جلد 2016 -                   جلد 2016 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ari Joffe, Natalie Anton, Laurance Lequier, Ben Vandermeer, Lisa Tjosvold, Bodil Larsen et al . Nutritional support for critically ill children. 3. 2016; 2016
URL: http://cochrane.ir/article-1-513-fa.html
پیشینه
حمایت تغذیه‌ای در کودکان بدحال به خوبی بررسی نشده‌ و در مراقبت ویژه کودکان موضوعی بحث‌برانگیز است. هیچ راهبرد روشنی برای بهترین شکل و بهترین زمان تغذیه در کودکان و نوزادان بدحال وجود ندارد. این مطالعه مروری، به‌روزرسانی یک مطالعه مروری است که در سال 2009 منتشر شده‌است.
اهداف
هدف این مطالعه مروری بررسی اثر تغذیه روده‌ای و تزریقی بر نتایج بالینی مهم در کودکان بدحال در هفته اول بیماری است. دو فرضیه اولیه وجود داشت:
.1 نرخ مرگ‌ومیر کودکان بدحال که به صورت روده‌ای یا تزریقی تغذیه می‌شوند، با نرخ مرگ‌ومیر کودکانی که تغذیه نمی‌شوند فرق می‌کند.
.2 نرخ مرگ‌ومیر کودکانی که به صورت روده‌ای تغذیه می‌شوند، متفاوت از نرخ مرگ‌ومیر کودکانی است که به صورت تزریقی تغذیه می‌شوند.
تصمیم گرفتیم که با اطلاعات موجود، تجزیه و تحلیل‌های زیرگروهی برای بررسی اینکه آیا تاثیر درمان به وسیله موارد زیر تغییر می‌کند یا خیر، انجام دهیم:
الف. سن (اطفال زیر 1 سال در مقابل کودکان بزرگتر یا برابر 1 سال)؛
ب. نوع بیمار (مدیکال، که هدف از بستری آن‌ها در ICU به دلیل بیمارهای طبی است (بدون مداخله فوری جراحی قبل از پذیرش)، در مقابل کودکان جراحی، که هدف از بستری آنها در ICU برای مراقبت بعد از جراحی یا مراقبت بعد از تروما است).
همچنین فرضیه‌های ثانویه زیر را با دیگر کارآزمایی‌های بالینی که دردسترس قرار خواهند گرفت، برای بررسی تغذیه به طور جداگانه ارائه دادیم:
.3 نرخ مرگ‌ومیر در کودکانی که فقط تغذیه روده‌ای می‌شدند، از نرخ مرگ‌ومیر ترکیب تغذیه روده‌ای و تزریقی متفاوت است.
.4 نرخ مرگ‌ومیر در کودکانی که هم تغذیه روده‌ای و هم تزریقی می‌گیرند، با کودکانی که هیچ تغذیه‌ای نمی‌گیرند، متفاوت است.
روش های جستجو
در مطالعه مروری به‌روزرسانی شده، پایگاه‌های اطلاعاتی زیر را جست‌وجو کردیم: پایگاه ثبت مرکزی کارآزمایی‌های کنترل شده کاکرین (CENTRAL؛ (Cochrane Central Register of Controlled Trials )؛ شماره 2؛ 2016)؛ Ovid MEDLINE (از 1966 تا فوریه 2016)؛ Ovid EMBASE (از 1988 تا فوریه 2016)؛ OVID Evidence-Based Medicine Reviews؛ ISI Web of Science - Science Citation Index Expanded (از 1965 تا فوریه 2016)؛ WebSPIRS Biological Abstracts (از 1969 تا فوریه 2016)؛ و WebSPIRS CAB Abstracts (از 1972 تا فوریه 2016). همچنین، مراکز کارآزمایی‌ها و فهرست منابع مطالعات مربوطه را که مطالعه مروری شدند، جست‌وجو و شرح جلسات را به صورت دستی بررسی کردیم، و با متخصصان این حیطه و کارخانه‌های محصولات تغذیه‌ای روده‌ای و تزریقی تماس گرفتیم. این جست‌وجو را به وضعیت انتشار یا زبان محدود نکردیم.
