جلد 2017 -                   جلد 2017 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Su Jen Chua, Valentine A Akande, Ben Willem J Mol. Surgery for tubal infertility. 3. 2017; 2017
URL: http://cochrane.ir/article-1-1196-fa.html
پیشینه
علی‌رغم افزایش استفاده از لقاح آزمایشگاهی (IVF)، جراحی به عنوان یک شیوه درمانی قابل قبول برای ناباروری لوله‌ای باقی مانده است. برآورد نرخ تولد زنده بعد از جراحی از 9% برای زنان مبتلا به اختلال لوله‌ای شدید تا 69% برای افراد دچار اختلال خفیف متفاوت است؛ با این حال، اثربخشی جراحی به‌طور دقیق در مقایسه با سایر درمان‌ها از جمله IVF و مدیریت انتظار (expectant management) (عدم درمان) ارزیابی نشده است. نرخ تولد زنده در ارتباط با شدت آسیب لوله، به اندازه کافی مورد ارزیابی قرار نگرفته است. مهم است که به‌دلیل نگرانی‌ها درباره پیامدهای جانبی، عوارض حین جراحی و هزینه‌های مرتبط با جراحی لوله و همچنین درمان‌های جایگزین (عمدتاً IVF)، کارایی جراحی را در برابر سایر گزینه‌های درمان در زنان مبتلا به ناباروری لوله‌ای مشخص کنیم.
اهداف
هدف این بررسی، تعیین اثربخشی و ایمنی جراحی در قیاس با مدیریت بارداری یا IVF از لحاظ افزایش احتمال تولد زنده در شرایط ناباروری لوله‌ای بود (صرف‌ نظر از درجه شدت).
روش های جستجو
ما این پایگاه‌های اطلاعاتی را در اکتبر 2016 جست‌وجو کردیم: ثبت کارآزمایی‌های گروه زنان و باروری در کاکرین، پایگاه ثبت مرکزی کارآزمایی‌های کنترل شده کاکرین (CENTRAL)، MEDLINE ،CINAHL و PsycINFO، همچنین مراکز ثبت کارآزمایی‌های بالینی، منابع مقالات منتشرنشده و فهرست‌های منابع کارآزمایی‌های انتخابی و مرورهای نظام‌مند مرتبط.
معیارهای انتخاب
ما فقط کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده واجد شرایط را برای ورود در نظر گرفتیم که دارای نرخ تولد زنده به ازای هر شرکت‌کننده به عنوان پیامد مطلوب اولیه بودند.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
ما برنامه‌ریزی کردیم که دو نویسنده مطالعه مروری به‌طور مستقل واجد شرایط بودن و خطر سوگیری کارآزمایی‌ها را ارزیابی کرده و داده‌های مطالعات را استخراج کنند. پیامد اولیه این بررسی، نرخ تولد زنده تجمعی (cumulative livebirth rate) بود. پیامدهای ثانویه شامل نرخ بارداری و پیامدهای جانبی مانند نرخ سقط جنین، میزان حاملگی خارج رحمی و نرخ عوارض مرتبط با عمل بود. ما در نظر داشتیم که داده‌ها را برای محاسبه نسبت‌های شانس (OR) و فاصله‌های اطمینان (CI) ترکیب کنیم. ما ناهمگونی آماری را با استفاده از آماره I2 ارزیابی کردیم و برای بررسی کیفیت کلی شواهد مربوط به مقایسه‌های اصلی، از سیستم GRADE (نظام درجه‌بندی کیفیت شواهد و قدرت توصیه‌ها) بهره بردیم.
نتایج اصلی
ما کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل‌شده مناسبی شناسایی نکردیم.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان
اثربخشی جراحی لوله‌ای نسبت به مدیریت بارداری و IVF از نظر میزان تولد زنده برای زنان مبتلا به ناباروری لوله‌ای، همچنان نامشخص باقی مانده است. کارآزمایی‌های بزرگی با قدرت کافی برای تعیین کارایی جراحی در این زنان موردنیاز هستند. کارآزمایی‌های آینده نباید فقط نرخ تولد زنده را به ازای هر بیمار گزارش کنند؛ بلکه باید عوارض جانبی و هزینه‌های درمان طی را یک زمان طولانی‌تر مقایسه کنند. عواملی مثل درمان باروری، سن همسر زن، مدت ناباروری و سابقه بارداری قبلی که دارای تأثیر عمده بر این پیامدها هستند، باید در نظر گرفته شوند.
محققان باید میزان تولد زنده را در ارتباط با شدت آسیب لوله و روش‌های متفاوت به‌کاررفته برای ترمیم لوله شامل جراحی میکروسکوپی و شیوه‌های لاپاراسکوپیک، گزارش کنند.
خلاصه به زبان ساده
جراحی در مقابل IVF یا مدیریت انتظاری برای زنان مبتلا به ناباروری لوله‌ای
سوال مطالعه مروری
نویسنگان مروری کاکرین، اثربخشی جراحی لوله فالوپ را در قیاس با لقاح آزمایشگاهی (IVF) یا مدیریت انتظاری در غلبه بر ناباروری ناشی از اختلال لوله‌ای بررسی کردند.

پیشینه
جراحی لوله برای غلبه بر ناباروری ناشی از اختلال لوله‌ای، تا حدی به دلیل خطرات و هزینه‌های مرتبط با IVF که گزینه دیگری را برای فائق آمدن بر ناباروری لوله‌ای پیشنهاد می‌کند، رایج شده است. مزایای حاصل از جراحی لوله‌ای به طور بالقوه طی چرخه‌های متعدد و سال‌های طولانی پایدار می‌ماند؛ حتی منجر به تولدهای زنده چندگانه می‌شود. با این حال، جراحی لوله‌ای گران است؛ چراکه نیاز به مهارت و تجربه اضافی متخصص زنان و زایمانی دارد که این عمل را انجام می‌دهد و می‌تواند دربرگیرنده عوارض جانبی (از جمله حاملگی‌های خارج رحمی) و خطرات مربوط به جراحی باشد. اثربخشی جراحی لوله‌ای در مقایسه با عدم درمان (مدیریت انتظاری) یا IVF در زنان مبتلا به ناباروری لوله‌ای، نامشخص است.

ویژگی‌های مطالعه
این بررسی، هیچ کارآزمایی مناسبی را شناسایی نکرد. جست‌وجوهای ما در مقالات تا اکتبر 2016 بود.

نتایج اصلی
در حال حاضر، هیچ شواهد تصادفی در دسترس نیست. نیاز به تحقیقات برای کسب اطلاعات پیرامون پیامدهای جانبی و هزینه‌ها وجود دارد.

(603 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (52 دریافت)    

پذیرش: 1395/7/10 | انتشار: 1395/11/4