جلد 2017 -                   جلد 2017 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Janna Warendorf, Alexander FJE Vrancken, Ivo N van Schaik, Richard AC Hughes, Nicolette C Notermans. Drug therapy for chronic idiopathic axonal polyneuropathy. 3. 2017; 2017
URL: http://cochrane.ir/article-1-1445-fa.html
پیشینه
پلی‌نوروپاتی آکسونال ایدیوپاتیک و مزمن (CIAP) یک پلی‌نوروپاتی حسی یا حسی‌حرکتی پیشرونده‌ای است که افراد مسن را درگیر می‌کند. با وجود اینکه ناتوانی یا فلج شدیدی رخ نمی‌دهد، CIAP کیفیت زندگی را کاهش می‌دهد. CIAP در 10% تا 25% افرادی که برای پلی‌نوروپاتی ارزیابی می‌شوند، تشخیص داده می‌شود. به دلیل اینکه احتمال افزایش افراد مبتلا به این بیماری در جمعیت‌های در حال مسن شدن وجود دارد، نیاز به گردآوری و مرور شواهد جدید درمان وجود دارد. این مطالعه، به‌روزشده مطالعه‌ای است که اولین‌بار در سال 2004 منتشر و در سال‌های 2006، 2008 و 2013 به‌روزشده است.
اهداف
بررسی اثرات درمان دارویی برای پلی‌نوروپاتی آکسونال ایدیوپاتیک و مزمن به جهت کاهش ناتوانی و کاهش علائم عصبی و اختلالات همراه، و نیز بررسی هرگونه عارضه جانبی درمان.
روش های جستجو
در جولای 2016، پایگاه‌های اطلاعاتی زیر را جست‌وجو کردیم: پایگاه ثبت مرکزی کارآزمایی‌های کنترل شده کاکرین (CENTRAL ؛Cochrane Central Register of Controlled Trials)، پایگاه اطلاعاتی مطالعات مروری نظام‌مند کاکرین (Cochrane Database of Systematic Reviews) در کتابخانه کاکرین (Cochrane Library)، MEDLINE ،Embase، و Web of Science. برای کارآزمایی‌های در حال انجام، دو مرکز ثبت کارآزمایی را جست‌وجو کردیم. همچنین، فهرست منابع مقالات، مطالعات مروری و کتاب‌ها را که به صورت الکترونیکی شناسایی شده بودند، نیز به‌صورت دستی جست‌وجو شدند، و برای شناسایی مطالعات بیشتر در صورت لزوم، با نویسندگان و دیگر متخصصان این حیطه تماس بر قرار کردیم.
معیارهای انتخاب
همه کارآزمایی‌های تصادفی و نیمه‌تصادفی‌سازی شده (تخصیص درمانی نظام‌مند یا متناوب) را که اثرات هر نوع درمان دارویی را در بیماران مبتلا به CIAP طی حداقل یک سال بعد از شروع درمان بررسی کرده‌اند، گردآوری کردیم. بیماران مبتلا به CIAP باید معیارهای زیر را داشته باشند: سن 40 سال یا بیشتر، پلی‌نوروپاتی حسی یا حسی‌حرکتی دیستال، نداشتن بیماری سیستمیک یا دیگر بیماری‌های نورولوژی، دوره بیماری بالینی مزمن کمتر از 2 ماه نباشد، کنارگذاشتن هر علت تشخیص داده شده پلی‌نوروپاتی با گرفتن شرح‌حال، بررسی‌های آزمایشگاهی یا بالینی، و مطالعات الکتروفیزیولوژی تائید کننده پلی‌نوروپاتی آکسونال، بدون شواهد از بین رفتن عصب (demyelinating). پیامد اولیه نسبت شرکت‌کننده‌های با بهبودی چشم‌گیر در ناتوانی بود. پیامدهای ثانویه شامل موارد زیر بود: تغییر در متوسط امتیاز ناتوانی، تغییر در نسبت شرکت‌کننده‌هایی که از وسایل کمکی راه رفتن استفاده می‌کنند، تغییر در متوسط امتیاز تجمعی Medical Research Council، درجه کاهش درد و/یا کاهش در دیگر علائم مثبت حسی، و فراوانی عوارض جانبی.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
دو نویسنده مطالعه مروری مستقلا نتایج جست‌وجوی منابع علمی را مرور و جزئیات روش‌شناسی کارآزمایی و اطلاعات پیامدهای همه کارآزمایی‌های بالقوه مرتبط را استخراج کردند.
نتایج اصلی
39 مطالعه را شناسایی کردیم که برای انتخاب در این مطالعه مروری بررسی شدند، اما همه آن‌ها را به دلیل کیفیت ناکافی یا عدم ارتباط کنار گذاشتیم. شواهد مطالعات غیر تصادفی‌سازی شده را در بخش بحث به‌طور خلاصه آورده‌ایم.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان
با وجود اینکه CIAP به‌طور کاملا واضحی تعریف شده، هیچ کارآزمایی درمانی بالینی تصادفی یا نیمه‌تصادفی‌سازی و کنترل شده‌ای وجود ندارد. با نبود هیچ شواهدی اثبات اثربخشی درمان دارویی غیر ممکن است.
خلاصه به زبان ساده
درمان دارویی برای پلی‌نوروپاتی آکسونال ایدیوپاتیک و مزمن
هدف این مطالعه مروری چیست؟
هدف این مطالعه مروری کاکرین بررسی منفعت‌ها و ضررهای درمان دارویی برای پلی‌نوروپاتی آکسونال ایدیوپاتیک و مزمن (CIAP) بود.
نویسندگان این مطالعه همه مطالعات مرتبط را جمع‌آوری و برای پاسخ این سوال آن‌ها را تحلیل کردند. این مطالعه، به‌روزترین نسخه مطالعه‌ای است که اولین بار در سال 2004 منتشر شده است.

پیام‌های کلیدی
هیچ کارآزمایی تصادفی‌سازی شده‌ای برای درمان دارویی CIAP وجود ندارد. کارآزمایی‌های آتی نیاز به اندازه‌گیری معیارهای حساس و دوره‌های پیگیری طولانی دارند.

در این مطالعه مروری چه موضوعی مروری شد؟
CIAP بیماری شایعی در افراد مسن است و می‌تواند کیفیت زندگی را کاهش دهد. معمولا، پا، اندام تحتانی و گاهی مواقع دست‌ها بی‌حس و ضعیف می‌شوند. نیاز به درمان‌های مبتنی بر شواهد در حال افزایش است، زیرا تعداد افرادی که در جمعیت‌های در حال پیرشدن مبتلا می‌شوند، افزایش می‌یابد. علت بیماری CIAP مشخص نیست.

نتایج اصلی این مطالعه مروری چیست؟
هیچ کارآزمایی مناسبی برای این مطالعه مروری پیدا نکردیم.

میزان به‌روز بودن این مطالعه چقدر است؟
این شواهد تا تاریخ جولای 2016 به‌روز هستند.

(1344 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (46 دریافت)    

پذیرش: 1395/4/11 | انتشار: 1396/3/30