلاستیک
در این مطالعه مروری نظام‌مند، شواهد حاصل از کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده را در مورد تاثیر و ایمنی فاکتورهای محرک کلونی گرانولوسیت (G-CSF) و فاکتورهای محرک کلونی گرانولوسیت - ماکروفاژ (GM-CSF) در درمان سندرم‌های میلودیسپلاستیکی خلاصه و تجزیه و تحلیل کردیم. پایگاه‌های اطلاعاتی پزشکی مهم را جست‌وجو کردیم و 7 کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل‌شده را پیدا کردیم که منطبق با معیار انتخاب ما بودند. کارآزمایی‌هایی را گرد آوردیم که G-CSF یا GM-CSF را به همراه اریتروپوئزیس (تولید گلبول‌های قرمز)، عوامل محرک (ESA)، شیمی‌درمانی یا بدون مراقبت حمایتی در بیماران تازه تشخیص داده شده، بررسی کرده بودند.

پیشینه
سندرم‌های میلودیسپلاستیک یا MDS گروه ناهمگونی از سرطان‌های خون هستند که با تولید ناقص یک یا چند رده از سلول‌های بنیادی خون مشخص می‌شوند. MDS به صورت بیماری نادری در افراد زیر 50 سال مشخص می‌شود اما در افراد مسن‌تر از 70 سال اختلال خونی شایعی است (اختلال خون و مغز استخوان، یعنی مشکل در تولید و ساختار سلول‌های خونی). علائم بیماری بستگی دارد به رده سلولی که درگیر شده و شامل خونریزی، ضعف عمومی و عفونت‌های باکتریال می‌شود.
درمان استاندارد در افراد پیر و کم‌خطر محدود به شیمی‌درمانی با دوز کم و مراقبت‌های حمایتی است (تزریق خون و فاکتورهای رشد هماتوپوئتیک مثل ESAها، محرک گلبول‌های قرمز و G-CSF و GM-CSF، محرک گلبول‌های سفید). بیماران پرخطر، با پیوند سلول‌های بنیادی خون یا به‌صورت تسکینی با شیمی‌درمانی با دوز بالا (همواره همراه با مراقبت حمایتی) درمان می‌شوند.
فاکتورهای رشد میلوئیدی، تولید سلول‌های مشخصی را تحریک می‌کند. این فاکتورها به طور ذاتی در بدن انسان ترشح می‌شوند، اما می‌توان آن‌ها را سنتز کرد و برای افزایش تعداد سلول‌های خونی و جلوگیری از عفونت به کار برد. تاثیر فاکتورهای رشدی مورد بحث است، به دلیل اینکه تاثیر آن‌ها بر پیشرفت به سمت لوکمی حاد میلوئیدی (AML)، یعنی سرطان خون شدیدتر، بقا و عفونت‌ها هنوز مشخص نشده است.

ویژگی‌های مطالعه
این مطالعه مروری، شامل 7 کارآزمایی است که تاثیر G-CSF و GM-CSF را به صورت طرحی تصادفی بررسی کردند.

نتایج اصلی
5 کارآزمایی G-CSF را به همراه مراقبت استاندارد (تعداد: 337) بررسی کردند. از این مقایسات هیچ متاآنالیزی صورت نگرفت، زیرا نتایج به صورت غیرقابل مقایسه گزارش شده و روش کارآزمایی‌ها نامناسب بودند. هیچ شواهدی دال بر تفاوت بین G-CSF اضافی و صرفا درمان استاندارد از لحاظ بقای کلی، بقای بدون پیشرفت، زمان پیشرفت به سمت AML، عفونت‌ها و تعداد دفعات تزریق خون وجود نداشت. کیفیت زندگی و عوارض جانبی شدید اصلا گزارش نشد.
دو کارآزمایی GM-CSF را به همراه درمان استاندارد (تعداد: 149) بررسی کردند. متاآنالیز در مورد بقای کلی، هیچ شواهدی از تفاوت بین بیمارانی که GM-CSF دریافت کردند و آن‌هایی که دریافت نکردند، نشان نداد. تمامی نتایج دیگر از پیش تعین شده‌ای که به صورت غیرقابل مقایسه تجزیه و تحلیل شدند، هیچ شواهدی از تفاوت نداشتند.
به‌طور خلاصه، هیچ شواهدی دال بر تفاوت از لحاظ بقای کلی، بقای بدون پیشرفت، رخداد عفونت، کیفیت زندگی، زمان پیشرفت به سمت AML، دفعات تزریق خون و عوارض جانبی (مثل عفونت، خونریزی و تهوع) برای هردو فاکتور رشد پیدا نکردیم.
به‌علاوه، دو کارآزمایی با 244 بیمار شناسایی کردیم که هیچ نتایجی منتشر نکردند. همچنین، دو کارآزمایی پیدا کردیم که بدون انتشار هیچ نتیجه‌ای در مراحل اولیه متوقف شده بودند.
گرچه 7 کارآزمایی با 486 بیمار، دو مطالعه مقطعی و دو مطالعه منتشر نشده و مطالعات ناقص را شناسایی کردیم، این مطالعه مروری نظام‌مند اصولا نشان می‌دهد که اطلاعات زیادی در دسترس نیست که از استفاده از G-CSF و GM-CSF برای جلوگیری از عفونت‌ها، طولانی کردن بقا یا بهبود کیفیت زندگی پشتیبانی کند.

کیفیت شواهد
این شواهد تا 3 دسامبر 2015 به‌روز هستند.
کیفیت شواهد به دلیل عدم دقت زیاد و سوگیری بالقوه انتشار (به دلیل انتشار سه کارآزمایی به صورت چیکیده) برای تمامی تجزیه و تحلیل‌های G-CSF، بسیار پائین است. کیفیت شواهد برای تمامی تجزیه و تحلیل‌های GM-CSF، به دلیل عدم دقت زیاد، پائین در نظر گرفته شد.

(1282 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (81 دریافت)    

پذیرش: 1394/9/12 | انتشار: 1394/11/27