جلد 2017 -                   جلد 2017 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Fidelma Moran, Judy M Bradley, Amanda J Piper. Non-invasive ventilation for cystic fibrosis. 3. 2017; 2017
URL: http://cochrane.ir/article-1-1968-fa.html
پیشینه
ونتیلاسیون غیر تهاجمی ممکن است وسیله‌ای موقتی برای بازگشت یا آهسته کردن پیشرفت نارسایی تنفسی در فیبروز کیستیک باشد که از طریق حمایت ونتیلاتوری و جلوگیری از لوله‌گذاری تراشه انجام شود. استفاده از تهویه غیرتهاجمی، در وضعیت یا افراد مناسب، می‌تواند مکانیک ریه را از طریق افزایش جریان هوا و تبادل گاز و کاهش کار تنفس بهبود بخشد. بنابراین تهویه غیر تهاجمی به عنوان یک عضله تنفسی خارجی عمل می‌کند. این به‌روز‌رسانی یک مرور است که قبلا منتشر شده است.
اهداف
مقایسه اثر تهویه غیر تهاجمی در مقابل بدون تهویه غیر تهاجمی در افراد مبتلا به فیبروز کیستیک برای پاک کردن راه هوایی، طی خواب و طی ورزش.
روش های جستجو
ما پایگاه ثبت کارآزمایی‌های گروه فیبروز کیستیک و اختلالات ژنتیکی در کاکرین را جست‌وجو کردیم که شامل منابع شناسایی شده از جست‌وجوهای جامع پایگاه‌های اطلاعاتی الکترونیکی، جست‌وجوی دستی در مجلات مربوطه و کتاب‌های خلاصه‌مقالات کنفرانس‌ها بود. ما فهرست‌های منابع هر کارآزمایی را برای یافتن موارد منتشر شده اضافی که احتمالا حاوی دیگر کارآزمایی‌ها بودند، جست‌وجو کردیم.
جدیدترین جست‌وجو: 8 آگوست 2016.
معیارهای انتخاب
کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل شده که به مقایسه یک فرم از ونتیلاسیون غیرتهاجمی pressure preset یا volume preset با تهویه بدون غیرتهاجمی پرداخته بودند که برای پاک‌شدگی راه هوایی یا حین خواب یا ورزش در افراد مبتلا به نارسایی مزمن یا حاد تنفسی در فیبروز کیستیک استفاده می‌شود.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
سه داور مستقل به بررسی کارآزمایی‌ها برای معیارهای ورود و کیفیت روش‌شناختی و داده‌های استخراج شده پرداخته‌اند.
نتایج اصلی
ده کارآزمایی با 191 شرکت‌کننده واجد معیارهای ورود بودند. هفت کارآزمایی، درمان تک‌جلسه‌ای را مورد بررسی قرار داد، یک کارآزمایی مداخله دو هفته‌ای را بررسی کرد، یک کارآزمایی مداخله 6 هفته‌ای و یک کارآزمایی مداخله سه ماهه را ارزیابی کرد. فقط امکان کورسازی کارآزمایی‌های بررسی کننده پاک‌شدگی راه هوایی و حمایت ونتیلاتوری خواب شبانه برای ارزیابان نتایج وجود داشت. در اغلب کارآزمایی‌ها به دلیل کورسازی ناقص به علت توصیف‌های ناکافی، ما خطر سوگیری (bias) را نامشخص در نظر گرفتیم. کارآزمایی شش هفته‌ای تنها موردی بود که برای تمامی حوزه‌ها در معرض خطر کم سوگیری قرار داشت. کارآزمایی تک‌مداخله‌ای خطر کم سوگیری برای پروسجر تصادفی‌سازی داشتند و بقیه کارآزمایی‌ها خطر نامشخص سوگیری. بیشتر مطالعات در مورد داده‌های ناکافی پیامدها و گزارش‌دهی انتخابی خطر کم سوگیری داشتند.
6 کارآزمایی (151 شرکت‌کننده) ونتیلاسیون غیرتهاجمی را برای پاک‌سازی راه هوایی با روش جایگزین فیزیوتراپی قفسه سینه، مانند روش‌های سیکل‌های فعال تنفس یا فشار مثبت تنفسی مقایسه شدند. 3 کارآزمایی از ماسک‌های بینی، یک مورد از ماسک بینی یا قطعه دهانی و یک کارآزمایی از ماسک صورت استفاده کردند و در مورد یک کارآزمایی هم مشخص نبود. 3 کارآزمایی یکی از مقادیر پیامدی اولیه مرور (کیفیت زندگی) را گزارش کرد. نتایج برای پیامدهای ثانویه مرورها نشان دادند که پاک‌شدگی راه هوایی با ونتیلاسیون غیرتهاجمی ساده‌تر است و افراد مبتلا به فیبروز کیستیک ممکن است آن را ترجیح دهند. ما نتوانستیم شواهدی را پیدا کنیم که ونتیلاسیون غیرتهاجمی خروج خلط را افزایش می‌دهد اما بعضی پارامترهای عملکرد ریوی را بهبود می‌بخشد.
