جلد 2017 -                   جلد 2017 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Alan R Smyth, Jayesh Bhatt, Sarah J Nevitt. Once-daily versus multiple-daily dosing with intravenous aminoglycosides for cystic fibrosis. 3. 2017; 2017
URL: http://cochrane.ir/article-1-1739-fa.html
پیشینه
افراد مبتلا به فیبروز کیستیک (cystic fibrosis)، که به‌طور مزمن با ارگانیسم سودوموناس آئروژینوزای (Pseudomonas aeruginosa) کلونیزه می‌شوند، اغلب به چندین دوره‌ آنتی‌بیوتیک‌های آمینوگلیکوزید داخل وریدی برای درمان تشدید حملات ریوی (pulmonary exacerbations) نیاز دارند. خواص آمینوگلیکوزید‌ها باعث می‌شود که بتوان آن‌ها را با دوزهای بالاتر از معمول تجویز کرد. این مرور به‌روز‌رسانی یک مطالعه مروری است که قبلا منتشر شده‌است.
اهداف
ارزیابی اثربخشی و ایمنی دوز یک‌بار در روز در مقایسه با دوز چند بار در روز آنتی‌بیوتیک‌های آمینوگلیکوزید داخل وریدی برای درمان تشدید حملات ریوی در فیبروز کیستیک.
روش های جستجو
ما پایگاه ثبت تخصصی فیبروز کیستیک را که در پایگاه سرمقاله‌ای (editorial base) گروه فیبروز کیستیک و اختلالات ژنتیکی در کاکرین نگهداری می‌شود، جست‌وجو، منابع شناسایی‌شده را از جست‌وجوهای پایگاه جامع داده‌های الکترونیکی مقایسه، و در مجلات مرتبط و کتاب‌های خلاصه مقالات کنفرانس‌ها به‌صورت دستی جست‌وجو کردیم.
تاریخ آخرین جست‌وجو: 24 جون .2016
معیارهای انتخاب
تمام کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و‌ کنترل‌شده (RCT)، که منتشرشده یا نشده‌ بودند، و در آن‌ها دوز یک بار در روز با چند بار در روز آمینوگلیکوزید‌ها از نظر اثربخشی یا سمیت یا هر دو، در افراد مبتلا به فیبروز کیستیک مقایسه شده‌بود.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
دو نویسنده به‌طور مستقل مطالعات را برای بازیابی در این مطالعه مروری انتخاب و خطر سوگیری (bias) هر مطالعه را ارزیابی کردند؛ نویسندگان همچنین کیفیت شواهد را با استفاده از معیار درجه‌بندی توصیه‌ها، ارزیابی، ارتقا و بررسی (GRADE) ارزیابی کردند. داده‌ها به‌طور مستقل توسط هر نویسنده استخراج شد. با نویسندگان مطالعات بازیابی‌شده برای کسب اطلاعات بیشتر تماس گرفته‌شد. هنوز اطلاعات منتشر‌نشده یکی از مطالعات بازیابی‌شده، حاصل نشده‌است.
نتایج اصلی
15 مطالعه شناسایی‌شده، امکان‌ ورود را به این مطالعه مروری داشتند. نتایج گزارش‌شده 4 مطالعه از مجموع 328 شرکت‌کننده (5 تا 50 ساله) در این مطالعه مروری بازیابی شدند. تمام مطالعات دوز یک بار در روز را با دوز چند بار در روز مقایسه کردند. یک مطالعه خطر پائین سوگیری را برای همه معیارهای ارزیابی داشت؛ 3 مطالعه باقی‌مانده دارای خطر بالای سوگیری کورسازی (blinding) بودند، اما برای سایر معیارها به‌نظر می‌رسد که خطر سوگیری پائین یا نامشخص بود.
بین گروه‌های درمانی اختلاف معنی‌داری در این موارد وجود نداشت: حجم بازدمی اجباری در 1 ثانیه (FEV-1)، اختلاف میانگین (MD): 0.33 (95% فاصله اطمینان (CI): 2.81 - تا 3.48؛ شواهد با کیفیت متوسط)؛ ظرفیت حیاتی اجباری (FVC)؛ MD: 0.29 (95% فاصله اطمینان (CI): 6.58 - تا 7.16؛ شواهد با کیفیت پائین)؛ درصد وزن برای قد، MD: 0.82 - (95% فاصله اطمینان (CI): 3.77 - تا 2.13؛ شواهد با کیفیت پائین)؛ شاخص توده بدنی (BMI)؛ MD: 0.00 (95% فاصله اطمینان (CI): 0.42 - تا 0.42؛ شواهد با کیفیت پائین)؛ یا در بروز سمیت‌زایی برای گوش (خطر نسبی (RR): 0.56؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.04 تا 7.96؛ شواهد با کیفیت متوسط). درصد تغییرات کراتینین در تجویز یک بار در روز برای کودکان معنی‌دار شد، MD: 8.20 - (95% فاصله اطمینان (CI): 15.32 - تا 1.08 - ؛ شواهد با کیفیت متوسط)، اما در بزرگسالان تفاوت معنی‌داری مشاهده نشد، MD: 3.25 (95% فاصله اطمینان (CI): 1.82 -  تا 8.33، شواهد با کیفیت بالا). این کارآزمایی‌ها الگوهای مقاومت آنتی‌بیوتیکی یا کیفیت زندگی را گزارش نکردند.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان
به‌نظر می‌رسد تجویز روزانه 1 و 3 ‌بار در روزآنتی‌بیوتیک‌ آمینوگلیکوزید در درمان تشدید اختلالات ریوی فیبروز کیستیک به یک اندازه موثر است. شواهدی از نفروتوکسیسیتی (nephrotoxicity) کمتر در کودکان وجود دارد.
خلاصه به زبان ساده
تجویز آنتی‌بیوتیک‌های آمینوگلیکوزید داخل وریدی یک‌بار در روز در مقایسه با تجویز چندبار در روز آن‌ها در افراد مبتلا به فیبروز کیستیک
سوال مطالعه مروری
ما شواهدی را برای نشان دادن تفاوت بین تجویز آنتی‌بیوتیک‌های داخل وریدی یک بار در روز در مقایسه با تجویزچند بار در روز آن‌ها در زمان اوج گرفتن بیماری (تشدید حملات ریوی) در افراد مبتلا به فیبروز کیستیک جست‌وجو کردیم. این مطالعه مروری به‌روز‌رسانی یک مطالعه مروری قبلی است.

