جلد 2016 -                   جلد 2016 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Anirudha Agnihotry, Zbys Fedorowicz, Mona Nasser. Adhesively bonded versus non-bonded amalgam restorations for dental caries. 3. 2016; 2016
URL: http://cochrane.ir/article-1-1056-fa.html
پیشینه
پوسیدگی‌های دندان (Dental caries) یک از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که نوع بشر را تحت تاثیر قرار داده و تخمین زده می‌شود تا 80 درصد مردم کشورهای با درآمد بالا را درگیر کرده است. پوسیدگی‌ به‌طور معکوسی بافت‌های دندانی، از جمله پالپ دندانی (عصب)، را تحت تاثیر قرار داده و آن‌ها را به‌طور پیشرونده‌ای تخریب، بدشکل و ضعیف می‌کند و درنهایت، دندان‌ها دچار اختلال عملکرد می‌شوند. درمان ضایعات پوسیدگی دندانی، که به‌سمت عاج دندان (dentine) پیشروی می‌کنند و باعث ایجاد حفره می‌شوند، شامل قرار دادن ترمیم (پر کردگی) است. این مطالعه مروری نسخه قبلی را که در سال 2009 منتشر شده بود، به‌روز می‌کند.
اهداف
ارزیابی اثرات باندینگ چسبنده در عملکرد خدماتی و طول عمر ترمیم آمالگام دندان.
روش های جستجو
ما مرکز ثبت کارآزمایی‌های گروه سلامت دهان در کاکرین (تا 21 ژانویه 2016)، پایگاه کارآزمایی‌های بالینی ثبت شده کاکرین (CENTRAL) (کتابخانه کاکرین 2015، شماره 12)، MEDLINE از راه Ovid (1946 تا 21 ژانویه 2016) و EMBASE از راه Ovid (1980 تا 21 ژانویه 2016) را جست‌وجو کردیم. ما همچنین مرکز بین‌المللی ثبت کارآزمایی‌های بالینی ایالات متحده (http://clinicaltrials.gov) و پلت‌فرم بین‌المللی ثبت کارآزمایی‌های بالینی سازمان جهانی بهداشت (www.who.int/ictrp/search/en) (هر دو تا 21 ژانویه 2016) را برای کارآزمایی‌های درحال انجام جست‌وجو کردیم. زمانی که بانک‌های اطلاعاتی الکترونیکی جست‌وجو می‌شدند، هیچ محدودیتی از نظر زبان یا تاریخ انتشار اعمال نشد.
معیارهای انتخاب
کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل شده که به مقایسه ترمیم آمالگام باندشونده در مقابل ترمیم غیر باندشونده رایج در آماده‌سازی مرسوم با استفاده از deliberate retention، در بزرگسالان با دندان‌های دائمی مولار و پره‌مولار -فقط برای ترمیم‌های آمالگام کلاس I و II- پرداخته‌ باشند.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
دو نویسنده این مطالعه به‌طور مستقل از هم، مقاله‌ها را غربال کردند، جزئیات کارآزمایی‌ها را استخراج کردند و خطر سوگیری (bias) را در مطالعات وارد شده ارزیابی کردند.
نتایج اصلی
یک کارآزمایی با 31 بیمار که 113 مورد ترمیم دریافت کرده بودند، وارد این مطالعه شدند. طی دو سال، 50 مورد از 53 ترمیم در گروه غیر باندشونده و 55 مورد از 60 ترمیم انجام شده در گروه باندشونده، سالم مانده‌بودند. در دوره پیگیری، 5 بیمار قابل دستیابی نبودند. در ابتدای مطالعه و پس از دو سال پیگیری، حساسیت پس از گذاشتن ترمیم، تفاوت معنی‌داری پیدا نکرد (P > 0.05). هیچ موردی از شکستگی دندانی گزارش نشد و تفاوت معنی‌داری میان گروه‌ها یا جفت‌های همسان شده ترمیم در انطباق حاشیه‌ای دیده نشد (P > 0.05.).
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان
شواهدی از دعوی یا ردکردن تفاوت در میزان بقای دندان میان دو گروه ترمیمی باندشونه یا غیر باندشونده آمالگام وجود نداشت. این مطالعه مروری فقط یک کارآزمایی تحت بررسی را یافت. این مطالعه نیز تفاوت معنی داری را در عملکرد خدمات ترمیم چسبنده باندشونده آمالگام با سایز متوسط، از نظر میزان بقای آن‌ها و انطباق حاشیه‌ای، در مقایسه با ترمیم غیر باندشونده آمالگام، در طول دو سال پیگیری نیافت. در نبود شواهد در زمینه مزایای اضافی آمالگام باندشونده، در مقایسه با آمالگام غیر باندشونده، این موضوع بسیار مهم است که پزشکان به هزینه‌های اضافی که ممکن است به بیمار تحمیل شود، فکر کنند.
خلاصه به زبان ساده
ترمیم‌های آمالگام باندشده چسبنده یا غیرچسبنده برای پوسیدگی دندان
سوال مطالعه مروری
آیا افزودن چسب طراحی‌شده برای باند شدن به مواد پرکننده دندانی آمالگام، باعث می‌شود پرشدگی‌ها عملکرد بهتر و عمر طولانی‌تری، در مقایسه با پرکردن دندان بدون انجام این کار، داشته باشند؟

