جلد 2016 -                   جلد 2016 - صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه هاDOI: 10.1002/14651858.CD011503.pub2

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Alexander K Schuster, Björn C Harder, Frank C Schlichtenbrede, Marc N Jarczok, Jonas Tesarz. Valacyclovir versus acyclovir for the treatment of herpes zoster ophthalmicus in immunocompetent patients. 3. 2016; 2016
URL: http://cochrane.ir/article-1-653-fa.html
Alexander K Schuster ، Björn C Harder ، Frank C Schlichtenbrede ، Marc N Jarczok ، Jonas Tesarz . والاسیکلوویر در مقایسه با آسیکلوویر در درمان هرپس زوستر افتالمیک در بیماران سالم از نظر ایمنی. 1. 1395; 2016 ()

URL: http://cochrane.ir/article-1-653-fa.html


چکیده:   (289 مشاهده)
پیشینه: هرپس زوستر افتالمیک، چشم و حس بینایی را مبتلا کرده و به وسیله فعالیت مجدد ویروس واریسلا زوستر در توزیع نخستین منطقه تقسیم‌شدن عصب سه‌قلو ایجاد می‌شود. به طور کلی مدیریت تهاجمی هرپس زوستر افتالمیکوس حاد با داروهای ضدویروس سیستمیک، به عنوان درمان خط اول استاندارد برای عفونت‌های هرپس زوستر افتالمیکوس توصیه می‌شود. آسیکلوویر و پرودراگ (prodrug) آن یعنی والاسیکلوویر، هر دو داروهایی هستند که برای درمان سیستمیک هرپس زوستر تأییدیه گرفته‌اند. اگرچه می‌دانیم که والاسیکلوویر دارای فراهمی زیستی بهبودیافته و غلظت پلاسمایی ثابت‌تر است، در حال حاضر مشخص نیست که تا چه حد این امر منجر به نتایج درمانی بهتر و کاهش عوارض چشمی می‌شود.
اهداف: ارزیابی تأثیرات والاسیکلوویر در مقایسه با آسیکلوویر در درمان ضدویروسی سیستمیک هرپس زوستر افتالمیکوس در بیماران سالم از نظر ایمنی.
روش‌های جستجو: ما در CENTRAL (شامل مرکز ثبت کارآزمایی‌های گروه چشم و بینایی کاکرین) (جلد 5، 2016)، MEDLINE Ovid، MEDLINE Ovid در فرآیند و سایر نقل‌قول‌های فهرست‌نشده، MEDLINE Ovid روزانه، OLDMEDLINE Ovid (ژانویه 1946 تا ژوئن 2016)، EMBASE (ژانویه 1980 تا ژوئن 2016)، Web of Science Conference Proceedings Citation Index-Science (CPCI-S؛ ژانویه 1990 تا ژوئن 2016)، BIOSIS Previews (ژانویه 1969 تا ژوئن 2016)، مرکز ثبت ISRCTN (www.isrctn.com/editAdvancedSearch)، ClinicalTrials.gov (www.clinicaltrials.gov) و پلت‌فرم ثبت کارآزمایی‌های بالینی بین‌المللی وابسته به سازمان جهانی بهداشت (ICTRP؛ (www.who.int/ictrp/search/en جست‌وجو کردیم. ما از هیچ محدودیت زمانی یا زبانی در جست‌وجوهای الکترونیکی برای کارآزمایی‌ها استفاده نکردیم. ما آخرین بار پایگاه‌های داده‌های الکترونیکی را در 13 ژوئن 2016 جست‌وجو کردیم.
معیارهای انتخاب: ما تمام کارآزمایی‌های کنترل‌شده تصادفی را که در آنها داروی والاسیکلوویر سیستمیک با آسیکلوویر سیستمیک برای درمان هرپس زوستر افتالمیکوس مقایسه شده بود، در نظر گرفتیم. هیچ محدودیت زبانی وجود نداشت.
جمع‌آوری و تحلیل داده‌ها: دو نویسنده مروری به صورت مستقل کارآزمایی‌ها را انتخاب، خطر تورش را در آنها ارزیابی و داده‌ها را استخراج و تحلیل کردند. ما متاآنالیز انجام ندادیم؛ زیرا فقط یک مطالعه انتخاب شد. ما قطعیت این شواهد را برای پیامدهای استاندارد با استفاده از روش GRADE ارزیابی کردیم.
نتایج اصلی: یک مطالعه دارای معیارهای ورود بود. در این مطالعه دوسو کور تصادفی و چندمرکزی که در فرانسه انجام گرفته بود، 110 فرد سالم از نظر ایمنی و مبتلا به هرپس زوستر افتالمیکوس که حدود 72 ساعت بعد از جوش پوستی تشخیص داده شدند، تحت درمان قرار گرفتند. 56 شرکت‌کننده به گروه والاسیکلوویر و 46 نفر به گروه آسیکلوویر اختصاص داده شدند. نتایج این مطالعه به صورت ضعیف گزارش شده و ما خطر تورش را برای اغلب زمینه‌ها، نامشخص ارزیابی کردیم.
ضایعات چشمی مداوم بعد از 6 ماه در 2.56 نفر از گروه والاسیکلوویر و 1.54 نفر از گروه آسیکلوویر مشاهده شده بود (نسبت خطر 1٫93، فاصله اطمینان 95 درصدی 0٫18 تا 20٫65؛ شواهد با قطعیت بسیار پایین) زخم دندریتی در 3.56 بیمار تحت درمان با والاسیکلوویر و 1.54 نفر در گروه آسیکلوویر (نسبت خطر 2٫89، فاصله اطمینان 95 درصدی 0٫31 تا 26٫96؛ شواهد با قطعیت بسیار پایین) و یووئیت در 7.56 نفر از گروه والاسیکلوویر در قیاس با 9.54 فرد در گروه آسیکلوویر ظاهر شده بود (نسبت خطر 0٫96، فاصله اطمینان 95 درصدی 0٫36 تا 2٫57؛ شواهد با قطعیت بسیار پایین). به طور مشابهی، عدم قطعیت درباره مقایسه اثرات این دو درمان بر درد پس از هرپس و عوارض جانبی (استفراغ، ادم پلک یا صورت، زوستر منتشر) وجود داشت. ما به دلیل نگرانی‌ها درباره عدم دقت (تعداد کم رخدادها و فاصله‌های اطمینان بزرگ) و محدودیت‌های مطالعه، قطعیت شواهد با استفاده از روش GRADE را برای به‌کارگیری والاسیکلوویر در مقایسه با آسیکلوویر، پایین تا بسیار پایین ارزیابی کردیم.
نتیجه‌گیری نویسندگان: این بررسی داده‌ها را فقط از یک مطالعه دارای محدودیت‌های روش‌شناختی انتخاب کرده بود. به همین خاطر نتایج ما نشان‌دهنده عدم قطعیت مزایا و مضرات مرتبط با والاسیکلوویر بر آسیکلوویر در هرپس زوستر افتالمیکوس، علی‌رغم استفاده گسترده برای این بیماری، بود. کارآزمایی‌های بیشتری با طراحی خوب و قدرت کافی موردنیاز هستند. این کارآزمایی‌ها باید شامل پیامدهای مهم مانند موافقت و قبول یا تبعیت بیماران(compliance) باشند.

