جلد 2015 -                   جلد 2015 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


پیشینه
شیوع آنوریسم آئورت شکمی (AAA) در انگلستان در افراد بالای 65 سال 4.9 درصد تخمین زده می‌شود. بزرگ‌ شدن پیشرونده و غیرقابل پیش‌بینی عروق می‌تواند منجر به پارگی شود. ترمیم اندوواسکولار AAA شامل یک سیستم استنت گرافت است که از طریق عبور از شریان فمورال و به کمک هدایت رادیولوژیک در آئورت کار گذاشته می‌شود. در پی استقرار استنت درون شریان، یک اتصال و درزگیری در انتهای پروگزیمال و دیستال ناحیه فرود ایجاد و منجر به حذف ساک آنوریسم از گردش خون می‌شود. با افزایش محبوبیت ترمیم اندوواسکولار، افزایشی در تعداد طرح‌های استنت گرافت‌های تجاری موجود در بازار ایجاد شده ‌است. این یک به‌روز رسانی از یک مطالعه مروری است که اولین بار در سال 2013 منتشر شده است.
اهداف
این مطالعه مروری با هدف بررسی انواع مختلف استنت گرافت‌ها برای ترمیم اندوواسکولار AAA انجام شد.
روش های جستجو
هماهنگ‌کننده جست‌وجوی کارآزمایی‌های گروه عروق در کاکرین (TSC؛ Trials Search Co-ordinator) ، ثبت تخصصی (آخرین جست‌وجو فوریه 2015) و ثبت مطالعات کاکرین (شماره 1؛ 2015) را جست‌وجو کرد. پایگاه‌های اطلاعاتی کارآزمایی‌ها برای یافتن جزئیات کارآزمایی‌های در حال انجام و چاپ نشده، به وسیله TSC جست‌وجو شد.
معیارهای انتخاب
همه کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل ‌شده (RCTs) منتشر شده و منتشر نشده درباره انواع استنت گرافت‌ها در ترمیم AAA بدون محدودیت زبانی و طی مشورت با TSC گروه عروق در کاکرین بررسی شد.
گردآوری و تحلیل داده‌ها
ما تصمیم گرفتیم گردآوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها را مطابق با کتابچه راهنمای کاکرین برای مرورهای ساختارمند مداخلات انجام دهیم.
نتایج اصلی
هیچ مطالعه‌ای که معیارهای ورود را به مطالعه داشته باشد، شناسایی نشد. در غیاب مطالعاتی که شرایط گنجانده‌ شدن را در این مطالعه مروری داشته باشند، بررسی کیفیت شواهد ممکن نبود.
نتیجه‌گیری‌های نویسندگان

متاسفانه، هیچ داده‌ای مرتبط با مقایسه مستقیم عملکرد انواع مختلف استنت گرافت وجود نداشت. کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل شده و با کیفیت بالا که انواع استنت گرافت را در ترمیم آنوریسم عروق شکمی ارزیابی می‌کنند، مورد نیاز هستند.
خلاصه به زبان ساده
استنت گرافت‌های مختلف در ترمیم آنوریسم آئورت شکمی
پیشینه
آنوریسم، گسترش موضعی یک شریان است. آئورت شکمی بزرگترین سرخرگ بدن است که خون را از قلب به اندام‌های شکمی و پاها تحویل می‌دهد. اگر آنوریسم در آئورت شکمی رخ دهد می‌تواند گسترش یابد و ممکن است پاره شده و منجر به مرگ شود. جراحی باز می‌تواند این آنوریسم‌ها را درمان کند. این جراحی شامل باز کردن شکم و قرار دادن یک گرافت مصنوعی به جای منطقه گسترش یافته‌ است. یک درمان جایگزین جدید شامل یک استنت گرافت مصنوعی است، که از طریق یک رگ خونی شریانی در کشاله ران وارد عروق شده و در محل گسترش تثبیت می‌شود. این تکنیک ترمیم اندوواسکولار نامیده می‌شود. انواع بسیاری از استنت گرافت‌های مختلف وجود دارد. آنها در چگونگی اضافه شدن / دسترسی به عروق خونی، چگونگی اتصال به دیوار عروق، طراحی و نوع موادی که از آن ساخته می‌شوند، متفاوتند.
ویژگی‌های مطالعه و نتایج اصلی
ما شواهد حاصل از مقایسه مستقیم انواع مختلف گرافت استنت را در ترمیم آنوریسم (گردآوری شواهد تا فوریه 2015) جست‌وجو کردیم. این مطالعه مروری هیچ نوع شواهدی را از کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل شده‌ای که برتری نوع خاصی از گرافت‌ها را نسبت به انوع دیگر مشخص کرده باشد، نیافت. تحقیقات بیشتری برای کمک به جراحان برای تصمیم‌گیری در مورد استفاده از نوع خاصی از استنت گرافت مورد نیاز است.
کیفیت شواهد
بررسی کیفیت شواهد در غیاب مطالعات واجد شرایط برای گنجاندن در مطالعه مروری ممکن نبود.

(2341 مشاهده)
متن کامل [PDF 4 kb]   (69 دریافت)    

پذیرش: ۱۳۹۳/۱۱/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۴/۷/۲