جلد 2017 -                   جلد 2017 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Susan Munabi‐Babigumira, Claire Glenton, Simon Lewin, Atle Fretheim, Harriet Nabudere. Factors that influence the provision of intrapartum and postnatal care by skilled birth attendants in low- and middle-income countries: a qualitative evidence synthesis. 3. 2017; 2017
URL: http://cochrane.ir/article-1-1831-fa.html
پیشینه
در بسیاری از کشورهای با درآمد کم و متوسط، زنان به زایمان در کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها تشویق می‌شوند تا بتوانند مراقبت را از ماماهای ماهر (skilled birth attendant) دریافت کنند. مامای ماهر (SBA)، یک کارمند بخش سلامت مانند ماما، پزشک یا پرستار است که برای کنترل حاملگی و زایمان طبیعی آموزش دیده است. او هم‌چنین برای شناسایی، کنترل و ارجاع هر گونه مشکلات سلامت که برای مادر و کودک رخ می‌دهد، آموزش دیده است. مهارت‌ها، نگرش‌ها و رفتار SBAها و میزان کار آن‌ها در یک محیط کاری کارآمد، بر کیفیت مراقبت ارائه شده تأثیر می‌گذارد. اگر هر یک از این عوامل نادیده گرفته شود، مادران و نوزادان احتمالا مراقبت‌های مطلوبی را دریافت نمی‌کنند.
اهداف
کشف دیدگاه‌ها، تجربیات و رفتارهای ماماهای ماهر و کسانی که از آن‌ها حمایت می‌کنند؛ شناسایی عوامل موثر بر ارائه مراقبت‌های حین زایمان (intrapartum) و پس از زایمان (postnatal) در کشورهای با درآمد کم و متوسط؛ و کشف میزان این عوامل که در مطالعات مداخله‌ای منعکس شدند.
روش های جستجو
استراتژی‌های جست‌وجوی ما اصطلاحات متون آزاد و کلیدی را مشخص کردند که به دوره پری‌ناتال و ارائه‌دهنده خدمات سلامت مربوط بود و شامل فیلتر‌های روش‌شناسی برای سنتز شواهد کیفی برای کشورهای با درآمد کم و متوسط می‌شد. ما MEDLINE؛ OvidSP (جست‌وجو شده در 21 نوامبر 2016)؛ Embase؛ OvidSP (جست‌وجو شده در 28 نوامبر 2016)؛ PsycINFO؛ OvidSP (جست‌وجو شده در 30 نوامبر 2016)؛ POPLINE؛ K4Health (جست‌وجو شده در 30 نوامبر 2016)؛ (CINAHL) Cumulative Index to Nursing and Allied Health Litreture؛ EBSCOhost (جست‌وجو شده در 30 نوامبر 2016)؛ پایان‌نامه‌ها و تزهای پروکوئست (ProQuest) (جست‌وجو شده در 15 آگوست 2013)؛ Web of Science (جست‌وجو شده در 1 دسامبر 2016)؛ World Health Organization Reproductive Health Library (جست‌وجو شده در 16 آگوست 2013) و World Health Organization Global Health Library برای پایگاه اطلاعاتی WHO (جست‌وجو شده در1 دسامبر 2016) را جست‌‍وجو کردیم.
معیارهای انتخاب
ما مطالعات کیفی را انتخاب کردیم که بر نظرات، تجربیات و رفتارهای SBA ها و کسانی که با آن‌ها به عنوان بخشی از تیم کار می‌کردند، متمرکز بود. ما مطالعات را از همه سطوح مراقبت‌های سلامت در کشورهای با درآمد کم و متوسط انتخاب کردیم.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
یک نویسنده مروری داده‌ها را استخراج و کیفیت مطالعه را ارزیابی کرد و یک نویسنده مروری دیگر داده‌ها را بررسی کرد. ما داده‌ها را با استفاده از بهترین روش ترکیب چارچوب مناسب ترکیب و اطمینان به شواهد را با استفاده از GRADE-CERQual (اطمینان به شواهد گرفته شده از مطالعات مروری تحقیقات کیفی) ارزیابی کردیم. ما از یک روش ماتریکسی برای بررسی این استفاده کردیم که آیا عوامل شناسایی‌شده توسط کارکنان سلامت در سنتز ما برای فراهم آوردن مراقبت‌های مادران، بازتابی در مداخلات ارزیابی شده در مطالعات در مرور مداخلات مرتبط، به عنوان عنصر مهم، بازتابی داشته یا خیر.
