جلد 2015 -                   جلد 2015 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Louise Hartley, Christine Clar, Obadah Ghannam, Nadine Flowers, Saverio Stranges, Karen Rees. Vitamin K for the primary prevention of cardiovascular disease. 3 2015; 2015
URL: http://cochrane.ir/article-1-174-fa.html
پیشینه
کمبود ویتامین K با افزایش رسوب کلسیم و کلسیفیکاسیون عروق کرونر همراه است که ممکن است منجر به بیماری‌های قلبی عروقی شود.
اهداف
تعیین اثربخشی مصرف مکمل ویتامین K به عنوان یک مکمل غذایی برای پیشگیری اولیه از بیماری‌های قلبی عروقی.
روش های جستجو
پایگاه‌های اطلاعاتی الکترونیکی زیر را جست‌وجو کردیم: پایگاه کارآزمایی‌های بالینی ثبت شده کاکرین (CENTRAL؛ Cochrane Central Register of Controlled Trials) (شماره 8 از 12، 2014)؛ MEDLINE (در Ovid، از 1946 تا هفته 2 سپتامبر 2014)؛ EMBASE Classic + EMBASE (در Ovid از 1947 تا 18 سپتامبر 2014)؛ Science Citation Index Expanded (در SCI-EXPANDED)؛ نمایه‌نامه استنادی مقالات کنفرانس‌ها، علوم (CPCI-S؛ Conference Proceedings Citation Index, Science) (هر دو از 1990 تا 17 سپتامبر 2014) در (Web of Science (Thomson Reuters؛ پایگاه اطلاعاتی چکیده‌های مطالعات مروری اثرات (DARE؛ Database of Abstracts of Reviews of Effects)؛ پایگاه اطلاعاتی ارزیابی تکنولوژی سلامت (Health Technology Assessment Database)؛ پایگاه اطلاعاتی ارزیابی‌های اقتصادی سلامت (Health Economics Evaluations Database) (شماره 3 از 4، 2014). مرکز ثبت کارآزمایی‌ها و فهرست منابع مطالعات مروری را برای مطالعات بیشتر نیز جست‌وجو کردیم. هیچ محدودیت زبانی اعمال نشد.
معیارهای انتخاب
کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل شده‌ای را وارد مطاله کردیم که در آن‌ها مصرف مکمل ویتامین K به عنوان یک مکمل غذایی تنها، به مدت حداقل سه ماه، در افراد بزرگسال سالم و بزرگسالان در معرض خطر بیماری‌های قلبی‌عروقی بررسی شده بود. گروه مقایسه بدون مداخله و یا دارونما بود. پیامدهای مورد نظر حوادث بالینی بیماری‌های قلبی‌عروقی و عوامل خطر بیماری‌های قلبی عروقی بودند.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
دو نویسنده این مطالعه مروری به طور مستقل کارآزمایی‌ها را برای ورود به مطالعه انتخاب، از داده‌ها چکیده‌برداری کرده و خطر سوگیری (bias) را ارزیابی کردند.
نتایج اصلی
تنها یک کارآزمایی کوچک (60 شرکت‌کننده تصادفی) را که به طور کلی خطر سوگیری برای آن کم ارزیابی شده بود، وارد مطالعه کردیم. این مطالعه مصرف دو دوز از menaquinone (ویتامین K2) را برای بیش از 3 ماه در افراد سالم در سنین بین 40 تا 65 سال بررسی کرد. تمرکز اصلی کارآزمایی به بررسی اثرات menaquinone (زیر گروه MK7) در ماتریس‌های مختلف پروتئین‌های Gla (پروتئین‌های MGP وابسته به ویتامین K در دیواره عروق) در دوزهای متفاوت بود، اما نویسندگان سطح فشار و چربی خون را نیز گزارش کردند. در این آزمایش پیامدهای اولیه ما (حوادث بالینی بیماری‌های قلبی‌عروقی) به علت کوچک و کوتاه‌مدت بودن آزمایش و انجام شدن آن در افراد سالم گزارش نشده است. از نظر عوامل خطر بیماری‌های قلبی‌عروقی، تاثیری از عملکرد ویتامین K2 بر فشار خون یا سطح چربی خون دیده نشد، اگرچه آزمایش کوچک و یافته‌های آن محدود هستند. در این آزمایش هیچ‌یک از پیامدهای ثانویه دیگر ما هم گزارش نشده است.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان
نتایج بسیار محدود این مطالعه مروری در حال حاضر فقدان شواهد موجود را برای تعیین اثربخشی مصرف مکمل ویتامین K در پیشگیری اولیه از بیماری‌های قلبی عروقی برجسته کرده و نیاز به آزمایشات بیشتر و با کیفیت بالاتر را در این زمینه نشان می دهد.
خلاصه به زبان ساده
مصرف ویتامین K برای جلوگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی
پیشینه
بیماری‌های قلبی عروقی (CVD) گروهی از بیماری‌های موثر بر قلب و عروق خونی هستند. CVD یک مشکل جهانی و در مناطق مختلف متفاوت است. این تنوع در بخشی از آن با عوامل تغذیه‌ای مرتبط است. این عوامل مهم هستند زیرا می‌توان برای کمک به پیشگیری از CVD و مدیریت آن، آن‌ها را اصلاح کرد. در این مطالعه مروری اثربخشی مصرف مکمل ویتامین K به عنوان یک مکمل تنها، در کاهش مرگ‌ومیر ناشی ازبیمارهای قلبی عروقی، تمام علل منجر به مرگ، نقاط پایانی غیرکشنده (مانند حملات قلبی، سکته مغزی و آنژین) و عوامل خطر CVD در بزرگسالان سالم و بزرگسالان در معرض خطر بررسی شده است.
ویژگی‌های مطالعه ما پایگاه‌های اطلاعاتی علمی را برای یافتن کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل شده (کارآزمایی‌های بالینی که در آن افراد به طور تصادفی به یکی از دو یا چند بازوی درمان وارد می‌شوند) جست‌وجو کردیم که اثر مصرف ویتامین K را در بزرگسالان سالم یا کسانی که در معرض خطر بالای ابتلا به بیماری قلبی عروقی قرار دارند، بررسی می‌کنند. افرادی که قبلا به CVD داشته‌اند (به عنوان مثال حملات قلبی و سکته) را وارد مطالعه نکردیم. شواهد کنونی تا سپتامبر 2014 گردآوری شده است.

