جلد 2017 -                   جلد 2017 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

PMID: 28125765
PMCID: PMC5369355


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Smitha Jasper, Satyanarayana S Vedula, Sheeja S John, Saban Horo, Yasir J Sepah, Quan Dong Nguyen. Corticosteroids as adjuvant therapy for ocular toxoplasmosis. 3. 2017; 2017
URL: http://cochrane.ir/article-1-1212-fa.html
پیشینه
عفونت چشم که در اثر انگل توکسوپلاسما گوندی (Toxoplasma gondii) ایجاد می‌شود ممکن است سبب التهاب در شبکیه، کروئید و قرنیه شده و در نتیجه فرد را در معرض عوارضی مانند گلوکوم، آب مروارید و sinechiae خلفی قرار دهد.
اهداف
این مطالعه مروری، جهت بررسی تاثیر استفاده کمکی از کورتیکواستروئیدها، به همراه ضدانگل‌ها در مقایسه با ضد‌انگل‌ها به تنهایی، برای درمان توکسوپلاسموز چشمی طراحی شده است.
روش های جستجو
ما در CENTRAL (که شامل مرکز ثبت کارآزمایی‌های مربوط به چشم و بینایی در کاکرین است) (2016، شماره 11) و Ovid MEDLINE ،Epub Ahead of Print، مطالعات در حال انجام و دیگر سایت‌های ایندکس نشده و Ovid MEDLINE روزانه (از ژانویه 1946 تا دسامبر 2016)، Embase (ژانویه 1980 تا دسامبر 2016) وLatin American and Caribbean Literature on Health Sciences (LILACS (ژانویه 1982 تا دسامبر 2016))، ثبت ISRCTN (www. isrctn. com/editAdvancedSearch)، ClinicalTrials. gov (www. clinicaltrials. gov) و سازمان بهداشت جهانی WHO، ICTRP (www. who. int/ictrp/search/en) جست‌وجو کردیم. ما هیچ محدودیتی از نظر زمان و زبان قائل نشدیم. آخرین تاریخی که مدنظر قرار دادیم 7 دسامبر 2016 بود.
معیارهای انتخاب
ما تصمیم داشتیم کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل شده و نیمه‌تصادفی را در نظر بگیریم. مطالعاتی واجد شرایط بودند که شرکت‌کنندگان آن‌ها در هر سنی که بودند از نظر ایمنی بدن سالم بوده و تشخیص توکسوپلاسموز حاد چشمی برایشان داده شده بود. مطالعات وارد شده درمان‌های ضد انگل را به‌تنهایی با درمان‌های ضد انگل به‌همراه کورتیکواستروئید در دوزها و با زمان‌بندی‌های متفاوت مقایسه کرده بودند.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
دو نویسنده این مرور، به‌طور جداگانه به بررسی نتایج مطالعات (عناوین و چکیده‌ها) پرداختند. پس از بررسی خلاصه‌ها، ما متن کامل مطالعاتی را که به عنوان «نامطمئن» یا «شامل» مشخص شده بود، بازیابی کردیم. دو نویسنده به‌طور جداگانه هر گزارش متن کامل را مرور کردند تا قابلیت آن را برای ورود به مرور بسنجند. اختلافات نیز از طریق بحث حل شد.
نتایج اصلی
ما متوجه شدیم که هیچ مطالعه انجام گرفته یا درحال انجامی که شایسته انتخاب شدن برای این مقاله مروری کاکرین باشد وجود ندارد.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان
اگرچه تحقیقات در مورد استفاده از کورتیکواستروئیدها در عمل به نتایج متفاوتی دست یافته بودند، مرور ما هیچ مدرکی بر اساس مطالعات کنترل شده به نفع یا به ضرر نقش کورتیکواستروئید در درمان توکسوپلاسموز چشمی پیدا نکرد. در این زمینه برخی سوالات بی‌جواب ماندند، مثلا اینکه آیا استفاده از کورتیکواستروئید به عنوان درمان کمکی در برابر استفاده از ضدانگل به تنهایی موثرتر است یا خیر. اگر این‌طور است، چه موقع باید کورتیکواستروئید به درمان اضافه شود (ابتدای درمان یا دیرتر) و اینکه مناسب‌ترین دوز و طول مدتی که استروئید داده می‌شود؛ چقدر باید باشد.
خلاصه به زبان ساده
استفاده از کورتیکواستروئید برای درمان توکسوپلاسموز چشمی.
هدف از این مرور چیست؟
هدف کاکرین از طراحی این مرور این بود که بررسی شود که آیا استفاده از کورتیکواستروئید به‌عنوان درمان کمکی به همراه ضد انگل‌های استاندارد در مقایسه با درمان ضد انگل به‌تنهایی، برای درمان توکسوپلاسموز چشمی در کاهش التهاب چشم و کاهش سریع‌تر علائم موثر است و دید را بهتر می‌کند یا خیر.
محققین کاکرین تمام مطالعات مربوط را جست‌وجو کردند تا بتوانند به این سوال پاسخ دهند و هیچ مطالعه‌ای را نیافتند.

مسائل کلیدی
هنوز هیچ مدرکی به نفع یا به ضرر استفاده از کورتیکواستروئیدها به عنوان درمان کمکی به همراه درمان ضدانگل استاندارد برای افزایش سرعت بهبود و پیشگیری از کاهش دید حاصل از توکسوپلاسموز چشمی وجود ندارد.

در این مرور چه چیزی مطالعه می‌شود؟
توکسوپلاسموز یک عفونت است که توسط انگل توکسوپلاسما گوندی ایجاد می‌شود. افراد ممکن است با خوردن گوشت خوب پخته نشده یا با خوردن و آشامیدن آب آلوده با مدفوع، مخصوصا مدفوع گربه دچار توکسوپلاسموز شوند. این بیماری قسمت‌های مختلفی را از بدن درگیر می‌کند که یکی از آن‌ها چشم است. برخی افراد ممکن است دچار آلودگی بسیار شدید شوند و ممکن است بینایی خود را به میزان زیادی از دست بدهند.

مهم‌ترین اهداف این مرور چیست؟
محققان کاکرین تمام داده‌های الکترونیک مطالعات را که درباره کاربرد کورتیکواستروئید به همراه درمان استاندارد توکسوپلاسموز چشمی بود جست‌وجو کردند اما هیچ مطالعه مربوطی را پیدا نکردند.
افراد مبتلا به توکسوپلاسموز و پزشکان و پرستارانی که آن‌ها را مداوا می‌کنند برای استفاده و تجویز کورتیکواستروئید باید مدارک و شواهد کافی داشته باشند که مفید بودن کورتیکواستروئید را برای درمان توکسوپلاسموز چشمی تایید کرده باشد. آن‌ها اطلاعات بیشتری لازم دارند تا بدانند چه مقدار کورتیکواستروئید و با چه طول مدتی موثر است و چه زمانی باید آن را به درمان اضافه کنند. بنابراین در آینده به مطالعاتی نیاز داریم که بر اساس نتایج آن‌ها بفهمیم چه زمانی باید از استروئید استفاده کنیم تا به بهبودی علایم و نشانه‌های کاهش دید کمک کند.

این مرور تا به کی به‌روزرسانی شده است؟
محققان کاکرین برای این مرور مطالعات موجود را تا 7 دسامبر 2016 بررسی کرده‌اند.

(2146 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (43 دریافت)    

پذیرش: 1395/9/11 | انتشار: 1395/11/7