جلد 2017 -                   جلد 2017 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ido D Fabian, Kenneth P Johnson, Andrew W Stacey, Mandeep S Sagoo, M A Reddy. Focal laser treatment in addition to chemotherapy for retinoblastoma. 3. 2017; 2017
URL: http://cochrane.ir/article-1-1845-fa.html
پیشینه
رتینوبلاستوما (Retinoblastoma) شایع‌ترین تومور بدخیم داخل چشمی اولیه (primary intraocular malignancy) در دوران کودکانی است. کموتراپی سیستمیک یک درمان شایع برای رتینوبلاستومای داخل چشمی بوده و درمان با لیزر به عنوان درمان اَدجوانت (adjuvant therapy) در طول کموتراپی یا بلافاصله پس از آن در موارد انتخاب‌شده (selected cases) استفاده می‌شود.
اهداف
مقایسه اثربخشی و ایمنی افزودن لیزردرمانی کانونی (focal laser therapy) به کموتراپی انجام‌شده به صورت سیستماتیک (systemically‐delivered chemotherapy) در درمان رتیتوبلاستومای داخل چشمی.
روش های جستجو
ما در پایگاه ثبت مرکزی کارآزمایی‌های کنترل‌شده کاکرین (CENTRAL ؛Cochrane Central Register of Controlled Trails) (که شامل پایگاه ثبت کارآزمایی‌های چشم و بینایی است) (2016، شماره 9)؛ MEDLINE Ovid (1946 تا 20 اکتبر 2016)؛ Embase Ovid (1980 تا 20 اکتبر 2016)؛ LILACS (منابع علمی سلامت آمریکای لاتین و کارائیب) (1982 تا 20 اکتبر 2016)؛ مرکز ثبت کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده استاندارد بین‌المللی (ISRCTN registry) (www.isrctn.com/editAdvancedSearch)؛ جست‌وجو شده در 20 اکتبر 2016؛ ClinicalTrials.gov (www.clinicaltrials.gov)؛ (جست‌وجو شده در 20 اکتبر 2016) و پلت‌فرم بین‌المللی ثبت کارآزمایی‌های بالینی (ICTRP) سازمان جهانی بهداشت (www.who.int/ictrp/search/en)؛ (جست‌وجو شده در 20 اکتبر 2016) جست‌وجو کردیم. ما در جست‌وجوی الکترونیکی برای یافتن کارآزمایی‌ها، از هیچ‌گونه محدودیت زبانی یا زمانی استفاده نکردیم.
معیارهای انتخاب
ما برای شناسایی کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده (RCTs ؛randomised controlled trails) که روی کموتراپی سیستمیک با لیزردرمانی ادجوانت در مقابل کموتراپی سیستمیک بدون لیزردرمانی ادجوانت برای درمان ریتنوبلاستومای پست‌اکوتوریال (postequatorial retinoblastoma)، انجام شده بودند،جست وجو کردیم
گردآوری و تحلیل داده‌ها
ما برای استفاده از روش‌های روش‌شناسی استاندارد موردانتظار کاکرین، برنامه‌ریزی کردیم. ما برای متاآنالیز پیامد اولیه، که نسبتی از چشم‌های بدون عود تومورها پس از 3 سال از درمان است، برنامه‌ریزی کردیم.
نتایج اصلی
هیچ مطالعه‌ای با معیارهای ورود به این مطالعه مروری منطبق نبودند.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان
هیچ شواهدی از کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده برای حمایت یا رد لیزردرمانی در کنار کموتراپی سیستمیک برای درمان رتینوبلاستومای پست‌اکوتوریال یافت نشد.
خلاصه به زبان ساده
لیزردرمانی کانونی در کنار کموتراپی برای درمان رتینوبلاستوما
هدف از انجام این مطالعه مروری چه بود؟
هدف از این مطالعه مروری کاکرین دانستن این موضوع بود که آیا لیزردرمانی کانونی (focal laser therapy) در کنار کموتراپی سیستمیک (systemic chemotherapy) برای رتینوبلاستوما (retinoblastoma) خطر عود تومور (tumour recurrence) را کاهش می‌دهد یا خیر.

پیام‌های کلیدی
هیچ داده‌ای که کموتراپی سیستمیک را به تنهایی با کموتراپی سیستمیک با لیزردرمانی مقایسه کرده باشد، وجود ندارد.

چه موضوعی در این مطالعه مروری مطالعه شد؟
رتینوبلاستوما شایع‌ترین سرطان اولیه در کودکان است که از داخل چشم‌ها بروز می‌کند. روش‌های درمانی برای رتینوبلاستوما از تخلیه چشم (برای مثال انوکلیشن (enucleation))؛ تا رادیوتراپی (radiotherapy) و اخیرا درمان اصلی مورداستفاده که کموتراپی (chemotherapy) است، به طور معنی‌داری در طول سال‌ها توسعه یافته‌اند. افزودن لیزردرمانی به طور هم‌زمان یا بلافاصله پس از اتمام کموتراپی ممکن است کنترل تومور را بهبود دهد.

نتایج اصلیاین مطالعه مروری چه هستند؟
نویسندگان مطالعه مروری هیچ‌گونه مطالعه کامل‌شده‌ای را که بتواند وارد این مرور شود، به دست نیاوردند.

این مطالعه مروری تا چه زمانی به‌روز است؟
نویسندگان مطالعه مروری برای شناسایی مطالعات منتشر شده تا 20 اکتبر 2016، جست‌وجو کردند.

(647 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (45 دریافت)    

پذیرش: 1395/7/29 | انتشار: 1396/3/17