نتایج اصلی
ما 31 مطالعه را انتخاب کردیم که دیدگاه‌ها و تجربیات انواع مختلف SBA ها را بررسی کرد، از جمله پزشکان، ماماها، پرستاران، کمک‌پرستاران و مدیران آن‌ها. مطالعات انتخاب شده در آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین صورت گرفته بود.
سنتز ما به تعدادی از عوامل موثر بر ارائه خدمات مراقبت کیفی به SBA اشاره کرد. عوامل زیر بر اساس شواهد ارزیابی شده به عنوان اطمینان متوسط تا بالا بودند. ماماهای ماهر گزارش دادند که در طول تحصیلاتشان یا پس از این‌که کار بالینی خود را آغاز کرده بودند، به آن‌ها آموزش کافی داده نشده است. هم‌چنین، دسترسی ناکافی به امکانات می‌تواند حجم کاری ماماهای ماهر را افزایش می‌دهد، نظارت را دشوار می‌سازد و درنتیجه به مادران مراقبتی ضعیف ارائه داده می‌شود. علاوه‌براین، SBA ها همواره بر این باور نیستند که حقوق و مزایای آن‌ها منعکس‌کننده وظایف و مسئولیت‌های آن‌ها و خطرات شخصی است که آن‌ها متحمل شده‌اند. در کنار شرایط کاری سخت و زندگی فقیرانه، این موارد در افزایش استرس و گذاشتن تأثیر منفی بر زندگی خانوادگی تاثیر می‌گذارد. بعضی از SBA ها هم‌چنین احساس کردند که مدیران فاقد توانایی و مهارت کافی هستند و هنگامی‌که به نگرانی‌هایشان نسبت به محل کارشان اهمیتی داده نمی‌شود، احساس دل‌سردی می‌کنند.
علل احتمالی کمبود پرسنل در تسهیلات، شامل مشکلاتی در استخدام و اختصاص کارکنان سلامت به مراکز مورد نیاز؛ کمبود بودجه؛ مدیریت ضعیف و سیستم‌های بوروکراتیک؛ و حقوق پایین عنوان شده است. ماماهای ماهر و مدیران آن‌ها عواملی را پیشنهاد کردند که می‌تواند به استخدام، نگهداری و ایجاد انگیزه در کارکنان سلامت و بهبود کیفیت مراقبت کمک کند؛ این عوامل شامل مسکن با کیفیت، پرداخت اضافه‌کاری، دادن مرخصی، آموزش مداوم، ارزیابی‌های مناسب با کار و پاداش آن‌ها می‌شود.
توانایی ماماهای ماهر هم‌چنین جهت فراهم‌ کردن مراقبت‌های با کیفیت در شرایط کمبود تجهیزات، لوازم و دارو؛ خون و زیرساخت برای مدیریت انتقال خون؛ تامین برق و آب؛ و فضای کافی و رفاه در بخش‌های زایمان محدود شده‌است. این عوامل سبب کاهش روحیه SBA، افزایش حجم کار و خطر عفونت و کاهش کارایی آن‌ها در کار شده است. کمبود حمل‌ونقل گاهی اوقات موجب بروز مشکلاتی برای SBA ها در فرستادن زنان به مراکز مراقبتی بهتر شده است. علاوه‌براین، برداشت‌های منفی زنان در مورد سیستم سلامت می‌تواند موجب دلسردی آن‌ها در پذیرش مراجعه‌کنندگان شود.
