جلد 2015 -                   جلد 2015 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


پیشینه
سرطان نازوفارنکس، یک بیماری اندمیک در میان چند جمعیت مشخص است. پیش‌آگهی سرطان نازوفارنکس در مراحل پیشرفته آن بسیار ضعیف است. با این حال، این بیماری در مراحل اولیه قابل درمان است و می‌توان به میزان بقای بالایی دست یافت. غربالگری بیماری در مراحل اولیه می‌تواند منجر به نتایج خوبی شود و پیامدهای آن را بهبود بخشد. سرولوژی ویروس اپشتاین‌بار (EBV) و نازوفارنگوسکوپی اغلب برای غربالگری استفاده می‌شوند. اما اثربخشی و سود واقعی غربالگری، با توجه به امکان وجود سوگیری‌های (bias) انتخاب، نوع مدت زمان و طول زمان آن همچنان نامشخص است.
اهداف
تعیین اثربخشی غربالگری افراد بدون علائم بوسیله سرولوژی EBV و/یا نازوفارنگوسکوپی در کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان نازوفارنکس در مقایسه با انجام ندادن غربالگری. ارزیابی تاثیر غربالگری روی سرطان نازوفارنکس در بروز، بقا، عوارض جانبی، مقرون به صرفه بودن و کیفیت زندگی.
روش های جستجو
برای انجام این مطالعه، هماهنگ‌کننده جست‌وجو کارآزمایی‌های گروه اختلالات گوش و حلق و بینی (ENT) در کاکرین (Cochrane Ear, Nose and Throat Disorders Group (CENTDG) Trials Search Co-ordinator) پایگاه‌های اطلاعاتی زیر را جست‌وجو کرد: مرکز ثبت کارآزمایی‌های CENTDG، مرکز ثبت کارآزمایی‌های کنترل شده (CENTRAL؛ Central Register of Controlled Trials) (شماره 6؛ 2015)، PubMed ،EMBASE ،CINAHL ،Web of Science و Clinicaltrials.gov و ICTRP و منابع بیشتر درباره کارآزمایی‌های منتشر شده و منتشر نشده. جست‌وجو در 6 جولای 2015 انجام گرفته است.
معیارهای انتخاب
کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل شده (RCT) و کارآزمایی‌های بالینی کنترل شده (CCT) برای ارزیابی غربالگری برای سرطان نازوفارنکس در مقابل عدم غربالگری. تصادفی‌سازی خوشه‌ها یا افراد قابل قبول بود.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
در این مطالعه از روش‌شناسی استاندارد مورد انتظار بنیاد همکاری کاکرین استفاده شده است. پیامد اصلی اندازه‌گیری شده در این مطالعه، مرگ و میر ناشی از سرطان خاص نازوفارنکس بود. پیامد ثانویه شامل بروز سرطان نازوفارنکس بر اساس طبقه‌بندی مرحله و آسیب‌شناسی آن در هنگام تشخیص، بقا (دو ساله، سه ساله، پنج ساله و 10 ساله)، ضررهای غربالگری (جسمانی و روانی)، کیفیت زندگی (از طریق ابزار معتبر مانند SF-36 و رضایت بیمار)، مقرون به صرفه بودن و تمام علل مرگ و میر بود.
نتایج اصلی
در این مطالعه هیچ کارآزمایی که دارای معیارهای اولیه برای ورود به مطالعه باشد، یافت نشد. برای تحقیقات بیشتر، تعداد 31 مطالعه با متن کامل بازیابی شد. با این حال، هیچ کدام از کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل شده (RCT) و کارآزمایی‌های بالینی کنترل شده (CCT)، برای بررسی تاثیر غربالگری روی سرطان نازوفارنکس، بر اساس معیارهای ورود، مناسب نبودند.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان
برای تعیین اثربخشی غربالگری در مورد سرطان نازوفارنکس یا مقرون به صرفه بودن یا سود بردن از هزینه انجام شده برای استراتژی غربالگری، اطلاعاتی براساس کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل شده و کارآزمایی‌های بالینی کنترل شده یافت نشد. انجام مطالعات با کیفیت بالا با مدت زمان پیگیری طولانی مرگ و میر و مقرون به صرفه بودن مورد نیاز است.
خلاصه به زبان ساده
غربالگری برای سرطان نازوفارنکس
سوال مطالعه مروری
آیا غربالگری افراد بدون علائم با استفاده از آزمایش خون ویروس اپشتاین‌بار یا نازوفارنگوسکوپی (یا هر دو) مرگ و میر ناشی از سرطان نازوفارنکس را کاهش می‌دهد؟

پیشینه
سرطان نازوفارنکس یک سرطان نادر در سراسر جهان است، اما در جمعیت کانتونی (Cantonese) در جنوب چین شایع است. به دلیل ظهور آن در عمق بینی و نبود علائم اختصاصی، معمولا سرطان نازوفارنکس دیر شناسایی می‌شود. در حالی که پیش‌آگهی سرطان نازوفارنکس بسیار ضعیف است، این بیماری در مراحل اولیه سرطان به‌طور بالقوه قابل درمان است. بنابراین شناسایی اولیه در غربالگری ممکن است به نتایج خوبی منجر شود (به بهبود پیامدهای آن منجر شود). دو آزمایش معمول برای غربالگری وجود دارد: آزمایش خون ویروس اپشتاین‌بار و نازوفارنگوسکوپی (روشی است که اجازه می‌دهد سطوح داخلی حلق و بینی با ابزار فیبر نوری بررسی شود). بررسی منفعت‌های غربالگری سرطان نازوفارنکس در سال 1970 آغاز شد. اما ارزش این رویکرد همچنان نامشخص است.

ویژگی‌های مطالعه
این مطالعه به منظور بررسی تاثیر غربالگری و درمان با استفاده از آزمون EBV و نازوفارنگوسکوپی به عنوان تست غربالگری برای سرطان نازوفارنکس انجام گرفته است. با این حال، هیچ کارآزمایی بالینی تصادفی‌ شده یا کنترل شده‌ای که به ارزیابی این استراتژی پرداخته باشد، به دست نیامد.

نتایج اصلی
نیاز به انجام مطالعات با کیفیت بالا، به منظور تعیین اثربخشی برنامه غربالگری برای سرطان نازوفارنکس، به ویژه برای ارزیابی پیامدهای بلندمدت مانند مرگ و میر و مقرون به صرفه بودن وجود دارد.

کیفیت شواهد
این مطالعه در جولای 2015 به‌روز رسانی شده است.

(4381 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (166 دریافت)    

پذیرش: 1394/4/15 | انتشار: 1394/8/15