جلد 2017 -                   جلد 2017 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Judith FW Rikken, Claudia R Kowalik, Mark H Emanuel, Ben Willem J Mol, Fulco Van der Veen, Madelon van Wely et al . Septum resection for women of reproductive age with a septate uterus. 3. 2017; 2017
URL: http://cochrane.ir/article-1-1199-fa.html
پیشینه
زنان دارای رحم دیواره‌دار (septate uterus)، در معرض افزایش خطر کم‌باروری، سقط مکرر جنین و زایمان زودرس قرار دارند. ترمیم آناتومی رحم از طریق برداشتن هیستروسکوپیک سپتوم، یک مداخله تثبیت‌شده است. این درمان عمدتاً در مطالعات کوهورت گذشته‌نگر ارزیابی شده که نشان‌دهنده تأثیر مثبت بر پیامد‌های بارداری بودند. مشکل اصلی در این مطالعات، طراحی قبل/بعد (before/after design) است که همواره به نفع مداخله آزموده‌شده خواهد بود.
اهداف
تعیین اینکه آیا برداشتن هیستروسکوپیک سپتوم در زنان دارای رحم دیواره‌دار که در سنین باروری هستند، نرخ تولد زنده را بهبود می‌بخشد یا خیر و ارزیابی ایمنی این عمل.
روش های جستجو
ما در پایگاه ثبت تخصصی گروه زنان و باروری در کاکرین (از آغاز تا می 2016)، پایگاه ثبت مرکزی کارآزمایی‌های کنترل شده کاکرین (CENTRAL CRSO) (از آغاز تا می 2016)، MEDLINE (از 1946 تا می 2016)، Embase (از 1974 تا می 2016)، PsycINFO (از 1806 تا می 2016) و پایگاه اطلاعاتی CINAHL (از 1982 تا می 2016) جست‌وجو انجام دادیم. همچنین در ثبت‌های کارآزمایی برای کارآزمایی‌های در جریان و ثبت‌شده، فهرست‌های مرجع، کتابخانه کاکرین، مقالات و پایان‌نامه‌های منتشر‌نشده، خلاصه کنفرانس‌ها، OpenGray، LILACS، PubMed و Google جست‌وجو کردیم.
معیارهای انتخاب
ما برنامه‌ریزی کردیم که کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل شده را انتخاب کنیم که تأثیر بر پیامد‌های باروری و ایمنی برداشتن هیستروسکوپیک سپتوم را در زنان دارای رحم دیواره‌دار که در سنین باروری هستند، ارزیابی کرده باشند.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
اگر مطالعاتی برای انتخاب وجود داشته باشند، دو نویسنده مروری به‌طور مستقل مطالعات را انتخاب، خطر سوگیری کارآزمایی‌ها را ارزیابی و داده‌ها را استخراج خواهند کرد. آن‌ها همچنین با نویسندگان مطالعات برای اطلاعات بیشتر تماس خواهند گرفت.
نتایج اصلی
ما همانند نسخه 2011 از این مرور، هیچ کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل شده را برای انتخاب در این به‌روز‌رسانی نیافتیم.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان
برداشتن هیستروسکوپیک سپتوم در زنان دارای رحم دیواره‌دار که در سنین باروری به‌سر می‌برند، در سراسر جهان برای بهبود پیامد‌های باروری انجام می‌گیرد. در حال حاضر، هیچ شواهدی برای تأیید عمل جراحی در این زنان وجود ندارد. کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل شده به‌صورت مبرم موردنیاز هستند. اکنون دو کارآزمایی در حال انجام است.
خلاصه به زبان ساده
برداشتن سپتوم در زنان دارای رحم دیواره‌دار که در سنین باروری به سر می‌برند
سوال مطالعه مروری
هدف نویسندگان کاکرین، پی بردن به این بود که آیا برداشتن هیستروسکوپیک سپتوم (جراحی برای خارج کردن سپتوم)، شانس تولد زنده را در زنان دارای رحم دیواره‌دار بالا می‌برد و آیا این مزایا، ارجح‌تر از عوارض احتمالی عمل هستند یا خیر.

پیشینه
رحم دیواره‌دار، یک ناهنجاری موروثی رحم است که طی آن، رحم به دو حفره تقسیم می‌شود. زنان دارای رحم دیواره‌دار، در معرض خطر کم‌باروری، سقط مکرر جنین و زایمان زودرس قرار دارند. تصور می‌شود جراحی برداشتن سپتوم، این پیامد‌ها را بهبود می‌بخشد، اما اثربخشی این عمل جراحی نامشخص است.

ویژگی‌های مطالعه
ما تحقیقات منتشر‌شده را تا می 2016 بررسی کردیم. کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل شده که تأثیر بر پیامد‌های باروری برداشتن هیستروسکوپیک سپتوم را در زنان دارای رحم دیواره‌دار سنین باروری ارزیابی کرده باشند، واجد شرایط برای ورود به مطالعه بودند. در این کارآزمایی‌ها، زنان در گروه برداشتن سپتوم یا مدیریت انتظار (عدم جراحی) تصادفی‌سازی شده‌اند. هیچ مطالعه‌ای برای انتخاب وجود نداشت، بنابراین نتوانستیم درباره محل تامین منابع مالی گزارش دهیم.

نتایج اصلی
ما همانند نسخه 2011 از این مرور، هیچ کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل شده را برای انتخاب در این به‌روز‌رسانی نیافتیم.

(2379 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (56 دریافت)    

پذیرش: 1395/2/12 | انتشار: 1395/10/28