3 کارآزمایی (27 شرکت‌کننده) تحت ونتیلاسیون غیرتهاجمی برای حمایت ونتیلاتوری شبانه در مقایسه با اکسیژن یا هوای اتاق با ماسک‌های بینی (2 کارآزمایی) و ماسک‌های نازال یا ماسک‌های کامل صورت (1 کارآزمایی) قرار گرفتند. کارآزمایی‌ها دو مورد از پیامدهای اولیه مورد نظر مرور را گزارش کردند (کیفیت زندگی و علائم تنفس مختل حین خواب). نتایج برای مقیاس‌های پیامد ثانویه مرور نشان دادند که آنها عملکرد ریوی، تبادل گاز، پایبندی به درمان، دی‌اکسید کربن از راه پوستی شبانه و ترجیح بیمار را اندازه گرفتند. به دلیل تعداد کم شرکت‌کنندگان و مسائل آماری، اختلافاتی در نتایج بین RevMan و آنالیزهای اصلی کارآزمایی دیده شد. تفاوت روشنی بین ونتیلاسیون غیرتهاجمی در مقایسه با اکسیژن یا هوای اتاق، دیده نشد، به جز هنگام ورزش، که در طول 6 هفته، بهبود قابل‌توجهی با ونتیلاسیون غیرتهاجمی در مقایسه با اکسیژن یا هوای اتاق دیده شد.
یک کارآزمایی (13 شرکت کننده)، تهویه غیرتهاجمی را روی ظرفیت ورزش (رابط کاربری مورد استفاده نامشخص بود) ارزیابی کرد و هیچ یک از پیامدهای اولیه مرور را گزارش نکرد. این کارآزمایی هیچ تفاوت واضحی را بین تهویه غیر تهاجمی در مقایسه با بدون تهویه غیر تهاجمی برای هر یک از پیامدهای ما نیافت.
سه کارآزمایی در مورد اثرات نامطلوب گزارش دادند. یک کارآزمایی، که به ارزیابی تهویه غیر تهاجمی برای پاک‌شدگی راه هوایی پرداخته بود، گزارش داد که یک شرکت کننده در آغاز آزمایش به دلیل درد در آزمایش عضلات تنفسی از مطالعه خارج شد. یک کارآزمایی که به ارزیابی تهویه غیر تهاجمی برای حمایت شبانه پرداخته بود، گزارش داد که یک شرکت کننده نتوانست افزایش در فشار مثبت راه هوایی نفس کشیدن به داخل را تحمل کند. کارآزمایی دوم که به آزمایش تهویه غیر تهاجمی در این شرایط پرداخته بود، نشان داد که یک شرکت کننده ماسک تهویه غیر تهاجمی را تحمل نکرد؛ یک شرکت کننده در هنگام نفس کشیدن هوای اتاق دچار پنوموتوراکس شد و دو نفر از آن‌ها دچار آئروفاژی شدند که با کاهش فشار مثبت راه هوایی نفس کشیدن به داخل برطرف شد.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان
تهویه غیر تهاجمی ممکن است یک روش کمکی مفید برای سایر تکنیک‌های پاک‌کننده راه هوایی باشد، مخصوصا در افرادی که مبتلا به فیبروز کیستیک هستند و در خروج خلط دچار مشکل شده‌اند. تهویه غیر تهاجمی، که علاوه‌بر اکسیژن استفاده می‌شود، ممکن است در بیماری‌های متوسط تا شدید تبادل گاز را در طول خواب به میزان بیشتری از درمان با اکسیژن به تنهایی بهبود بخشد. اثر NIV در ورزش معلوم نیست. مزایای تهویه غیر تهاجمی به طور گسترده‌ای در جلسات تک‌درمانی با تعداد کمی از شرکت‌کنندگان نشان داده شده است. تأثیر این درمان بر تشدید حملات ریوی و پیشرفت بیماری هنوز مشخص نیست. نیاز به کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده درازمدت وجود دارد که به اندازه کافی برای تعیین اثرات بالینی تهویه غیر تهاجمی در پاک شدن راه هوایی بیماران مبتلا به فیبروز کیستیک قوی باشد..
خلاصه به زبان ساده
یک دستگاه که هوا را به ریه‌ها هدایت می‌کند تا به نفس کشیدن بیماران مبتلا به فیبروز کیستیک کمک کنند، موکوس را شفاف می‌کند، نارسایی تنفسی را کاهش می‌دهد، تحمل ورزش را بهبود می‌بخشد؟
سوال مطالعه مروری
 