نتایج اصلی
فقط یک آزمایش کوچک معیارهای ورود به مطالعه را داشت که شامل 60 شرکت‌کننده 40 تا 65 ساله بود. این مطالعه بر اثرات مصرف مکمل‌های ویتامین K2 برای بیش از سه ماه، بر عوامل خطر CVD (فشار خون و سطوح چربی) در افراد سالم متمرکز بود. تفاوتی در این عوامل خطر بین دو گروه مقایسه مشاهده نشد، اما این مطالعه کوچک بود و یافته‌های آن محدود. این آزمایش به نقاط انتهایی قلبی عروقی کشنده و غیرکشنده توجهی نکرد زیرا مطالعه کوچک و کوتاه‌مدت بود. شواهد در حال حاضر بسیار محدود هستند و کارآزمایی‌های بیشتر و با کیفیت بالا مورد نیاز است تا بتوان اثر مصرف ویتامین K را بر پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی تعیین کرد.

کیفیت شواهد
تنها کارآزمایی شناسایی شده برای این مطالعه مروری، خطر سوگیری پایینی داشت (پس شانس کمتری برای رسیدن به نتایج غلط به علت جبهه‌گیری توسط شرکت‌کنندگان یا محققان وجود داشت). با این حال شواهد به یک کارآزمایی کوچک محدود بودند و در حال حاضر نمی‌توان نتیجه‌گیری قطعی کرد.

(1368 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (128 دریافت)    

پذیرش: 1393/6/28 | انتشار: 1394/6/30