ما برخی عوامل دیگر را که ممکن است بر کیفیت مراقبت تأثیر بگذارند شناسایی کردیم، که براساس یافته‌های ارزیابی‌شده اطمینان پایین یا بسیار پایین به آن‌ها وجود داشت. کار گروهی ضعیف و فقدان اعتماد و همکاری بین کارکنان سلامت به نظر بر مراقبت تاثیر منفی می‌گذارد. در مقابل، همکاری و کار گروهی خوب انگیزه ماماهای ماهر، توانایی تصمیم‌گیری و کیفیت مراقبت را افزایش می‌دهد. حجم کاری بالای ماماهای ماهر و کمبود کارکنان بر تعاملات آن‌ها با مادران تاثیر می‌گذارد. علاوه‌براین، ارتباطات ضعیف اعتماد بین ماماهای ماهر و مادران را تضعیف می‌کند.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان
بسیاری از عوامل بر مراقبت‌هایی که SBA ها توانایی ارائه آن را به مادران در هنگام زایمان دارند، تأثیر می‌گذارد. این عوامل شامل دسترسی به آموزش و نظارت؛ تعداد کارمندان و حجم کار؛ حقوق و شرایط زندگی؛ و دسترسی به امکانات سلامت خوب و مجهز به آب، برق و حمل‌ونقل می‌شود. عوامل دیگری که ممکن است نقش داشته باشند عبارتند از وجود کار گروهی، اعتماد، همکاری و ارتباط میان کارکنان سلامت و مادران. ماماهای ماهر مشکلات زیادی را همراه با تمامی این عوامل گزارش دادند.
خلاصه به زبان ساده
چه عواملی بر ارایه مراقبت از سوی ماماهای ماهر در کشورهای با درآمد کم و متوسط تاثیر می‌گذارد؟
هدف مطالعه مروری
هدف این سنتز شواهد کیفی کاکرین، شناسایی عواملی بود که در ارائه مراقبت از سوی ماماهای ماهر تاثیر می‌گذارد. برای پاسخ به این سوال، ما مطالعات کیفی مربوط به دیدگاه‌ها، تجربیات و رفتار ماماهای ماهررا جست‌وجو و تجزیه‌وتحلیل کردیم.
این سنتز مکمل مطالعه مروری دیگری در کاکرین است که تأثیر استراتژی‌ها را برای ترویج استفاده زنان از امکانات مراقبت‌های سلامت در هنگام زایمان ارزیابی می‌کند.

پیام‌های کلیدی
بسیاری از عوامل بر مراقبت‌هایی که SBA ها توانایی ارائه آن را به مادران در هنگام زایمان دارند، تأثیر می‌گذارد. این عوامل شامل دسترسی به آموزش و نظارت؛ تعداد کارمندان و حجم کار؛ حقوق و شرایط زندگی؛ و دسترسی به امکانات سلامت خوب و مجهز به آب، برق و حمل‌ونقل می‌شود. عوامل دیگری که ممکن است نقش داشته باشند عبارتند از وجود کار گروهی، اعتماد، همکاری و ارتباط میان کارکنان سلامت و مادران. ماماهای ماهر مشکلات زیادی را همراه با تمامی این عوامل گزارش دادند.

ما چه چیزی را در این سنتز شواهد مطالعه کردیم؟
در کشورهای با درآمد کم و متوسط، بسیاری از مادران هنوز هم در حین زایمان می‌میرند. زنان به زایمان در مراکز سلامت تشویق می‌شوند تا در خانه، از این رو آن‌ها می توانند مراقبت را از ماماهای ماهر دریافت کنند. مامای ماهر یک کارمند سلامت مانند یک ماما، پزشک یا پرستار است که برای کنترل حاملگی و زایمان طبیعی آموزش دیده است، و زمانیکه عوارض بروز می‌کند نزد مادران و نوزادان می‌روند.
با در نظر گرفتن دیدگاه‌ها، تجربیات، و رفتار ماماهای ماهر، این سنتز به دنبال شناسایی عواملی است که می‌تواند بر توانایی آن‌ها در ارائه مراقبت‌های با کیفیت تاثیر بگذارد.

یافته‌های اصلی
ما 31 تحقیق انجام شده را در آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین انتخاب کردیم. شرکت‌کننده‌ها شامل ماماهای ماهر از جمله پزشکان، ماماها، پرستاران، کمک پرستاران و مدیران آنها بودند.
