جلد 2016 -                   جلد 2016 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Michelle Price, Albrecht Günther, Joseph SK Kwan. Antiepileptic drugs for the primary and secondary prevention of seizures after intracranial venous thrombosis. 3. 2016; 2016
URL: http://cochrane.ir/article-1-220-fa.html
پیشینه
ترومبوز ورید اینتراکرانیال (ICVT) به طور معمول همراه با تشنج در فاز حاد رخ می‌دهد و برخی افراد ممکن است به طور مکرر و به طور طولانی‌مدت دچار تشنج شوند. استفاده از داروهای ضدصرع بعنوان پروفیلاکسی (AED) برای مدیریت دوران بعد از تشنج مورد مناقشه است و در حال حاضر هیچ اتفاق‌نظری در مورد مدیریت بهینه تشنج پس از ICVT وجود ندارد. این مقاله، آخرین به‌روزرسانی از یک مطالعه مروری‌ است که اولین‌بار در سال 2006 در شماره سوم پایگاه اطلاعاتی مطالعات مروری نطام‌مند کاکرین (Cochrane Database of Systematic Reviews) چاپ شده بود.
اهداف
این مطالعه جهت بررسی تاثیر AED بر پیشگیری اولیه و ثانویه از بروز تشنج مرتبط با ICVT طراحی شده است.
1) در مورد پیشگیری اولیه، هدف ما ارزیابی این بود که آیا AEDها احتمال بروز تشنج را در افرادی که یک ICVT داشته‌اند، بدون اینکه تشنج کرده باشند، کاهش می‌دهد یا خیر.
2) در مورد پیشگیری ثانویه، هدف ما این بود که آیا AEDها احتمال بروز تشنج بعدی را در افرادی که یک ICVT داشته‌اند و حداقل یک حمله تشنج را قبلا تجربه کرده‌اند،کاهش می‌دهد یا خیر.
روش های جستجو
در آخرین به‌روزرسانی، ما ثبت تخصصی گروه صرع در کاکرین (Cochrane Epilepsy Group Specialized Register)، ثبت مرکزی کارآزمایی‌های کنترل شده کاکرین (CENTRAL؛ Cochrane Central Register of Controlled Trials) از طریق ثبت مطالعات آنلاین (CRSO؛ Cochrane Register of Studies Online) و (MEDLINE (Ovid 1946 onwards را تا 20 اآپریل 2015 بررسی کردیم. همچنین فهرست منابع مقالاتی را که به جست‌وجوی ما مرتبط بود نیز مدنظر قرار دادیم.
معیارهای انتخاب
قصد ما این بود که از همه کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و شبه‌تصادفی سازی و کنترل شده که تشخیص ICVT داشتند، استفاده کنیم و آن‌ها را به دو گروه درمان (که حداقل یک AED دریافت می‌کردند) و گروه کنترل (که یا پلاسبو دریافت می‌کردند یا هیچ درمانی نمی‌گرفتند) تقسیم کنیم.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
دو نویسنده این مطالعه مروری، به طور جداگانه به استخراج اطلاعات و ارزیابی کیفیت کارآزمایی‌ها پرداختند. اگر مطالعات در مطالعه مروری گنجانده شده بود، یک نویسنده داده ها را استخراج و دیگری اطلاعات استخراج شده را بررسی می‌کرد.
نتایج اصلی
هیچ مطالعه مرتبطی یافت نشد.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان
ما مدرکی پیدا نکردیم که تایید کننده یا رد کننده سودمند بودن استفاده از داروهای ضد صرع به عنوان پیشگیری اولیه یا ثانویه از بروز تشنج مربوط به ترومبوز ورید اینتراکرانیال باشد، بنابراین برای پیدا کردن جواب این سوال به RCTهایی با طراحی دقیق نیازمندیم. تا آخرین نسخه‌ای که ما برای این مطالعه مروری بررسی کردیم، هیچ مطالعه‌ای با این خصوصیات نیافتیم.
خلاصه به زبان ساده
استفاده از داروهای ضدصرع برای پیشگیری اولیه و ثانویه از تشنج بعد از ترومبوز ورید اینتراکرانیال (ICVT).
سؤال مطالعه مروری
ما مدارک را در مورد استفاده از داروی ضدصرع برای پیشگیری از تشنج بعد از ترومبوز ورید اینتراکرانیال مرور کردیم.

پیشینه
ترومبوز ورید اینتراکرانیال زمانی ایجاد می‌شود که لخته خون در ورید بزرگ یا کوچک در سینوس‌های مغز تشکیل می‌شود. این اتفاق ممکن است هنگام تشنج رخ دهد. اینکه کدام بیماران با سابقه ترومبوز ورید اینتراکرانیال، باید برای پیشگیری اولیه و ثانویه از تشنج داروی ضدصرع دریافت کنند، همچنان در هاله‌ای از ابهام است. هدف آن بود که سودمندی این کار را در مقابل عوارض جانبی‌ای که ممکن است داشته باشد، بسنجیم.

ویژگی‌های مطالعه
هیچ مطالعه‌ای تا آپریل 2015 معیارهای ورود به مطالعه مروری ما را نداشت.

نتایج اصلی
تا به حال در میان RCTهای انجام شده هیچ مدرکی یافت نشده که تایید یا رد کننده استفاده از داروهای ضدصرع جهت پیشگیری اولیه و ثانویه از بروز تشنج مربوط به ترومبوز ورید اینتراکرانیال باشد.

(1465 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (70 دریافت)    

پذیرش: 1394/1/31 | انتشار: 1395/2/2