جلد 2016 -                   جلد 2016 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Yong Yuan, Yongfan Zhao, Tianpeng Xie, Yang Hu. Percutaneous endoscopic gastrostomy versus percutaneous radiological gastrostomy for swallowing disturbances. 3. 2016; 2016
URL: http://cochrane.ir/article-1-1786-fa.html
پیشینه
گاستروستومی به‌عنوان روش استاندارد برای ارائه تغذیه وریدی درازمدت در افراد مبتلا به اختلالات بلع ایجاد شده است. گاستروستومی پرکوتانئوس یک رویکرد کمتر تهاجمی نسبت به گاستروستومی باز جراحی است و می تواند از طریق اندوسکوپی (گاستروستومی پرکوتانئوس اندوسکوپیک یا PEG) یا با هدایت سونوگرافی یا فلوروسکوپی (گاستروستومی پرکوتانئوس رادیولوژیکال یا RPG) انجام شود. هر دو روش دارای محدودیت‌های مختلف، مزایا و موارد منع استفاده دارند. به‌منظور تعیین روش بهینه برای مکمل‌های تغذیه‌ای درازمدت، مطالعات بسیاری برای مقایسه نتایج این دو تکنیک انجام شده است؛ با این حال، مشخص نیست که کدام روش از نظر اثربخشی و ایمنی نسبت به دیگری برتر است.
اهداف
مقایسه ایمنی و اثربخشی PEG یا PRG در درمان افراد مبتلا به اختلالات بلع.
روش های جستجو
ما پایگاه ثبت مرکزی کارآزمایی‌های کنترل شده کاکرین (CENTRAL) (کتابخانه کاکرین، ژانویه 2016)، MEDLINE (1946 تا 22 ژانویه 2016)، EMBASE ( 1980 تا 22 ژانویه 2016)، فهرست منابع مقالات شناسایی‌شده، بانک‌های اطلاعاتی کارآزمایی‌های در حال انجام، شامل پایگاه ثبت کارآزمایی‌های کنترل‌شده مرکز کاکرین چین، و PubMed را جست‌وجو کردیم. ما هیچ محدودیت زبانی اعمال نکردیم.
معیارهای انتخاب
کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده (RCT) که به مقایسه PEG با PRG در افراد مبتلا به اختلالات بلع، صرف نظر از بیماری زمینه‌ای، پرداخته بودند.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
دو نویسنده مستقل از هم نتایج جست‌وجو را ارزیابی و کیفیت مطالعات را ارزیابی کردند. آنالیزهای اطلاعات نمی‌توانست انجام شود، زیرا هیچ کارآزمایی برای ورود به این مرور شناسایی نشد.
نتایج اصلی
ما هیچ کارآزمایی را نیافتیم که به مقایسه PEG و PRG برای گاستروستومی پرکوتانئوس در افراد مبتلا به اختلالات بلع پرداخته باشند. شواهد زیادی در این زمینه از مطالعات کنترل‌شده گذشته‌نگر و غیر تصادفی‌شده و سری مورد استفاده می‌کنند. بر اساس این شواهد، هر دو روش PEG و PRG را ‌وان با خیال راحت در افراد انتخاب شده انجام داد، هر چند که هر دو با عوارض عمده و جزئی همراه هستند. RCT قطعی باید برای شناسایی روش ارجح گاستروستومی پرکوتانئوس انجام شود.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان
هر دو روش PEG و PRG برای حمایت تغذیه‌ای درازمدت در افراد منتخب مؤثر هستند، هرچند شواهد موجود برای توصیه یک روش بر دیگری کافی نیست. انتخاب تکنیک باید بر اساس اندیکاسیون‌ها و کنترااندیکاسیون‌ها، تجربه اپراتور و امکانات موجود باشد. RCTهای با مقیاس بزرگ برای مقایسه دو تکنیک و تعیین رویکرد بهینه برای گاستروستومی پرکوتانئوس مورد نیاز هستند.
خلاصه به زبان ساده
مقایسه دو تکنیک برای قرار دادن یک لوله تغذیه به معده از طریق پوست در فردی که دچار مشکل در بلع غذا است.
سوال مطالعه مروری
این مرور نظام‌مند برای مقایسه دو روش مختلف برای قرار دادن یک لوله تغذیه به معده از طریق باز کردن سوراخی در پوست (به نام گاستروستومی پرکوتانئوس) به‌منظور غذا دادن به فردی با مشکلات بلع انجام شد؛ هدف این بود که مؤثرترین و امن‌ترین روش را پیدا کند.

پیشینه
قرار دادن یک لوله تغذیه (معده) به معده از راه پوست (از طریق یک سوراخ در پوست) یک روش کمتر تهاجمی نسبت به جراحی باز است. گاستروستومی پرکوتانئوس می‌تواند با استفاده از یک ابزار نوری (یا آندوسکوپ) انجام شود که برای دیدن داخل بدن از آن استفاده می‌شود (به نام گاستروستومی پرکوتانئوس اندوسکوپیک یا PEG)؛ یا با استفاده از راهنمایی تکنیک‌های خارجی برای به‌دست آوردن تصویر از داخل بدن (شناخته شده به عنوان گاستروستومی پرکوتانئوس رادیولوژیکال یا PRG). هر دو روش PEG و PRG با میزان بالای موفقیت در قرار دادن لوله‌های معده همراه هستند، اما بهترین روش هنوز مشخص نشده است.

ویژگی‌های مطالعه
ما تعدادی از منابع آنلاین را برای شناسایی مطالعاتی جست‌وجو کردیم که PEG و PRG را در افراد مبتلا به اختلالات بلع به روش تصادفی‌سازی و کنترل‌شده مقایسه کرده باشند. این نوع مطالعه بهترین روش تحقیق برای شناسایی هرگونه تفاوت بین دو تکنیک مورد استفاده برای همان روش است.

نتایج اصلی
ما هیچ مطالعه تصادفی‌سازی و کنترل‌شده را نیافتیم که به مقایسه PEG و PRG در افراد مبتلا به اختلالات بلع پرداخته باشند. به دلیل عدم وجود شواهد، در حال حاضر ما نمی‌توانیم تعیین کنیم که کدام روش برای قرار دادن یک لوله معده بهتر از دیگری است و نمی‌توان توصیه‌های قطعی در این زمینه داشت. انجام کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده برای تعیین روش بهینه برای گاستروستومی پرکوتانئوس در افراد مبتلا به اختلال بلع مورد نیاز است.
(958 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (44 دریافت)    

پذیرش: 1394/11/2 | انتشار: 1394/11/14