جلد 2017 -                   جلد 2017 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Kim Psaila, Jann P Foster, Neil Pulbrook, Heather E Jeffery. Infant pacifiers for reduction in risk of sudden infant death syndrome. 3. 2017; 2017
URL: http://cochrane.ir/article-1-1431-fa.html
پیشینه
سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) که اخیراً به این صورت تعریف شده است: مرگ غیر منتظره ناگهانی یک نوزاد با سن کمتر از یک سال با آغاز اپیزودی کشنده که ظاهراً در حین خواب رخ می‌دهد و بعد از بررسی دقیق، شامل انجام اتوپسی (autopsy) کامل و مرور شرایط مرگ و سابقه بالینی، بدون توضیح باقی مانده است. علی‌رغم موفقیت کمپین‌های پیشگیری متعدد، SIDS همچنان به‌عنوان یک علت اصلی مرگ‌ومیر نوزادان باقی مانده است. یک «مدل خطر سه‌گانه» (triple risk model) برای SIDS در سال 1994 پیشنهاد شد که SIDS را به‌عنوان رخدادی تشریح کرده بود که از اشتراک سه عامل منتج می‌شود: یک نوزاد آسیب‌پذیر، یک دوره تکامل بحرانی در کنترل هموستاتیک (homeostatic) (مرتبط با سن)، و یک محرک تنش‌زای بیرونی (exogenous stressor). ارتباط بین استفاده از پستانک (dummy) و کاهش بروز SIDS در مطالعات اپیدمیولوژیک از اوایل دهه 1990 نشان داده شده است. ممکن است استفاده از پستانک با توجه به قیمت ارزانش، در صورتی که اثربخشی آن در کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده تأیید شود، مداخله‌ای مقرون‌به‌صرفه برای پیشگیری از SIDS باشد.
اهداف
تعیین اینکه آیا استفاده از پستانک در حین خواب در مقایسه با نبود پستانک در حین خواب، خطر SIDS را کاهش می‌دهد یا خیر.
روش های جستجو
ما برای جست‌وجو در پایگاه کارآزمایی‌های بالینی ثبت شده کاکرین ( CENTRAL، Cochrane Central Register of Controlled Trials؛ شماره 2، 2016)، MEDLINE از طریق PubMed ،Embase و CINAHL تا 16 مارچ 2016، از استراتژی جست‌وجوی استاندارد گروه مروری نوزادان در کاکرین استفاده کردیم. ما همچنین پایگاه‌های اطلاعاتی کارآزمایی‌های بالینی، مجموعه مقالات کنفرانس‌ها و فهرست منابع مقالات بازیابی‌شده را برای کارآزمایی‌های کنترل‌شده تصادفی و کارآزمایی‌های شبه‌تصادفی جست‌وجو کردیم.
معیارهای انتخاب
کارآزمایی‌های کنترل‌شده منتشرشده و منتشر‌نشده که از تخصیص‌های تصادفی‌سازی شده و شبه‌تصادفی‌سازی شده نوزادان متولد‌شده رسیده یا ترم (term) و نوزادان پره‌ترم (preterm) (کمتر از 37 هفته حاملگی) یا با وزن تولد کم (< 2500 g) استفاده کرده بودند. نوزادان باید از سن جنینی (postmenstrual age) یک ماهگی تصادف‌سازی شده باشند. ما برای انتخاب مطالعاتی که فقط از طریق چکیده گزارش شده بودند و کارآزمایی‌های خوشه‌ای (cluster) و تصادفی متقاطع (cross-over)، برنامه‌ریزی کردیم.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
دو نویسنده این مطالعه مروری به‌طور مستقل، مطالعات به دست آمده را از جست‌وجوها مرور کردند. ما مطالعه مناسبی نیافتیم.
نتایج اصلی
ما هیچ کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل‌شده شناسایی نکردیم که استفاده از پستانک‌های نوزاد را برای کاهش خطر SIDS بررسی کرده باشد.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان
ما شواهدی از کارآزمایی‌های کنترل‌شده تصادفی پیدا نکردیم که استفاده از پستانک‌های نوزاد را برای پیشگیری از SIDS تأیید یا رد کرده باشد.
خلاصه به زبان ساده
پستانک‌های نوزاد برای کاهش خطر سندروم مرگ ناگهانی نوزاد
سوال مطالعه مروری
آیا استفاده از پستانک‌های نوزاد، خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را کاهش می‌دهد؟

پیشینه
مرگ غیرمنتظره ناگهانی یک نوزاد، عموماً طی خواب از هنگام تولد تا سن یک سالگی رخ می‌دهد؛ اما اغلب بین سن یک تا چهار ماهگی اتفاق می‌افتد. علی‌رغم موفقیت کمپین‌های پیشگیری متعدد، سندرم مرگ ناگهانی نوزاد همچنان به‌عنوان یک علت اصلی مرگ‌ومیر نوزاد باقی مانده است. عوامل گوناگونی مانند جنس مذکر، تولد پره‌ترم (قبل از موعد مقرر)، دمای بالا (overheating)، قرار گرفتن در معرض دود سیگار و نوزادانی که روی شکم خود دراز می‌کشند، برای افزایش خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد شناسایی شده است. به‌کارگیری پستانک به‌عنوان یک مداخله غیر تهاجمی برای کاهش خطر SIDS پیشنهاد شده است. این مطالعه مروری، برای بررسی اینکه آیا پستانک‌های نوزاد می‌توانند خطر SIDS را کاهش دهند یا خیر، انجام گرفته است.

ویژگی‌های مطالعه
ما پایگاه‌های اطلاعاتی پزشکی را به دنبال کارآزمایی‌های بالینی SIDS در نوزادان متولدشده در موعد مقرر خود یا زودتر (کمتر از 37 هفته حاملگی) یا با وزن تولد کم (< 2500 g) با استفاده از پستانک‌ها یا عدم استفاده از پستانک‌ها تا سن یک سالگی جست‌وجو کردیم. ما هیچ کارآزمایی بالینی مناسبی نیافتیم که واجد شرایط ورود به مطالعه ما باشد.

نتایج اصلی
هیچ کارآزمایی بالینی با طراحی مناسب، واجد شرایط ورود به مطالعه ما نبود.

(813 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (42 دریافت)    

پذیرش: 1394/12/26 | انتشار: 1396/1/16