جلد 2015 -                   جلد 2015 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Alice Rumbold, Erika Ota, Hiroyuki Hori, Celine Miyazaki, Caroline A Crowther. Vitamin E supplementation in pregnancy. 3 2015; 2015
URL: http://cochrane.ir/article-1-178-fa.html
پیشینه
مصرف مکمل ویتامین E ممکن است به کاهش خطر ابتلا به عوارض بارداری ایجاد کننده استرس اکسیداتیو، مانند پره‌اکلامپسی کمک کند. نیاز به ارزیابی اثربخشی و ایمنی مکمل ویتامین E در دوران بارداری وجود دارد.
اهداف
بررسی آثار مصرف مکمل ویتامین E، به تنهایی یا در ترکیب با سایر مکمل‌های جداگانه، بر پیامدهای بارداری، عوارض ناخواسته، عوارض جانبی و استفاده از خدمات بهداشتی.
روش های جستجو
مرکز ثبت کارآزمایی‌های گروه بارداری و زایمان کاکرین (Cochrane Pregnancy and Childbirth Group's Trials Register) (در 31 مارچ 2015) و فهرست منابع مطالعات بازیابی شده را جست‌وجو کردیم.
معیارهای انتخاب
همه کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل شده (RCT) یا شبه‌تصادفی‌سازی شده که مصرف مکمل‌های ویتامین E را در زنان باردار ارزیابی می‌کند. ما مداخلاتی را که از مکمل‌های مولتی‌ویتامین حاوی ویتامین E اسفاده کرده بودند، از مطالعه حذف کردیم.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
دو نویسنده این مطالعه مروری به طور مستقل کارآزمایی‌ها را برای گنجاندن در مطالعه و خطر سوگیری (bias) ارزیابی کرده، داده‌ها را استخراج و آن‌ها را از نظر دقت بررسی کردند.
نتایج اصلی
21 کارآزمایی، شامل 22129 زن مناسب لازم برای ورود به این مطالعه مروری بودند. چهار کارآزمایی داده‌ای را به اشتراک نگذاشتند. تمام 17 مطالعه باقی‌مانده مصرف ویتامین E را در ترکیب با ویتامین C/یا عوامل دیگر ارزیابی کردند. خطر کلی سوگیری از کم و نامشخص تا بالا متغیر بود. 10کارآزمایی در معرض خطر سوگیری پایین ارزیابی شدند، شش مطالعه در معرض خطر نامشخص سوگیری و 5 کارآزمایی در معرض خطر بالای سوگیری دسته‌بندی شدند.
تفاوت مشخصی بین زنانی که مکمل ویتامین E را در ترکیب با مکمل‌های دیگر در دوران بارداری مصرف کرده بودند، در مقایسه با دارونما، از نظر خطر مرده‌زایی (خطر نسبی (RR): 1.17؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.88 تا 1.56؛ 9 مطالعه؛ 19023 شرکت‌کننده؛ I² = 0%؛ شواهد با کیفیت متوسط)، مرگ نوزاد (RR: 0.81؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.79 تا 1.13؛ 9 کارآزمایی؛ 18617 شرکت‌کننده؛ I² = 0%)، پره‌اکلامپسی (متوسط RR: 0.91؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.79 تا 1.06؛ 14 مطالعه؛ 20878 شرکت‌کننده؛ I² = 48%؛ شواهد با کیفیت متوسط)، زایمان زودرس (متوسط RR: 0.98؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.88 تا 1.09؛ 11 کارآزمایی؛ 20565 شرکت‌کننده؛ I² = 52%؛ شواهد با کیفیت بالا) یا محدودیت رشد داخل رحمی (RR: 0.98؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.91 تا 1.06؛ 11 کارآزمایی؛ 20202 شرکت‌کننده؛ I² = 17%؛ شواهد با کیفیت بالا) وجود نداشت. زنانی که مکمل ویتامین E را در ترکیب با سایر مکمل‌ها مصرف کرده بودند، در مقایسه با دارونما، کاهش خطر ابتلا به جداشدن زودرس جفت را نشان دادند (RR: 0.64؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.44 تا 0.93؛ هفت کارآزمایی؛ 14922 شرکت‌کننده؛ I² = 0%؛ شواهد با کیفیت بالا). در مقابل، مصرف مکمل ویتامین E با افزایش خطر گزارش درد شکم توسط خود فرد (RR: 1.66؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 1.16 تا 2.37؛ یک کارآزمایی؛ 1877 شرکت‌کننده) و پارگی پیش از زایمان غشاء از نوع رسیده (PROM) (متوسط RR: 1.77؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 1.37 تا 2.28؛ 2 کارآزمایی؛ 2504 شرکت‌کننده؛ I² = 0%) همراه بود. با این حال، هیچ افزایش خطر متناظری برای ابتلا به PROM زودرس وجود نداشت (متوسط RR 1.27؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.93 تا 1.75؛ 5 کارآزمایی؛ 1999 شرکت‌کننده؛ I² = 66%؛ شواهد با کیفیت پایین). هیچ تفاوت آشکاری بین گروهی که مکمل ویتامین E مصرف می‌کردند با گروه‌های دارونما یا کنترل از نظر دیگر پیامدهای مادر یا نوزاد وجود نداشت. هیچ الگوی متفاوت کننده واضحی در زیرگروه‌های زنان براساس زمان‌بندی شروع مصرف مکمل یا خطر پایه برای عوارض ناخواسته بارداری وجود نداشت. درجه کیفیت شواهد برای زایمان زودرس، محدودیت رشد داخل رحمی و جداشدن زودرس جفت بالا، برای مرده‌زایی و پره‌اکلامپسی بالینی متوسط، و برای PROM زودرس پایین بود.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان
داده‌ها از مصرف معمول مکمل ویتامین E در ترکیب با دیگر مکمل‌ها برای پیشگیری از مرده‌زایی، مرگ نوزاد، زایمان زودرس، پره‌اکلامپسی، PROM زودرس یا رسیده یا رشد ضعیف جنین حمایت نمی‌کنند. تحقیقات بیشتر برای روشن ساختن نقش احتمالی ویتامین E در پیشگیری از جداشدن زودرس جفت مورد نیاز است. هیچ مدرک قانع‌کننده‌ای مبنی بر اینکه مصرف مکمل ویتامین E در ترکیب با مکمل‌های دیگر نتایج مفید یا مضر مهم دیگری دارد، وجود ندارد.
خلاصه به زبان ساده
مصرف مکمل ویتامین E در دوران بارداری
مشکل چیست؟
آیا دادن مکمل ویتامین E، به تنهایی یا در ترکیب با سایر ویتامین‌ها، در دوران بارداری به زنان، با کاهش بروز پره‌اکلامپسی و تعداد نوزادان دچار تولد زودرس، در پیامدهای مرتبط با نوزادان آن‌ها، بهبود ایجاد می‌کند؟ یا آیا باعث ایجاد آسیب می‌شود؟