سنتز ما به عوامل متعددی اشاره کرد که بر ارائه مراقبت‌های کیفی ماماهای ماهر تأثیر گذاشت. عوامل زیر براساس شواهدی هستند که اطمینان به آن‌ها متوسط تا بالا ارزیابی شده‌اند. ماماهای ماهر گزارش کردند که گاهی اوقات در طول تحصیلات خود یا پس از اینکه کار خود را آغاز کرده بودند، آموزش کافی نداشتند. در جایی که شرایط فاقد کارکنان بود، حجم کاری ماماهای ماهر می‌توانست افزایش یابد و این موضوع می‌تواند کار را برای نظارت دشوار کند و مادران مراقبت‌های ضعیف‌تری را دریافت می‌کنند. علاوه‌براین، ماماهای ماهر همواره بر این اعتقاد نیستند که حقوق و مزایای آن‌ها منعکس کننده وظایف و مسئولیت‌های آن‌ها و خطرات شخصی است که آن‌ها متحمل می‌شوند. در کنار شرایط کاری و زندگی فقیرانه، این مسائل می‌تواند منجر به استرس شود و بر زندگی خانوادگی ماماهای ماهر تاثیر بگذارد. بعضی از ماماهای ماهر احساس کردند که مدیران فاقد توانایی و مهارت کافی هستند و هنگامی‌که به نگرانی‌هایشان نسبت به محل کارشان اهمیتی داده نمی‌شود احساس دل‌سردی می‌کنند.
احتمالا کمبود پرسنل به دلیل مشکلاتی در استخدام و اختصاص کارکنان سلامت به مراکز سلامت؛ کمبود بودجه؛ مدیریت ضعیف و سیستم‌های بوروکراتیک؛ و حقوق پایین ایجاد شده است. ماماهای ماهر و مدیران آن‌ها عواملی را پیشنهاد کردند که می‌تواند به استخدام، نگهداری و ایجاد انگیزه در کارکنان سلامت و بهبود کیفیت مراقبت کمک کند؛ این عوامل شامل مسکن با کیفیت، پرداخت اضافه‌کاری، دادن مرخصی، آموزش مداوم، ارزیابی‌های مناسب با کار و پاداش آن‌ها می‌شود.
توانایی ماماهای ماهر هم‌چنین جهت فراهم‌کردن مراقبت‌های با کیفیت به سبب کمبود تجهیزات، لوازم و دارو؛ خون و زیرساخت برای مدیریت انتقال خون؛ تامین برق و آب؛ و فضای کافی و رفاه در بخش‌های زایمان محدود شده است. این عوامل سبب کاهش روحیه مامای ماهر، افزایش حجم کار و خطر عفونت و کاهش کارایی آن‌ها در کار شده است. کمبود حمل‌ونقل گاهی اوقات موجب بروز مشکلاتی برای ماماهای ماهر در فرستادن زنان به مراکز مراقبتی بهتر شده است. علاوه‌براین، برداشت‌های منفی زنان در مورد سیستم سلامت می‌تواند موجب دل‌سردی آن‌ها در پذیرش مراجعه‌کننده شود.
ما برخی عوامل دیگر را که ممکن است بر کیفیت مراقبت تأثیر بگذارند شناسایی کردیم، که براساس یافته‌های ارزیابی‌شده اطمینان به آن‌ها در درجه پایین یا بسیار پایین بودند. کار گروهی ضعیف و فقدان اعتماد و همکاری بین کارکنان سلامت به نظر بر مراقبت تاثیر منفی می‌گذارد. در مقابل، همکاری و کار گروهی خوب انگیزه ماماهای ماهر، توانایی تصمیم‌گیری، و کیفیت مراقبت را افزایش می‌دهد. حجم کاری بالای ماماهای ماهر و کمبود کارکنان بر تعاملات آن‌ها با مادران تاثیر می‌گذارد. علاوه‌براین، ارتباطات ضعیف اعتماد بین ماماهای ماهر و مادران را تضعیف می‌کند.

این مرور تا چه تاریخی به‌روز‌رسانی شده‌ است؟
ما مطالعاتی را که تا قبل از نوامبر 2016 منتشر شدند، جست‌وجو کردیم.
(569 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (37 دریافت)    

پذیرش: 1395/8/11 | انتشار: 1396/8/26