جلد 2016 -                   جلد 2016 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Judith Thornton, Satyapal Rangaraj. Anti-inflammatory drugs and analgesics for managing symptoms in people with cystic fibrosis-related arthritis. 3 2016; 2016
URL: http://cochrane.ir/article-1-139-fa.html
پیشینه
آرتریت عارضه نسبتا غیرشایع فیبروز کیستیک است، اما وقتی بروز کند و با این بیماری همراه باشد، علت مریضی (morbidity) قابل‌توجه‌ای است. دو نوع آرتریت مجزا در سیستیک فیبروزیس توصیف شده است: آرتروپاتی مربوط به فیبروز کیستیک (CFA) و اوسئوآرتروپاتی (osteorthropathy) هیپرورفیک ریوی (HPO). مدیریت آرتریت در فیبروز کیستیک به دلیل بیماری زمینه‌ای و درمان‌های شدید آن مشخص نیست و پیچیده است.
اهداف
مرور اثربخشی و ایمنی عوامل فارماکولوژیکال برای مدیریت نشانه‌های آرتریت مربوط به فیبروز کیستیک در بزرگسالان و کودکان مبتلا به فیبروز کیستیک.
روش های جستجو
مرکز ثبت کارآزمایی‌های گروه فیبروز کیستیک و اختلالات ژنتیکی در کاکرین (Cochrane Cystic Fibrosis and Genetic Disorders Group's Trials Register) را جست‌وجو کردیم. این مرکز شامل منابعی است که از پایگاه‌های اطلاعاتی جامع الکترونیکی، جست‌وجوی دستی در ژورنال‌های مربوطه و کتاب‌های چکیده مقالات کنفرانس‌ها شناسایی شده است.
تاریخ به‌روزترین جست‌وجو: 19 ژانویه .2016
معیارهای انتخاب
مطالعات تصادفی‌سازی و کنترل شده‌ای که اثربخشی و ایمنی عوامل ضددرد و ضدالتهاب (از قبیل عوامل ضدالتهابی غیراستروئید، کورتیکواستروئیدهای سیستمیک، کورتیکواستروئیدهای داخل مفصلی) را با یکدیگر و با عدم درمان یا با پلاسبو برای CFA و HPO مقایسه می‌کند.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
هیچ مطالعه مرتبطی شناسایی نشد.
نتایج اصلی
در این مطالعه مروری، هیچ مداخله‌ای گردآوری نشد.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان
گرچه به طور کلی می‌دانیم که CFA می‌تواند دوره‌ای بوده و خودبه‌خود بهبود یابد، ممکن است نیاز به درمان با عوامل ضددرد و ضدالتهاب وجود داشته باشد. درحالی که این رویکرد می‌تواند برای مدیریت نشانه‌ها کافی باشد، پیدا نکردن هیچ کارآزمایی تصادفی یا نیمه‌تصادفی‌سازی و کنترل شده که این عوامل را ارزیابی کند، نا امیدکننده است. این مطالعه مروری نظام‌مند، نیاز برای انجام کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل شده و به خوبی طراحی شده را برای بررسی اثربخشی و ایمنی عوامل فارماکولوژی به جهت مدیریت نشانه‌های آرتریت مربوط به فیبروز کیستیک (CFA و HPO)، در بزرگسالان و کودکان مبتلا به فیبروز کیستیک تشخیص داده است. همچنین مطالعات باید این دو وضعیت را بهتر تعریف کنند. یک مطالعه اخیرا در مورد CFA انجام شده و زمانی که تحلیل و منتشر شد، می‌تواند این فاصله را پر کند.
تا ژانویه 2016 هیچ کارآزمایی در این مطالعه مروری گنجانده نشد. جست‌وجوی خود را برای شناسایی مطالعات مربوطه ادامه خواهیم داد، اما، تا وقتی که مطالعات جدیدی منتشر نشده، تصمیم به به‌روزرسانی دیگر بخش‌های این مطالعه نداریم.
خلاصه به زبان ساده
استفاده از دارو برای مدیریت نشانه‌های بیماری در افراد مبتلا به آرتریت مربوط به فیبروز کیستیک
آرتریت، عارضه شایع سیستیک فیبروزیس نیست، اما وقتی که رخ دهد، عارضه مشکلی خواهد شد. دو نوع مجزا از آرتریت در فیبروز کیستیک وجود دارد: آرتروپاتی مربوط به فیبروز کیستیک و اوستئوآرتروپاتی هیپرتروفیک ریوی. بهترین درمان چنین وضعیتی به دلیل بیماری زمینه‌ای و درمان شدید آن مشخص نیست. تصمیم داریم که شواهدی از مطالعات بالینی به جهت ارزیابی اثربخشی و امنیت داروهای ضددرد و ضدالتهاب در مقایسه با یکدیگر و با پلاسبو و با عدم درمان ارائه دهیم. اما، از اینکه هیچ مطالعه تصادفی‌سازی و کنترل شده‌ای و شواهدی از مطالعات غیرتصادفی‌سازی و کنترل شده در مورد درمان پیدا نکردیم، ناامید شدیم. یک مطالعه در مورد آرتروپاتی مربوط به فیبروز کیستیک انجام شده و زمانی که منتشر شد، ممکن است شواهدی ارائه دهد. پیشنهاد می‌کنیم که مطالعات تصادفی‌سازی و کنترل شده‌ای در مورد مدیریت نشانه‌های این بیماری با داروهای ضد التهاب و ضددرد صورت گیرد. این مطالعه مروری، به‌روزرسانی مطالعه‌ای است که قبلا منتشر شده است (تاریخ آخرین جست‌وجو: 19 ژانویه 2016). به دلیل اینکه هیچ مطالعه‌ای در این مطالعه مروری تا تاریخ ژانویه 2016 گردآوری نشد، هر دو سال یکبار، به جست‌وجوی مطالعات می‌پردازیم، اما تا زمانی که مطالعه جدیدی را پیدا نکنیم، نسخه به‌روزرسانی منتشر نخواهیم کرد.

(1040 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (50 دریافت)    

پذیرش: 1394/10/30 | انتشار: 1394/11/1