خلاصه به زبان ساده
والاسیکلوویر در مقایسه با آسیکلوویر در درمان هرپس زوستر افتالمیک در بیماران سالم از نظر ایمنی

هدف این بررسی چیست؟
هدف این بررسی کاکرین، دانستن آن بود که آیا والاسیکلوویر نسبت به آسیکلوویر در درمان راش‌های دردناک و خارش‌دار ناشی از ویروس آبله‌مرغان (هرپس زوستر افتالمیکوس) عملکرد بهتری دارد یا خیر. پژوهشگران کاکرین، تمام مطالعات مربوط به پاسخ به این سؤال را جمع‌آوری و تحلیل کرده و یک مطالعه را یافتند.
پیام‌های کلیدی
تردیدهایی نسبت به مزایا و مضرات والاسیکلوویر در قیاس با آسیکلوویر به منظور درمان هرپس زوستر افتالمیکوس وجود دارد.
چه چیزهایی در این بررسی مطالعه شد؟
هرپس زوستر افتالمیکوس، راش‌های دردناک و خارش‌داری هستند که روی یک طرف از پیشانی ظاهر می‌شوند. اگر این راش‌ها به چشم برسند، ممکن است منجر به اختلال بینایی شود؛ به این دلیل که عفونت می‌تواند به قسمت جلویی چشم آسیب بزند. هرپس زوستر توسط ویروس آبله‌مرغان ایجاد می‌شود که می‌تواند تا سال‌ها پس از عفونت آبله‌مرغان اصلی در بدن باقی بماند و ممکن است دوباره فعال شود. پزشکان می‌توانند هرپس زوستر افتالمیکوس را با آسیکلوویر درمان کنند؛ داروی ضدویروسی که ویروس آبله‌مرغان را از بین می‌برد. والاسیکلوویر یک نوع تغییریافته از آسیکلوویر است که ممکن است نیاز به دفعات مصرف کمتری داشته باشد؛ زیرا بدن آن را بهتر جذب می‌کند
نتایج اصلی این بررسی چیست؟
نویسندگان این بررسی، یک مطالعه مرتبط را از فرانسه پیدا کردند. این مطالعه، 1000 mg والاسیکلوویر سه بار در روز به مدت هفت روز را با 800 mg آسیکلوویر روزانه پنج بار به مدت هفت روز مقایسه کرده بود. شرکتی که والاسیکلوویر را تولید می‌کند (Glaxo)، بودجه این مطالعه را تأمین کرده بود.
این نویسندگان درباره هرگونه مزیت والاسیکلوویر نسبت به آسیکلوویر در درمان هرپس زوستر افتالمیکوس تردید داشتند. آنها قطعیت شواهد را بسیار پایین در نظر گرفتند؛ چراکه این مطالعه کوچک بود و برخی مشکلات در شیوه گزارش آن وجود داشت.
چگونه این بررسی به‌روزرسانی شده است؟
محققان کاکرین، مطالعاتی را که تا ژوئن 2016 منتشر شده بودند، جست‌وجو کردند.

متن کامل [PDF 4 kb]   (4 دریافت)    

پذیرش: ۱۳۹۵/۳/۲۴ | انتشار: ۱۳۹۵/۸/۲۴