ما شواهدی را مرور کردیم که آیا هدایت هوا به داخل ریه‌ها به صورت مکانیکی از طریق یک ماسک، کمک می‌کند تا مخاطی روشن تولید شود، تنفس شبانه را بهبود بخشد، نارسایی تنفسی را کاهش دهد و تحمل ورزش را بهبود بخشد.

پیشینه
همان‌طور که فیبروز کیستیک بدتر می‌شود، تنفس دشوار می‌شود، که نشان دهنده شروع نارسایی تنفسی (دی‌اکسید کربن بیش از حد و اکسیژن ناکافی در خون) است. همان‌طور که نارسایی تنفسی در حال پیشرفت است، ممکن است افراد دچار تنگی نفس شده و در پاک کردن موکوس‌ها دچار مشکل شوند. نارسایی تنفسی در نهایت منجر به مرگ می‌شود.
تهویه غیر تهاجمی با ارائه هوای اتاق یا اکسیژن از طریق ماسک عمل می‌کند و به افراد مبتلا به فرم‌های شدیدتر فیبروز کیستیک کمک می‌کند تا راه‌های هوایی خود را از موکوس تمیز کرده و تنفس خود را در شب بهبود بخشند، هم‌چنین ممکن است به ورزش کمک کند. مشخص نیست دقیقا چگونه این کار انجام می‌شود اما ممکن است خستگی عضلات تنفسی را کاهش دهد، راه‌های هوایی را از بسته شدن حین خروج طولانی‌مدت هوا متوقف کند و تلاش مورد نیاز را برای برای حفظ سطح تهویه و اکسیژن کاهش دهد. توصیه می شود این درمان زمانی توصیه می‌شود که عضلات تنفسی ضعیف هستند، زمانی که فرد در پاک کردن موکوس با دیگر روش‌های پاک‌کنندگی راه هوایی دچار مشکل می‌شود یا زمانی که سطح دی‌اکسید کربن در خون در طول خواب یا ورزش افزایش می‌یابد.
این یک به‌روز‌رسانی از مروری است که قبلا منتشر شده است.

زمان انجام پژوهش
 
شواهد تا 8 آگوست 2016 موجود هستند.

ویژگی‌های مطالعه
 
این مرور دربرگیرنده 10 کارآزمایی (با 191 فرد مبتلا به فیبروز کیستیک) – 7 مورد جلسات درمانی تکی و یک کارآزمایی دو هفته‌ای، یک کارآزمایی 6 هفته‌ای و یک کارآزمایی 3 ماهه بودند. 6 کارآزمایی تک‌درمانی، کارآزمایی دو هفته‌ای و 3 ماهه به مقایسه تهویه غیرتهاجمی با دیگر تکنیک‌های پاک‌کنندگی راه هوایی پرداختند. دو کارآزمایی تک درمانی و کارآزمایی 6 هفته‌ای به مقایسه تهویه غیرتهاجمی شبانه با حمایت تنفسی در مقابل تنفس اکسیژن یا هوای نرمال اتاق پرداختند. یک کارآزمایی تک درمانی به مقایسه تهویه غیرتهاجمی با عدم درمان در طول تست ورزش پرداختند.