پیشینه
اکثر افراد مبتلا به فیبروز کیستیک به عفونت‌های مداوم ریه مبتلا می‌شوند و ممکن است دوره‌های مکرر آنتی‌بیوتیک‌های داخل وریدی را برای درمان تشدید اختلالات ریوی دریافت کنند. تجویز فقط یک بار در روز آنتی‌بیوتیک‌ها به جای چند دوز در روز، هزینه درمان و زمان درگیری را کاهش می‌دهد.

تاریخ جست‌وجو
شواهد تا 24 جون 2016 موجود است.

ویژگی‌های مطالعه
این مطالعه مروری 4 مطالعه را با مجموع 328 کودک و بزرگسال بازیابی کرد. در تمام کارآزمایی‌ها دوز یک بار در روز با دوز 3 بار در روز مقایسه شد.

نتایج اصلی
این مطالعه مروری نشان داد که هنگام درمان تشدید حملات ریوی در افراد مبتلا به فیبروز کیستیک، تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها به‌صورت یک بار در روز به خوبی تجویز بیشتر آن‌ها با توجه به عملکرد ریه و شاخص توده بدنی (BMI) است. این مطالعه مروری همچنین نشان داد که تجویز یک بار در روز آنتی‌بیوتیک‌ها به‌نظر می‌رسد برای کلیه‌ها در کودکان، سمیت کمتری دارد. بین برنامه‌های درمانی مختلف برای سایر نتایجی که در این مطالعات اندازه‌گیری شد، تفاوتی وجود نداشت.
در حالی‌که درمان یک بار در روز می‌تواند به‌همان ‌اندازه مؤثر و راحت‌تر از درمان 3 بار در روز باشد، ما توصیه می‌کنیم مطالعات بیشتری برای بررسی ایمنی درازمدت این برنامه درمانی انجام شود.

کیفیت شواهد
ما به این نتیجه رسیدیم که فقط یکی از 4 مطالعه ‌خطر پائین تاثیر احتمالی هر کدام از عوامل طراحی را بر نتایج پیامدها داشت. در 3 مطالعه باقی‌مانده، ما به این واقعیت فکر کردیم که واضح است اگر آنتی‌بیوتیک‌ها 1 یا 3 بار در روز داده‌شوند، می‌تواند بر برخی از شاخص‌های پیامدی (به‌عنوان مثال، عملکرد ریه) تاثیر بگذارند. سایر عوامل خطر‌ سوگیری پایین یا نامشخصی داشتند. ما شواهد عملکرد ریه، شاخص توده بدنی (BMI) و شواهد را برای عوارض جانبی (به‌عنوان مثال، سمیت) از کیفیت متوسط تا پائین ارزیابی کردیم.
(536 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (33 دریافت)    

پذیرش: 1395/4/4 | انتشار: 1396/1/7