چرا این موضوع مهم است؟
اگرچه کمبود ویتامین E به ندرت در بزرگسالان سالم دیده می‌شود، برای زنان باردار، ویتامین E ناکافی در رژیم غذایی (در روغن‌های گیاهی، آجیل، غلات، حبوبات و برخی سبزیجات برگ سبز یافت می‌شود) ممکن است منجر به بروز عوارضی مانند پره‌اکلامپسی و متولد شدن نوزاد کوچک شود. علاوه بر این، کمبود ویتامین E می‌تواند با زیاد شدن آهن بدتر شود، پس مهم است که مقادیر بهینه برای بارداری تحت بررسی قرار گیرد.

چه شواهدی یافتیم؟
این مطالعه مروری شامل 21 کارآزمایی و بیش از 21000 زن است. چهار کارآزمایی اطلاعاتی را برای تجزیه و تحلیل به اشتراک نگذاشتند. به طور کلی کارآزمایی‌ها از نظر کیفیت متغیر بودند. فقط سه مطالعه مصرف مکمل ویتامین E را به تنهایی بررسی کرده بودند، اما هیچ یک از این مطالعات داده‌ای به اشتراک نگذاشتند. تمام مطالعات دیگر حاوی ویتامین C و مکمل‌های اضافی یا دارو بودند.
این یافته‌ها نشان می‌دهد که مصرف معمول مکمل ویتامین E در ترکیب با دیگر مکمل‌ها در دوران بارداری روی پیامدهای مرتبط با نوزادان و زنان بهبود ایجاد نمی‌کند. کاهش در تعداد موارد ابتلا به جداشدن زودرس جفت در زنانی که ویتامین E را در ترکیب با عوامل دیگر مصرف کرده بودند مشاهده شد، که به عنوان شواهد با کیفیت بالا امتیاز داده شد. با این حال، معلوم نیست آیا این یافته‌ها به علت مصرف ویتامین E بوده یا دیگر عواملی که در مکمل‌ها استفاده می‌شوند. باید در تحقیقات بیشتری که مکانیزم جداشدن زودرس جفت را بررسی می‌کنند، به این موضوع پرداخته شود. این مطالعه مروری دریافت که ممکن است در ارتباط با مصرف مکمل‌های ویتامین E در دوران بارداری مضراتی وجود داشته باشد، همچنان که افزایش خطر ابتلا به درد شکم و پارگی پیش از زایمان غشاهای جنینی از نوع رسیده در زنانی که مکمل ویتامین E را در ترکیب با سایر مکمل‌ها مصرف کرده‌اند، وجود دارد. هیچ افزایشی در پارگی پیش از زایمان غشاء از نوع زودرس در زنانی که مکمل ویتامین E را همراه با عوامل دیگر مصرف کرده بودند، وجود نداشت.

این به چه معنی است؟
شواهد زیادی از مصرف مکمل‌های ویتامین E، به تنهایی یا در ترکیب با مواد دیگر، در دوران بارداری پشتیبانی نمی‌کنند. این به این دلیل است که مصرف ویتامین E در ترکیب با دیگر مکمل‌ها در دوران بارداری به جلوگیری از مشکلات دوران بارداری از جمله مرده‌زایی، مرگ نوزاد، زایمان زودرس، پره‌اکلامپسی یا نوزادان کم‌وزن کمک نمی‌کند. در واقع، ممکن است درد شکم در زنان و همچنین تعداد زنانی که دچار پارگی زودرس غشاها از نوع رسیده می‌شوند، افزایش دهد.

(30807 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (335 دریافت)    

پذیرش: 1394/1/11 | انتشار: 1394/6/16