نتایج اصلی
کارآزمایی‌های تک‌درمانی از تهویه غیرتهاجمی برای پاک‌شدگی راه هوایی نشان داد که این امر ممکن است با تهویه غیرتهاجمی آسان‌تر باشد و افراد مبتلا به فیبروز کیستیک آن را به دیگر روش‌ها ترجیح دهند. ما شواهدی را نیافتیم که ونتیلاسیون غیرتهاجمی مقدار موکوس خارج شده را افزایش می‌دهد، اما بعضی مقادیر عملکرد ریوی را بهبود می‌بخشد، حداقل در کوتاه‌مدت. کارآزمایی دوهفته‌ای مزایای روشنی را بین دو گروه نشان نداد. کارآزمایی اصلی سه ماهه بهبود را در شاخص پاک شدگی ریوی بیان کرد. یک فرد در یکی از این کارآزمایی‌ها درد را در تست عضلات تنفسی گزارش کرد.
3 کارآزمایی که به مقایسه حمایت شبانه از ونتیلاسیون غیرتهاجمی با اندازه‌گیری عملکرد ریوی، کیفیت زندگی و سطح دی‌اکسید کربن پرداخته بودند، نشان دادند که روشی ایمن، اثربخش و قابل قبول است. ما تفاوت روشنی را بین ونتیلاسیون غیرتهاجمی و اکسیژن یا هوای اتاق نیافتیم، به جز برای عملکرد ورزشی که پس از 6 هفته با ونتیلاسیون غیرتهاجمی در مقابل هوای اتاق بهبود یافت. دو کارآزمایی عوارض جانبی را ذکر کردند. در نخستین کارآزمایی، یک فرد نتوانست ماسک را تحمل کند. در کارآزمایی دوم، یک فرد در هوای اتاق با ریه‌های کلاپس شده روبه‌رو شد و دو بیمار هم نتوانستند افزایش فشار را هنگام دم تحمل کنند.
کارآزمایی که به مقایسه اثرات ونتیلاسیون غیرتهاجمی با عدم درمان بر ظرفیت ورزشی پرداخته بود، تفاوت روشنی را بین آن‌ها نیافت.
ونتیلاسیون غیرتهاجمی ممکن است همراه با دیگر روش‌های پاک‌کنندگی راه هوایی، خصوصا زمانی که افراد مبتلا به فیبروز کیستیک به اندازه کافی مشکل دارند که نتوانند موکوس خود را با سرفه خارج کنند یا در حین خواب، کمک کننده باشد. کارآزمایی‌های طولانی‌مدت با حجم نمونه کافی مورد نیاز است تا اثرات بالینی ونتیلاسیون غیرتهاجمی را روی پاک‌شدگی راه هوایی، در طول خواب و ورزش در بیماری شدید مشخص کنند.

کیفیت شواهد
 
مزایای ونتیلاسیون غیرتهاجمی در جلسات تک‌درمانی فقط با حجم کم شرکت‌کنندگان به‌طور گسترده‌ای نشان داده شده است. شواهد محدودی از بعضی پیشرفت‌های طولانی‌مدت در عملکرد ریوی در یک کارآزمایی به دست آمده است. نتایج ما از کارآزمایی‌هایی که با حمایت خواب شبانه انجام شده‌اند، از مواردی که در آنالیز اصلی به دست آمده‌اند، متفاوت است که شاید به دلیل تعداد کم شرکت‌کنندگان و بعضی مسائل آماری باشد. ما فقط یک کارآزمایی 6 هفته‌ای را بدون سوگیری قضاوت کردیم. در کارآزمایی‌های باقی‌مانده، شانس کم یا نامشخصی از نتایجی وجود داشت که تحت تاثیر قرار گرفته بودند، زیرا اطلاعات گزارش شده محدد بوده یا اصلا گزارش نشده بودند. ما مطمئن نبودیم که آیا شیوه‌ای که شرکت‌کنندگان در گروه‌های مختلف درمانی قرار داده می‌شوند بر نتایج کارآزمایی‌ها تاثیر می‌گذارد یا خیر.
(504 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (38 دریافت)    

پذیرش: 1395/5/18 | انتشار: 1395/12/2