معیارهای انتخاب
شرایط گردآوری مطالعات به صورت زیر است: مطالعات به صورت کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل شده بود، بیماران آن‌ها کودکانی با سن 1 روز تا 18 سال بودند که در واحد مراقبت‌های ویژه کودکان (PICU) بستری بوده و در هفت روز اول پذیرش تغذیه دریافت می‌کردند. این مطالعات باید حداقل اطلاعات یکی از نتایج از پیش مشخص شده را گزارش می‌کرد (مرگ‌ومیر 30 روزه یا مرگ‌ومیر PICU، مدت بستری در PICU یا بیمارستان، تعداد روزهایی که بیمار زیر ونتیلاتور بود، و عوارض بیماری، مثل عفونت‌های بیمارستانی). مطالعاتی که فقط نتایج تغذیه‌ای، بررسی‌های کیفیت زندگی، یا درگیری‌های اقتصادی را گزاش کردند، کنار گذاشتیم. همچنین در این مطالعه مروری، دیگر زمینه‌های تغذیه کودکان را مثل تغذیه ایمنی (immunonutrition) و راه‌های مختلف تغذیه روده‌ای مدنظر قرار ندادیم.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
دو نویسنده مستقلا جست‌وجوها را غربالگری کردند، معیارهای انتخاب را به کار بردند، و بررسی‌های «خطر سوگیری » (Risk of Bias) را انجام دادند. اختلاف‌های موجود را با بحث و توافق حل کردیم. یک نویسنده اطلاعات را استخراج و نویسنده دوم اطلاعات را برای دقت و جامع بودن بررسی کرد. شواهد را بر اساس حیطه‌های زیر رده‌بندی کردیم: محدودیت‌های مطالعه، سازگاری اثر، عدم دقت، پیچیدگی، و سوگیری انتشار.
نتایج اصلی
فقط یک کارآزمایی مربوط پیدا کردیم. 72 کودک در ICU با سوختگی بیش از 25% سطح بدن، در دو گروه روده‌ای در 24 ساعت و بعد از حداقل 48 ساعت تقسیم شدند. هیچ اختلاف آماری چشم‌گیری در مرگ‌ومیر، سپسیس، روزهای همراه ونتیلاتور، مدت بستری، عوارض جانبی غیرمنتظره، مصرف انرژی در حال استراحت، تعادل نیتروژن، یا سطح آلبومین وجود نداشت. کیفیت شواهد را به دلیل وجود فقط یک کارآزمایی کوچک خیلی پائین درنظر گرفتیم. این کارآزمایی خطر سوگیری مشخصی نداشت. در جدیدترین به‌روزرسانی جست‌وجو، پروتکلی برای یک کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل شده مربوط که اثر ندادن تغذیه تزریقی اولیه و کامل کردن تغذیه روده‌ای را در بیماران کودک بدحال آزمایش می‌کند، شناسایی کردیم؛ هیچ نتایجی منتشر نشده ‌است.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان
فقط یک کارآزمایی تصادفی‌سازی مربوط به سوال مطالعه مروری وجود داشت. نیاز است که این جست‌وجو بهترین کار را با توجه به زمان و شکل تغذیه برای اطفال و کودکان بدحال شناسایی کند.
خلاصه به زبان ساده
تغذیه برای کودکان بدحال در واحد‌های مراقبت ویژه کودکان
شواهد بسیار کمی برای پشتیبانی یا رد نیاز به دادن تغذیه به کودکان بدحال در واحد مراقبت ویژه در هفته اول بدحالی آن‌ها وجود دارد. دادن مواد غذایی به شکل لوله‌ای (روده‌ای) یا تغذیه وریدی در کودکان بدحال یک اولویت به حساب می‌آید. ممکن است دلایلی وجود داشته باشد که فکر کنیم این کار حتما درست نباشد. در وضعت بد بیماری، متابولیسم بدن تغییر می‌کند و نیاز بدن به کالری کاهش می‌یابد. عوارض شناخته‌شده‌ای در دادن زیاد مواد غذایی وجود دارد، مثل تاخیر در بیرون‌ آوردن کودک از زیر ونتیلاتور تنفسی، مشکلات کبدی، و بدترشدن التهاب.
فقط یک کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل‌شده که تغذیه زود (در 24 ساعت حادثه) را با تغذیه مرسوم (بعد از 48 ساعت) مقایسه‌کرد، پیدا کردیم. این کارآزمایی هیچ تفاوتی بین گروه‌ها برای هیچ کدام از نتایج بررسی شده، نشان نداد. به جست‌وجوی فوری بیشتری در این زمینه برای کمک به شناسایی بهترین راهبرد درمانی کودکان بدحال نیاز است. در جدیدترین به‌روزرسانی جست‌وجو (فوریه 2016)، پروتکلی برای یک مطالعه تصادفی‌سازی و کنترل شده مربوطه شناسایی کردیم؛ اما، تاکنون هیچ نتایجی منتشر نشده‌است.

(804 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (58 دریافت)    

پذیرش: 1394/11/14 | انتشار: 1395/3/7