پیشینه
پوسیدگی دندان مشکل شایعی است که هم کودکان و هم بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. پوسیدگی‌ها در دندان، به‌وسیله عملکرد اسید تولید شده توسط باکتری‌های موجود در پلاک‌ها یا بیوفیلم‌های دندان شکل می‌گیرند.
شماری از روش‌ها و مواد مختلف می‌توانند برای ترمیم یا پر کردن دندان پوسیده شده، استفاده شوند. یکی از شایع‌ترین مواد ارزان‌قیمت که برای پرکردن پوسیدگی دندان استفاده می‌شود، آمالگام دندانی (ترکیبی از جیوه و ذرات آلی فلز) است. نویسندگان این مطالعه به دنبال ارزیابی مزایای بیشتر استفاده از یک چسب به منظور اتصال آمالگام به ساختار دندان بودند تا ببینند آیا مواد پرکننده باندشونده عمر طولانی‌تر و عملکرد بهتری دارند؟

ویژگی‌های مطالعه
فقط یک مطالعه، که اطلاعات محدودی را فراهم آورده بود، نشان داد که برای سایز متوسط از مواد پرکننده، تفاوتی در حساسیت میان مواد پرکننده باندشونده و غیر باندشونه، پس از جایگذاری آن‌ها وجود ندارد؛ و آمالگام باندشونده به دندان هیچ تاثیری بر میزان بقای مواد پرکننده در طول دو سال پیگیری ندارد. با توجه به نبود شواهد در زمینه مزایای بیشتر آمالگام باندشونده، در مقایسه با آمالگام غیر باندشونده، مهم است که پزشکان هزینه‌های اضافی را که ممکن است بر دوش بیمار بی‌افتد، در نظر داشته باشند.
در طول سال‌های اخیر، طیف گسترده‌ای از عوامل باندشونده ابداع شده‌اند که توسط دندانپزشکان مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین، جای تاسف دارد که کارآزمایی‌های مناسبی برای بررسی اثربخشی آن‌ها وجود ندارد.

کیفیت شواهد
فقط یک مطالعه واجد شرایط وجود داشت، که آن هم شواهد ناکافی از این موضوع ارائه می‌دهد که ترمیم با آمالگام‌ باندشونده چسبنده در مقابل غیر باندشونده، طی دو سال پیگیری، مزیت بیشتری دارد یا خیر.
کیفیت شواهد پائین هستند. علاوه براین، انجام این مطالعه در کلینیک‌های دانشگاهی دندان‌پزشکی ممکن است بدین معنا باشند که افراد شرکت کننده نماینده جمعیت عمومی نیستند و درمان پیشنهاد شده، همان درمان معمولی نباشد که در کلینیک‌های دیگر در سطح جامعه انجام می‌شود، بنابراین نتایج قابل تعمیم نیستند.

(716 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (54 دریافت)    

پذیرش: 1394/11/1 | انتشار: 1394/12/18